Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Filme video CURSURI FRIGOTEHNISTI ,PRACTICA LA DIVERSE SOCIETATI Fostii cursanti pot trimite lucrari la care au participat Incurajam schimbul de experienta
Avatar utilizator
costea
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mai 14, 2017 3:18 pm

Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de costea »

Uitati ce tiganie am gasit dupa niste "ciudati de frigotehnisti " legaturi electrice facute vraiste ,leggaturile la regleta sunt vai de ele Am reusit sa le refac cum am invatat la scoala

Asa NU:
Fişiere ataşate
Legaturi Unitate interioara.
Legaturi Unitate interioara.
unitatea interna aer conditionat 12000 btu (Small).jpg (85.08 KiB) Vizualizat de 4733 ori
Legaturi electrice Unitate exterioara.
Legaturi electrice Unitate exterioara.
Unitatea externa de aer conditionat 12000 btu (Small).jpg (81.86 KiB) Vizualizat de 4733 ori
Avatar utilizator
Marin gr 7
Mesaje: 22
Membru din: Dum Iun 11, 2017 2:56 pm
Localitate: Urziceni

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de Marin gr 7 »

costea scrie: Mie Iun 07, 2017 8:50 am Uitati ce tiganie am gasit dupa niste "ciudati de frigotehnisti " legaturi electrice facute vraiste ,leggaturile la regleta sunt vai de ele Am reusit sa le refac cum am invatat la scoala

Asa NU:
Un frigotehnist care nu stie ce face un electrician asa se descurca si eu vreau sa ma bag in toamna la frig
Avatar utilizator
V_Adrian
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iun 11, 2017 4:06 pm
Localitate: bucuresti

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de V_Adrian »

foarte important un frigotehnist sa stie sa foloseasca un aparat de masura sa stie sa citeasca o schema electrica sa poata lega corect compresorul si ventilatorul
Avatar utilizator
ANitu
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 11, 2017 6:41 pm
Localitate: Alexandria

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de ANitu »

era sub demnitatea lor sa faca un curs de electrician ,si se descurca omul dar dupa urma lor meseriasii castiga bani buni
Avatar utilizator
Armand
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 13, 2017 6:55 pm

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de Armand »

au inadit baietii conductoarele la greu sa nu le tuseasca le-au rasucit de 3 ori si gata dupa 2 zile aerul conditionat este mort arunca pe freon apoi arunca vina pe condensator si scot baietii banii
Avatar utilizator
Jan gr 11
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iun 14, 2017 9:13 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de Jan gr 11 »

Vadrian scrie: Dum Iun 11, 2017 4:30 pm foarte important un frigotehnist sa stie sa foloseasca un aparat de masura sa stie sa citeasca o schema electrica sa poata lega corect compresorul si ventilatorul
De acord cu tine fara sa ai notiuni de electrica dobandite la cursul de electrician dai de necaz sa nu ai habar sa fiolosesti un multi metru sau un cleste ditz esti condamnat
Avatar utilizator
RiciS
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iun 17, 2017 6:49 pm
Localitate: Bragadiru

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de RiciS »

Nu poti fi ok ca frigotehnist daca nu stii ce face un electrician ,problemele de traseu frigorific respectiv vaporizator ,condensator compresor ventil de laminare sunt putine in comparatie cu defectiunile electrice
Avatar utilizator
Klempi
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iun 18, 2017 10:37 am
Localitate: Sinesti

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de Klempi »

costea scrie: Mie Iun 07, 2017 8:50 am Uitati ce tiganie am gasit dupa niste "ciudati de frigotehnisti " legaturi electrice facute vraiste ,leggaturile la regleta sunt vai de ele Am reusit sa le refac cum am invatat la scoala

Asa NU:
cei care au lucrat asa erau nu frigotehnisti erau cioclii
Avatar utilizator
Car&service
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 18, 2017 12:13 pm

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de Car&service »

costea scrie: Mie Iun 07, 2017 8:50 am Uitati ce tiganie am gasit dupa niste "ciudati de frigotehnisti " legaturi electrice facute vraiste ,leggaturile la regleta sunt vai de ele Am reusit sa le refac cum am invatat la scoala

Asa NU:
Lumea mai si munceste frigotehnistul merge dupa alt frigotehnist care nu are habar sa lege un traseu fruigorific si sa lege compresorul la unitatea interna astia sunt necalificatii aia cu un curs de 2 zile de montatori aer conditionat ,cu o masa inclusa dar platesc pentru 2 zile cat costa un curs de 5 luni parca le preda parlamentari
Avatar utilizator
SabinCostel
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 08, 2017 5:06 pm
Localitate: Titu

Re: Aer Conditionat 12000. Legaturi electrice unit interna si unitate externa

Mesaj necitit de SabinCostel »

Cred ca de 10 ori ne-a facut schema pe tabla domnul inginer cand m-am dus la primul ac aveam schema in masina si m-a scos din necaz ,am gasit si aere varza la electrica dar dupa schema le-am rezolvat ,
Scrie răspuns