Sudura vaporizator cu electrozi tekro

Albume Foto Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati .
LUCRARI EXECUTATE DE CURSANTI /FOSTI CURSANTI
Avatar utilizator
Eugen gr 11
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 02, 2017 11:37 am
Localitate: Bucuresti

Sudura vaporizator cu electrozi tekro

Mesaj necitit de Eugen gr 11 »

Au venit inainte unii si au pus poxilina sa astupe porii dupa 3 zile frigiderul a ramas fara freon R600 ,am facut o sudura cu electrozi super al si traseul frigorific este ermetizat In rest op obisnuitevidar incarcat -23 in congelare
Am uitat este o pernita speciala din vata de bazalt neagra sa nu dam foc la frigider dar un pic au ramas urme
Fişiere ataşate
Sudura cu tekro aluminiu ,la vaporizator.JPG
Sudura cu tekro aluminiu ,la vaporizator.JPG (80.44 KiB) Vizualizat de 1481 ori
Reparatie frigider condensatorul demontat.JPG
Reparatie frigider condensatorul demontat.JPG (80.44 KiB) Vizualizat de 1481 ori
Avatar utilizator
Relu
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2017 6:46 pm

Re: Sudura vaporizator cu electrozi tekro

Mesaj necitit de Relu »

Cum se numeste pernita de protectie la temperatura sudura vaporizatorului vad ca a iesit ok ,cred ca este putin afumat
Avatar utilizator
Relu
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2017 6:46 pm

Re: Sudura vaporizator cu electrozi tekro

Mesaj necitit de Relu »

Cum se numeste pernita de protectie la temperatura sudura vaporizatorului vad ca a iesit ok ,cred ca este putin afumat
Am incercat cu rasina verde dar dupa 6 luni a cedat si am inlocuit tot vaporizatorul
Avatar utilizator
Angelo
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 06, 2017 10:24 am

Re: Sudura vaporizator cu electrozi tekro

Mesaj necitit de Angelo »

Eugen gr 11 scrie: Lun Mai 22, 2017 8:37 pm Au venit inainte unii si au pus poxilina sa astupe porii dupa 3 zile frigiderul a ramas fara freon R600 ,am facut o sudura cu electrozi super al si traseul frigorific este ermetizat In rest op obisnuitevidar incarcat -23 in congelare
Am uitat este o pernita speciala din vata de bazalt neagra sa nu dam foc la frigider dar un pic au ramas urme
Recomand si eu sa luati sa invatati sa sudati aluminiu ca o sa va ajute ,au aparut trasee de aer conditionat in tevi de aluminiu ,mai carpesti aspiratia unui aer conditionat auto mai scoti un ban cu o lampa de instalator sau mappul
Avatar utilizator
Gelu gr 7
Mesaje: 23
Membru din: Joi Iun 08, 2017 11:17 am

Re: Sudura vaporizator cu electrozi tekro

Mesaj necitit de Gelu gr 7 »

Eugen gr 11 scrie: Lun Mai 22, 2017 8:37 pm Au venit inainte unii si au pus poxilina sa astupe porii dupa 3 zile frigiderul a ramas fara freon R600 ,am facut o sudura cu electrozi super al si traseul frigorific este ermetizat In rest op obisnuitevidar incarcat -23 in congelare
Am uitat este o pernita speciala din vata de bazalt neagra sa nu dam foc la frigider dar un pic au ramas urme
Nu stii sa sudezi aluminiu nu ai cum repara un vaporizator .teava la un aer conditionat auto au aparut capilare din aluminiu or sa apara si filtre din aluminiu
Avatar utilizator
ANitu
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 11, 2017 6:41 pm
Localitate: Alexandria

Re: Sudura vaporizator cu electrozi tekro

Mesaj necitit de ANitu »

Eugen gr 11 scrie: Lun Mai 22, 2017 8:37 pm Au venit inainte unii si au pus poxilina sa astupe porii dupa 3 zile frigiderul a ramas fara freon R600 ,am facut o sudura cu electrozi super al si traseul frigorific este ermetizat In rest op obisnuitevidar incarcat -23 in congelare
Am uitat este o pernita speciala din vata de bazalt neagra sa nu dam foc la frigider dar un pic au ramas urme
Pai ce mare lucru sa dai 30 lei pe electrozi 4-5 bucati si periuta de inox din magazin de bricolaj apoi sa te apuci sa incerci aplicand ce ati invatat la scoala sunt si tutoriale pe internet
Avatar utilizator
Victor gr 10
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 16, 2017 9:56 am

Re: Sudura vaporizator cu electrozi tekro

Mesaj necitit de Victor gr 10 »

Nu stii sa sudezi aluminiu cu un electrod de 5 lei esti mancat ,am sudat vaporizatoare tevi de aspiratie legate la compresor ,teava de refulare gaurita ca a frecat de tabla sunt multe probleme de rezolvat
Scrie răspuns