Țeavă cupru vs Aluminiu cu capete sudate de Cu Cand folosim pasta decapantă sau borax vs flux

Filme video CURSURI FRIGOTEHNISTI ,PRACTICA LA DIVERSE SOCIETATI Fostii cursanti pot trimite lucrari la care au participat Incurajam schimbul de experienta
Avatar utilizator
Viorel gr 12
Mesaje: 14
Membru din: Dum Iul 30, 2017 10:55 am

Țeavă cupru vs Aluminiu cu capete sudate de Cu Cand folosim pasta decapantă sau borax vs flux

Mesaj necitit de Viorel gr 12 »

Teava de cupru in instalatiile frigorifice exceptie amoniac .co2
Este elementul de legatura intre toate componentele dintr-o instalatie frigorifica. Prin ea circula agentul frigorific sub forma de lichid sau de gaz la diverse presiuni de vaporizare joasa/ condensare inalta Nu intra in reactie chimica cu refrigerantii uzuali a. Teava din cupru asigura totodata si transferul termic in vaporizator si condensator.
Conform standardelor, teava de cupru pentru frigotehnie si aer conditionat are un inalt grad de puritate 99,9% cupru. In componenta sa intra si fosforul in procent de 0,015 – 0,040%.
Caracteristici
Cuprul este un material foarte rezistent pe termen lung si de aceea este ales de producatori ca principal material pentru tevi
-instalatii sanitare
incalziri
frig casnic/comercial
Caracteristici teava de cupru:
Maleabilitate. Teava de cupru se produce in forma moale si tare.
-cea asa zis otelita nu ai sanse sa o curbezi ai sanse sa o cutezi
-Teava decalita =moale o gasim la colac
-Teava asa zis otelita o gasim la bare
Teava de cupru la colac se poate cumpara cu izolatie pe ea , deci un montaj ceva mai rapid
Aveti grija ce tevi luat la kit ca nimeriti stuturi de cupru sudate cu aluminiu pe sub izolatie ,sunt patit
Mod imbinare
Tevile de cupru din instalatiile frigorifice se imbina prin lipire tare (cu aliaje de cupru si argint) asa zisa brazare
Imbinari mecanice prin bercluire ,nu uitati sa bagati piulita olandeza ,de regula sa prelungesc un traseu prefer argintarea niple de cuplaj proaste ,piulite care se sparg .
Prelucrare.
indoire (curare ) R.100 mm ca introduceti pierderi locale mari
Datorita proprietatii cuprului de a fi maleabil, Poate fi calibrat =largit ,sau bercluit
Diametrele se refera la exterior si le gasim in inch sau in mm.
De regula la imbinari Cu-Cu nu folosesc pasta decapanta Flux sau batranul Borax
Daca te dau banii afara din casa cumperi electrod cu argint si pasta dar sa nu pleci fara flux in trusa ,deoarece la o atingere mai serioasa pasta cade si ,,,,,
Boraxul daca aveti ramas asa ceva vedeti ca face ca o sticla si inainte sa vizualizati argintarea se curata zona
Avatar utilizator
Mati23
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 25, 2017 5:05 am
Localitate: Tancabesti

Re: Țeavă cupru vs Aluminiu cu capete sudate de Cu Cand folosim pasta decapantă sau borax vs flux

Mesaj necitit de Mati23 »

Sunt patit cu teava de cupru izolata la kit de 3 m la 4 degete sub izolatie era teava alba -aluminiu si ma miram pe unde pierdea aparatul Am jupuit izolatia si tocmai unde sudase chinezul Cu-Al pe acolo plangea era uleiata
Sa va feriti de asa mizerii ca unele fac pori pe traseu sunt vai de capul lor
Avatar utilizator
Virgil37
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 07, 2017 6:22 pm
Localitate: Putineiu Giurgiu

Re: Țeavă cupru vs Aluminiu cu capete sudate de Cu Cand folosim pasta decapantă sau borax vs flux

Mesaj necitit de Virgil37 »

O porcărie țeavă de aluminiu înnădită cu țeavă de cupru pe traseul frigorific
Avatar utilizator
Ovidiugr5
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 09, 2017 10:51 am
Localitate: Urziceni

Re: Țeavă cupru vs Aluminiu cu capete sudate de Cu Cand folosim pasta decapantă sau borax vs flux

Mesaj necitit de Ovidiugr5 »

Cea mai mare idiotenie sa folosesti la frig tevile de cupru inadite cu aluminiu
PFA Urziceni
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Țeavă cupru vs Aluminiu cu capete sudate de Cu Cand folosim pasta decapantă sau borax vs flux

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Am sa procur electrozi speciali sa invatati sudura aluminiu cupru la un traseu frigorific ,trebuie sa va adaptati noilor conditii
Fişiere ataşate
electrozi sudura cupru aluminiu pentru trasee frigorifice
electrozi sudura cupru aluminiu pentru trasee frigorifice
electrozi sudura cupru aluminiu pentru trasee frigorifice .jpg (167.2 KiB) Vizualizat de 1653 ori
Adi43
Mesaje: 22
Membru din: Dum Feb 11, 2018 12:32 pm
Localitate: Sector3 Bucuresti

Re: Țeavă cupru vs Aluminiu cu capete sudate de Cu Cand folosim pasta decapantă sau borax vs flux

Mesaj necitit de Adi43 »

Sa va feriti ca de dracu de teava de aluminiu cu capete de cupru sudate sa puneti la aere conditionate , eu mi-am blestemat soarta iesea ca prin ciur si am pierdut freonul R410A
Scrie răspuns