Electrod impamantare si Pb

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Marcu
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 17, 2017 12:15 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Marcu »

cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Sunt mult mai usor de lucrat ,mai simplu de legat dar nu stiu in timp cum se comporta am facut si eu asa ceva
Prefer pentru mine metoda clasica cu tevi de Ol zn si sudura cu zmoala ,daca au tinut unele de 40 de ani la mine de ce sa nu tina
Avatar utilizator
Tiberiu
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mai 17, 2017 7:21 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Tiberiu »

Marcu scrie: Mie Mai 17, 2017 12:20 pm
cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Sunt mult mai usor de lucrat ,mai simplu de legat dar nu stiu in timp cum se comporta am facut si eu asa ceva
Prefer pentru mine metoda clasica cu tevi de Ol zn si sudura cu zmoala ,daca au tinut unele de 40 de ani la mine de ce sa nu tina
Cam asta am vrut sa scriu si eu ,vedem cand o sa masoare priza de pamant peste 10 ani
Avatar utilizator
Sanducu gr 5
Mesaje: 13
Membru din: Vin Mai 19, 2017 11:48 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Sanducu gr 5 »

Cei mai usori de montat in timp nu stiu cum se comporta ,a dat cu spray sa dea bine in poza in rest ii lasa arsi de sudura nu dau cu nimic
Avatar utilizator
Savu
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mai 21, 2017 1:19 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Savu »

Am lucrat cu asa ceva se lucreaza repede si eficient ,daca ai scara si picamer le bati in pamant urgent Acum nu stiu ce sa zic ca durata in timp cat tine acest model de priza de impamantare la instalatii electrice dar trebuie si electricianul sa manance o paine si cei de la PRAM
Avatar utilizator
bogdan
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 21, 2017 6:39 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de bogdan »

La tara am facut si eu asa ceva este o casa batraneasca cu zidul din caramida
Fişiere ataşate
platbanda si electrozi impamantare in sapatura.la 50 cm de zidul de caramida
platbanda si electrozi impamantare in sapatura.la 50 cm de zidul de caramida
platbanda si electrozi impamantare in sapatura.jpg (62.22 KiB) Vizualizat de 1472 ori
Avatar utilizator
Samoila Vasile
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 22, 2017 10:32 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Samoila Vasile »

cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Electrozii acestia sunt cei mai facili de batut pui scara iei un picamer si gata ii bate ,iese o impamantare la instalatia electrica ok sub 1 om dar si eu ma tem ca datul cu zinc fara sa fie decapat duce la o degradare rapida ,a prizei de impamanntare
Avatar utilizator
Eugen gr 11
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 02, 2017 11:37 am
Localitate: Bucuresti

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Eugen gr 11 »

Baubaulica scrie: Sâm Mai 13, 2017 11:35 am Modelul acesta este cel mai usor de realizat nu tu bataie de cap nu tu suduri nu zmoala ,strangi 4 suruburi ,dar ai luat banii dupa tine potopul
Am participat la masurarea unei prize de impamantare facuta acum 25 de ani pe clasic ,prima masuratoare arata 2 Ohmi acum era la 2,5 deci inca se descurca
nu am incredere in sprayul dat sa nu fie de vopsit genti auto ,in rest instalatia electrica de impamantare este ok
Avatar utilizator
Marinel
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 24, 2017 11:09 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Marinel »

Sunt foarte usori de bagat ,pui scara te sui pe ea si bagi picamerul si iese instalatia electrica de impamantare ,eu nu folosesc o scara folosesc schela bine fixata sa nu ma tranteasca jos
Avatar utilizator
Relu
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2017 6:46 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Relu »

Imbinarile mecanice la priza de impamantare eu nu le agreez prefer sudura si gata ,am vazut si electrodul vopsit ma rog unii zic ca este dat cu Zn ,sunt convins ca baietii au dat cu peria de sarma pana s-a tocit :) ,Priza de impamantare dupa mine are punctul slab la cele 4 suruburi
Avatar utilizator
Alinel
Mesaje: 17
Membru din: Vin Mai 26, 2017 12:57 pm
Localitate: Buc

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Alinel »

Relu scrie: Mie Mai 24, 2017 7:06 pm Imbinarile mecanice la priza de impamantare eu nu le agreez prefer sudura si gata ,am vazut si electrodul vopsit ma rog unii zic ca este dat cu Zn ,sunt convins ca baietii au dat cu peria de sarma pana s-a tocit :) ,Priza de impamantare dupa mine are punctul slab la cele 4 suruburi
si eu nu sunt prea incantat de acest tip de prize de impamantare ,dar esta este totul trebuie sa iasa cu bani putini si repeda
Scrie răspuns