Practica Electricieni poze uitate

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Remy
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 11:36 pm
Localitate: Prundu Gr

Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de Remy »

Legaturi in tuburi de prtectie si legaturi in doze pentru aprinderea unei lampi din 3 locuri cu doua intrerupatoare cap scara si o cruce
Fişiere ataşate
Practica septembrie verificare circuite electrice si senzor supratensiune
Practica septembrie verificare circuite electrice si senzor supratensiune
Practica septembrie verificare circuite electrice si senzor supratensiune.jpg (168.52 KiB) Vizualizat de 1931 ori
avem si o sacosa cu lampi led 7W 230V este si o facatura de refco
avem si o sacosa cu lampi led 7W 230V este si o facatura de refco
becuri economice tip led avem si un refco cu filament.jpg (112.9 KiB) Vizualizat de 1954 ori
Legaturi electrice in tuburi de protectie Aprindem o lampa din 3 locuri cu doua intrerupatoare cap scara si la mijloc un intrerupatot cruce
Legaturi electrice in tuburi de protectie Aprindem o lampa din 3 locuri cu doua intrerupatoare cap scara si la mijloc un intrerupatot cruce
Aprindem o lampa din 3 locuri cu doua intrerupatoare cap scara si unul cruce , se trag circuitele prin tuburi si legaturi in doze.JPG (71.53 KiB) Vizualizat de 1971 ori
Frig 12 Electr
ARobert
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 02, 2017 9:19 pm
Localitate: Giulesti

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de ARobert »

Circuite de iluminat si prize U=230V
Fixare corpuri lampa pe pozitie ,lampa U=230V P=7W led
ridic si o poza cu un tablou secundar complet echipat
Fişiere ataşate
Tablou secundar echipat cu 3 sigurante bipolare 10A si 16A.
Tablou secundar echipat cu 3 sigurante bipolare 10A si 16A.
Tablou secundar echipat cu 3 sigurante bipolare 10A si 16A.JPG (94.22 KiB) Vizualizat de 1955 ori
fixare corp iluminat echipat cu lampi led 230V 7W
fixare corp iluminat echipat cu lampi led 230V 7W
corpuri iluminat fixate in dibluri lampa este economica tip led 230V 7w.JPG (98.47 KiB) Vizualizat de 1968 ori
Ffrigokom
Petre32
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 03, 2017 7:22 am
Localitate: Chiajna

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de Petre32 »

Pun un old aparat de acum 50 de ani care masoara rezistenta de izolatie a unui circuit
ridic o poza cu o parte din materialele folosite la practica sa executam o instalatie electrice
ridic o poza cu un aparat Romanesc de 40 de ani ,invatam principiul de functionare
Aparat de masura pentru masurat izolatia conductoarelor tensiune de alimentare 9 v curent continuu
Fişiere ataşate
tablou electric U=230V
tablou electric U=230V
tablou electric U=230V.jpg (30.77 KiB) Vizualizat de 1907 ori
Aparat de masura pentru masurat izolatia conductoarelor tensiune de alimentare 9 v curent continuu
Aparat de masura pentru masurat izolatia conductoarelor tensiune de alimentare 9 v curent continuu
Aparat de masura pentru masurat izolatia conductoarelor tensiunea de alimentare 9 v curent continuu.jpg (132.26 KiB) Vizualizat de 1963 ori
ridic o poza cu o parte din materialele folosite la practica sa executam o instalatie electrice
ridic o poza cu o parte din materialele folosite la practica sa executam o instalatie electrice
Materiale pentru executia unei instalatii electrice.jpg (151.75 KiB) Vizualizat de 1964 ori
Reparatii utilaj alimentar
Copax
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 05, 2017 11:47 pm
Localitate: livezeni

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de Copax »

Am invatat sa aplicam ce am facut la scoala impreuna facem o instalatie electrica
conductoarele sunt FY 3x1,5 pentru circuite de lumina
conductoarele circuitelor de priza FY 3X2,5 mmp
Legaturi in tablouri fy 6 mmp
Fişiere ataşate
Legaturi electrice in doze ,
Legaturi electrice in doze ,
Am invatat sa executam legaturi in dozele de trecere si de ramificatie.jpg (110.07 KiB) Vizualizat de 1958 ori
Circuite de iluminat si circuite de priza conductoarele sunt FY 3x1,5 pentru circuite de lumina <br />conductoarele circuitelor de priza FY 3X2,5 mmp <br />Legaturi in tablouri fy 6 mmp
Circuite de iluminat si circuite de priza conductoarele sunt FY 3x1,5 pentru circuite de lumina
conductoarele circuitelor de priza FY 3X2,5 mmp
Legaturi in tablouri fy 6 mmp
Am invatat sa aplicam ce am facut la scoala impreuna facem o instalatie electrica montam tuburi de protectie tragem conductoare.jpg (121.36 KiB) Vizualizat de 1960 ori
Gr12 frig 8 emjt
RobertS
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 13, 2017 7:43 am
Localitate: Leaota

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de RobertS »

consumul a 4 lampi folosind inductia campului electromagnetic in curent alternativ
consumul la 4 lampi de 7W 230V este o,3A ,masurat cu aparat de masura super profesional
O lampa led de 7W consuma cam 0,75mA
Am gasit o poza cu colegii cand faceam circuitele de lumina FY 3x1,5 mmp
Fişiere ataşate
Practica electricieni circuite de lumina sectiune 1,5 mmp
Practica electricieni circuite de lumina sectiune 1,5 mmp
Practica electricieni circuite de lumina sectiune 1,5 mmp (Small).gif (149.5 KiB) Vizualizat de 1918 ori
consumul la 4 lampi de 7W 230V este o,3A ,masurat cu aparat de masura super profesional
consumul la 4 lampi de 7W 230V este o,3A ,masurat cu aparat de masura super profesional
0,3A consuma 4 lampi led economice de 7W 230V (Small).jpg (100.24 KiB) Vizualizat de 1946 ori
Hogan
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 15, 2017 6:53 am
Localitate: Moara Vlasiei

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de Hogan »

Am gasit si eu niste poze prin mobil cu colegii de grupa ,sper sa nu ma insel dar sunt facute mai demult
trebuie tot electricianul sa stie ce se intampla in sarmele lui fara legile curentului esti mancat Fara sa ai habar de Normative Anexe ,mai bine te faci agent de paza
trebuie sa stii sa formezi circuite electrice sa faci legaturi in doze sa lucrezi conform normativului
Daca nu cunosti simbolurile sa citesti o schema monofilara nu poti sa legi un contor de U=230V monofazat ,nu poti face o instalatie electrica
Fişiere ataşate
trebuie sa stii sa formezi circuite electrice sa faci legaturi in doze sa lucrezi conform normativului
trebuie sa stii sa formezi circuite electrice sa faci legaturi in doze sa lucrezi conform normativului
daca nu te-ai prins cum executi niste legaturi in doze de trecere ramificatie nu este a buna.jpg (112.29 KiB) Vizualizat de 1938 ori
daca nu stii schema electrica nu poti sa legi un contor de U=230V monofazat
daca nu stii schema electrica nu poti sa legi un contor de U=230V monofazat
Am montat contor pe placa U=230V este monofazat.jpg (101.27 KiB) Vizualizat de 1938 ori
Avatar utilizator
Vlad
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 03, 2017 7:20 pm
Localitate: Livezi

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de Vlad »

Impreuna cu gr am invatat sa facem Legaturi electrice la un tablou cu disjunctoare 230V cu diferite intensitati 6A 10A 16A si 16A/30mA
Fişiere ataşate
aparatul de masura pe intensitate , masuram curentul consumat de un circuit de iluminat
aparatul de masura pe intensitate , masuram curentul consumat de un circuit de iluminat
masurare curent pe circuitul de lumina.jpg (117.7 KiB) Vizualizat de 1921 ori
Impreuna cu gr am invatat sa facem Legaturi electrice la un tablou cu disjunctoare 230V cu diferite intensitati 6A 10A 16A si 16A/30mA
Impreuna cu gr am invatat sa facem Legaturi electrice la un tablou cu disjunctoare 230V cu diferite intensitati 6A 10A 16A si 16A/30mA
legaturi electrice tablou cu disjunctoare.jpg (49.24 KiB) Vizualizat de 1922 ori
Manager intretinere
Avatar utilizator
Roly
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 10, 2017 9:05 pm
Localitate: Duzi

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de Roly »

masurari electrice cu aparatul de masura
Aparatul de masura era pus pe ohmi x 200 sa verificam continuitatea
Fişiere ataşate
masurari electrice cu aparatul de masura.jpg
masurari electrice cu aparatul de masura.jpg (197.42 KiB) Vizualizat de 1916 ori
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Roly scrie: Vin Noi 10, 2017 9:05 pm masurari electrice cu aparatul de masura
Aparatul de masura era pus pe ohmi x 200 sa verificam continuitatea
vom achizitiona si un aparat de masura din gama profesionala ,
Fişiere ataşate
NUME FIȘIER	COMENTARIU FIŞIER	MĂRIME	STATUT<br />contor masurare energie electrica montat in tablou electric cu 3 functii
NUME FIȘIER COMENTARIU FIŞIER MĂRIME STATUT
contor masurare energie electrica montat in tablou electric cu 3 functii
contor masurare energie electrica montat in tablou electric cu 3 functii.jpg (7.22 KiB) Vizualizat de 1901 ori
Avatar utilizator
solano
Mesaje: 12
Membru din: Lun Ian 15, 2018 11:52 am
Localitate: Dudesti

Re: Practica Electricieni poze uitate

Mesaj necitit de solano »

Roly scrie: Vin Noi 10, 2017 9:05 pm masurari electrice cu aparatul de masura
Aparatul de masura era pus pe ohmi x 200 sa verificam continuitatea
Foarte util pentru un electrician sa stie punctele de masura electrice ,nu este mare lucru cand are cine sa te invete
Scrie răspuns