Valva recuperat freon din trasee frigorifice bullet Piercing valve

Filme video CURSURI FRIGOTEHNISTI ,PRACTICA LA DIVERSE SOCIETATI Fostii cursanti pot trimite lucrari la care au participat Incurajam schimbul de experienta
Avatar utilizator
Sillviu
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 05, 2018 9:12 pm
Localitate: Fetesti

Valva recuperat freon din trasee frigorifice bullet Piercing valve

Mesaj necitit de Sillviu »

bullet Piercing valve , pentru acces in circuitul frigorific fara scapari de freon Scumpe cu spume dar usor de folosit daca aveti conducta de otel nu ii dau multe sanse ,mai ales daca este facuta la turci
Fişiere ataşate
Partile componente
Partile componente
bullet oiercing valve , pentru acces in circuitul frigorific fara scapari de freon 2.jpg (57.7 KiB) Vizualizat de 1222 ori
valva montata pe aspiratie
valva montata pe aspiratie
bullet Piercing valve , pentru acces in circuitul frigorific fara scapari de freon 6.jpg (58.06 KiB) Vizualizat de 1222 ori
valva vazuta de sus , cele 3 suruburi imbus se strang primele cel din mijloc perforeaza teava
valva vazuta de sus , cele 3 suruburi imbus se strang primele cel din mijloc perforeaza teava
bullet Piercing valve , pentru acces in circuitul frigorific fara scapari de freon 4.jpg (54.71 KiB) Vizualizat de 1222 ori
se vede unde etanseaza pe teava
se vede unde etanseaza pe teava
bullet Piercing valve , pentru acces in circuitul frigorific fara scapari de freon 2.jpg (62.25 KiB) Vizualizat de 1222 ori
parti componente valva recuperat freon
parti componente valva recuperat freon
bullet oiercing valve , pentru acces in circuitul frigorific fara scapari de freon 6.jpg (63.15 KiB) Vizualizat de 1222 ori
surubul ascutit care perforeaza teava
surubul ascutit care perforeaza teava
bullet oiercing valve , pentru acces in circuitul frigorific fara scapari de freon 4.jpg (48.02 KiB) Vizualizat de 1222 ori
Avatar utilizator
NeluG
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 06, 2018 5:57 am
Localitate: sabareni

Re: Valva recuperat freon din trasee frigorifice bullet Piercing valve

Mesaj necitit de NeluG »

Valva recuperat freon din trasee frigorifice bullet Piercing valve
Cu acordul colegului Voi lua 2-3 poze si incerc sa le explic
Fişiere ataşate
Am evidentiat la valva de recuperat agent frigorific , modul de etansare si unde se leaga furtunul standard al bateriei de manometre
Am evidentiat la valva de recuperat agent frigorific , modul de etansare si unde se leaga furtunul standard al bateriei de manometre
garnitura de etansare la valva de recuperat freon.jpg (97.86 KiB) Vizualizat de 1199 ori
Am marcat unde se leaga bateria de manometre , surubul perforant actionat de imbus si capacul de inchidere ca la valvele de service
Am marcat unde se leaga bateria de manometre , surubul perforant actionat de imbus si capacul de inchidere ca la valvele de service
valva recuperat freon perforatorul tevii si garnitura de etansare.jpg (82.63 KiB) Vizualizat de 1200 ori
Am notat cu 1 2 3 suruburile inbus de strangere , fixeaza valva pe teava , se strang in sensul acelor de ceas , strangerea uniforma Surubul 4 se strange ultimul dupa ce valva este fixata si nu are joc , el perforeaza teava 6 ,totul se face cu un imbus notat cu 5
Am notat cu 1 2 3 suruburile inbus de strangere , fixeaza valva pe teava , se strang in sensul acelor de ceas , strangerea uniforma Surubul 4 se strange ultimul dupa ce valva este fixata si nu are joc , el perforeaza teava 6 ,totul se face cu un imbus notat cu 5
Valva montata pe conducta traseului frigorific.jpg (60.65 KiB) Vizualizat de 1201 ori
Avatar utilizator
DunaIoan
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 07, 2018 1:31 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Valva recuperat freon din trasee frigorifice bullet Piercing valve

Mesaj necitit de DunaIoan »

NeluG scrie: Sâm Ian 06, 2018 5:57 am Valva recuperat freon din trasee frigorifice bullet Piercing valve
Cu acordul colegului Voi lua 2-3 poze si incerc sa le explic
Explicatia este foarte clara cum recuperezi freonul dar pretul valvei dubleaza reparatia
Vilbrochen
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 04, 2017 9:14 pm

Re: Valva recuperat freon din trasee frigorifice bullet Piercing valve

Mesaj necitit de Vilbrochen »

Din contra, renteaza daca raportam la pretul in crestere al agentului frigorific. Robinetul perforator la pret de 30Lei, iar cleste recuperare freon la pret intre 100 - 165Lei. Astfel de dispozitive trebuiesc achzitionate in momentul cand ai lucrari de anvergura, nu cand prinzi un frigider din an in paste!. Mult mai important ar fi aparatul de recuperare... dar asta este alta poveste.
Scrie răspuns