Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Farkas
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 15, 2017 11:30 am
Localitate: Sascut

Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Farkas »

Impreuna cu gr 8 emjt am facut o instalatie cu circuite de iluminat si prize
Am montat contorul de energie electrica monofazat.
Tablou sigurante principal echipat de noi are senzor supratensiune respectiv subtensiune ,doua disjunctoare curba C de 25 A
Nota 10 pentru domnul inginer/ doamna Iuiiana organizatorul cursului SC MIPP PROFESIONAL EDUCATION SRL am avut la dispozitie tot ce ne doream , am fost tratati foarte bine
Fişiere ataşate
Tablou sigurante principal echipat de noi are senzor supratensiune respectiv subtensiune ,doua disjunctoare curba C de 25 A
Tablou sigurante principal echipat de noi are senzor supratensiune respectiv subtensiune ,doua disjunctoare curba C de 25 A
Tablou sigurante principal echipat de noi are senzor suprasubtensiune si doua disjunctoare de 25 A.JPG (42.96 KiB) Vizualizat de 1728 ori
Am montat contorul de energie electrica monofazat.
Am montat contorul de energie electrica monofazat.
Am montat contorul de energie electrica monofazat.JPG (39.26 KiB) Vizualizat de 1728 ori
Cel mai tanar electrician pregateste sculele.
Cel mai tanar electrician pregateste sculele.
Cel mai tanar electrician pregateste sculele.JPG (50.61 KiB) Vizualizat de 1728 ori
Reparatii electrice
Avatar utilizator
Sami23
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 17, 2017 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Sami23 »

Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Am si eu niste poze de la instalatia electrica facuta cu colegii , eu nu sunt de mesere electrician dar acum aplic ce am invatat la tabla si pentru mine este simplu sa execut . gandesc o instalatie electrica de iluminat si prize
Apare in poza celegrul motan ,cred ca a fost cel mai alintat
Fişiere ataşate
Strapuri intre disjunctoare cu conductor de 6 FT 6
Strapuri intre disjunctoare cu conductor de 6 FT 6
Pregateam strapuri sa executam punti intre disjunctoare.JPG (89.99 KiB) Vizualizat de 1709 ori
meseriasi de meseriasi in grupa 8 electricieni , scule si sdv-uri pe alese
meseriasi de meseriasi in grupa 8 electricieni , scule si sdv-uri pe alese
Doi meseriasi aleg ce scule de electrician sa foloseasca.JPG (116.7 KiB) Vizualizat de 1710 ori
Montam primul tablou electric cu doua circuite 25 A si senzor de 32  A
Montam primul tablou electric cu doua circuite 25 A si senzor de 32 A
Montam primul tablou electric cu doua circuite 25 A si senzor de 32.JPG (77.51 KiB) Vizualizat de 1711 ori
EMJT gr 8
Avatar utilizator
Nils
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 17, 2017 9:59 pm
Localitate: Cosereni

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Nils »

Am gasit cateva poze facute la practica cu colegii din grupa 8 electricieni ,Pentru noi a fost o zi buna am avut schema pe tabla desenata si noi o transpunem sa o executam
Avem lejer un port bagaj dar mai mare cat de papuc ,plin cu componentele executiei unei instalatii electrice Avem cel putin 4 truse de scule Avem companie un motan roscat foarte bland
cred ca avem 6 colaci de conductor FY si contor si tablouri si senzor de tensiune depasita peste normal
Fişiere ataşate
Montat tub protectie IPY si intrerupator aparent
Montat tub protectie IPY si intrerupator aparent
Montat tub protectie IPY si intrerupator aparent.JPG (65.85 KiB) Vizualizat de 1694 ori
Pozam instalatia electrica de lumina si prize
Pozam instalatia electrica de lumina si prize
Pozam instalatia electrica de lumina si prize.JPG (60.72 KiB) Vizualizat de 1696 ori
Avatar utilizator
Edy_M
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 18, 2017 5:02 pm
Localitate: Salcia

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Edy_M »

Masuram distanta intre cele doua tablouri de sigurante in cazul acesta IPY 20 conductoarele FY 3X6 mmp A fost o zi de practica in care am acumulat multe cunostinte ,am imbinat cele invatate la tabla cu electrica executata de noi Abia astept sa aprind prima aplica legata de mana mea
Fişiere ataşate
echipare tablou electric secundar , 9 disjunctoare dintre care un disjunctor diferential 16 A / 30 mA
echipare tablou electric secundar , 9 disjunctoare dintre care un disjunctor diferential 16 A / 30 mA
SDC10969 (Small).JPG (70.51 KiB) Vizualizat de 1672 ori
Montaj tub protectie IPY 20  conductor FY 3X6 mmp
Montaj tub protectie IPY 20 conductor FY 3X6 mmp
tubul de protectie , intre tablouri conductor FY 3X6 MMP.JPG (62.05 KiB) Vizualizat de 1675 ori
Avatar utilizator
AndreY
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 18, 2017 6:12 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de AndreY »

Liviu concepe o schema monofilara pentru circuite de iluminat si circuite de priza ,Este propunerea lui pentru executie Este bine cand executi o lucrare de instalatie electric Practica electricieni , facem o instalatie electrica aparenta conductoare de priza 3x2,5 mmp ,lumina 3x1,5 mmo ,montam doze 2 tablouri secundare , tablou electric principal a sa ai in minte o schema pe care sa o respecti
Fişiere ataşate
montare contor masurare energie electrica monofazat ,montajul se face pe placa de contor
montare contor masurare energie electrica monofazat ,montajul se face pe placa de contor
montare contor masurare energie electrica.JPG (59.23 KiB) Vizualizat de 1667 ori
Practica electricieni , facem o instalatie electrica aparenta conductoare de priza 3x2,5 mmp ,lumina 3x1,5 mmo ,montam doze 2 tablouri secundare , tablou electric principal a sa ai in minte o schema pe care sa o respecti
Practica electricieni , facem o instalatie electrica aparenta conductoare de priza 3x2,5 mmp ,lumina 3x1,5 mmo ,montam doze 2 tablouri secundare , tablou electric principal a sa ai in minte o schema pe care sa o respecti
Practica electricieni , facem o instalatie electrica aparenta conductoare de priza 3x2,5 mmp ,lumina 3x1,5 mmo ,montam doze 2 tablouri secundare , tablou electric principal (Small).JPG (81.96 KiB) Vizualizat de 1668 ori
Avatar utilizator
Bebe
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 18, 2017 9:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Bebe »

Am inteles ca montam doua aplice 230 V lampi Led 75 mA sa le aprindem independent ,Lampa florescenta are condensator de imbunatatire factor de putere cos fi
Pun o poza cu toate materialele necesare este si un aparat de masura este si clamp metrul
Fişiere ataşate
grupa 8 suntem cei mai buni electricieni
grupa 8 suntem cei mai buni electricieni
cei mai tari electricieni monteaza o instalatie electrica 230 V 50 hz.jpg (100.88 KiB) Vizualizat de 1664 ori
componente instalatie electrica aparenta ,doze,tablouri
componente instalatie electrica aparenta ,doze,tablouri
componente instalatie electrica aparenta ,doze,tablouri electrice , conductoare , intrerupatoare.jpg (109.44 KiB) Vizualizat de 1664 ori
Intretinere
Avatar utilizator
Tony
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 19, 2017 5:52 pm

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Tony »

iesirea din contorul de masurare a energiei electrice legat la senzorul de supratensiune si tabloul principal
senzorul de supratensiune 32 A disjunctoarele de 25 A p+N
Fişiere ataşate
iesirea din contorul de masurare a energiei electrice legat la senzorul de supratensiune si tabloul principal
iesirea din contorul de masurare a energiei electrice legat la senzorul de supratensiune si tabloul principal
Detaliu contor masurare energie electrica si tablou principal protejat de senzor de supratensiune de 32 A.JPG (72.65 KiB) Vizualizat de 1646 ori
Reparatii aparate inghetata
Avatar utilizator
Patrik
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 20, 2017 9:42 am
Localitate: Rahova

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Patrik »

Am sa ridic si eu cateva poze , de la practica electricieni ,cam greu ca nu m-am obisnuit cu noul telefon dar o sa il rog pe Radu sa ma invete
A fost o zi de practica in care am invatat sa fixam doze ,tuburi de protectie , am tras conductoare ,montat contor electric sa masoare energia electrica consumata Cel mai incantat sunt sa vad senzorul de supratensiune cand indica tensiunea din circuit Tot noi am echipat tablourile cu disjunctore ,strapurile de legatura cam hm hm , avea dreptate domnul inginer : sunt functionale dar "urat tata au avut "
Cu putina bataie de cap pana si motanul o sa iasa un bun electrician ,era numai printre noi :D
Fişiere ataşate
senzor supratensiune 32 A  montat sa protejeze doua tablouri secundare si tabloul principal cu disjunctoare de 25 A
senzor supratensiune 32 A montat sa protejeze doua tablouri secundare si tabloul principal cu disjunctoare de 25 A
IMG_20170916_164016 (Small).jpg (133.51 KiB) Vizualizat de 1628 ori
Service reprezentanta
Avatar utilizator
Ing. Olteanu Mircea
Mesaje: 205
Membru din: Lun Mai 01, 2017 9:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Ing. Olteanu Mircea »

Este normal gr 8 electricieni sa fie foarte activa si sa dea rezultate ,Pun o poza cu lucrarea domnului David un cursant de nota 10 si la scoala si la tabla si la practica
Fişiere ataşate
David va fi un bun electrician ii place sa se implice
David va fi un bun electrician ii place sa se implice
testare electricieni exploatare medie si joasa tensiune.jpg (102.97 KiB) Vizualizat de 1623 ori
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

AndreY scrie: Lun Sep 18, 2017 6:14 pm Liviu concepe o schema monofilara pentru circuite de iluminat si circuite de priza ,Este propunerea lui pentru executie Este bine cand executi o lucrare de instalatie electric Practica electricieni , facem o instalatie electrica aparenta conductoare de priza 3x2,5 mmp ,lumina 3x1,5 mmo ,montam doze 2 tablouri secundare , tablou electric principal a sa ai in minte o schema pe care sa o respecti
De regula pe domnul Liviu la scoala il vad mereu la tabla ,la practica iarasi la tabla Dupa 7 testari cred ca nu vor fi probleme la examen
Notele sunt de la 8 la 10
Scrie răspuns