Reparatii masini de spalat

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Radu 23
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:48 pm
Localitate: Bucuresti 4

Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de Radu 23 »

Se da :
Motor masina spalar recuperat de la un prieten
vreau sa il fac sa antreneze un polizor sau o rajnita de porumb sa fac uruiala la tara la gaini
Fulie am
Probleme
conductoare la borne 7 bucati :o fiecare cu culoarea lui Sunt numerotate dar nu gasesc ce este de capu lor si de ce 7 cond Stiu ca are 2 turatii ,trebuie si un condensator Pun niste poze dar ce sunt cele 7 fire
Fişiere ataşate
Poza cu motorul de masina de spalat
Poza cu motorul de masina de spalat
Motor maina spalat intrerupt (Small).jpg (70.18 KiB) Vizualizat de 1900 ori
Avatar utilizator
DSavu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mai 09, 2017 7:14 pm

Re: Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de DSavu »

Vezi ca are o protectie termica genul celei de la compresorul frigiderului pui ap de masura pe ohmix200 si unde da 0 acolo este releul restul de fire sunt ale motorului ,condensat cam 15uF
Avatar utilizator
Anton V
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 11, 2017 1:31 pm

Re: Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de Anton V »

In timpul liber mai repar si masini de spalat aproape toate casele au asa ceva ,pentru electronica am un electronist in colentina baiatul este meserias
Ce am sesizat din 10 masini doar una este cu cap mecanic si restul electronice
Trebuie sa ai tot felul de prese sa scoti rulmentii si este bine sa ii eviti pe cei cu colivie de plastic sunt cei mai pacatori
Avatar utilizator
Andi
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mai 12, 2017 5:02 am

Re: Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de Andi »

Poate am sa ridic niste poze de la reparatia masinii mele de spalat m-a cam jekmanit de bani dar merge ca noua este bine cine are timp/poate sa faca si asa ceva
Avatar utilizator
bebe25
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mai 14, 2017 12:31 pm

Re: Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de bebe25 »

Ieri m-au jekmanit de 200 lei placa dusa la reparat si un semering in 2 ore era gata Este o meserie super buna
Avatar utilizator
Marcel gr 8
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mai 14, 2017 6:09 pm

Re: Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de Marcel gr 8 »

DSavu scrie: Mar Mai 09, 2017 7:21 pm Am un prieten care repara si masini de spalat ,omul se tine de treaba si este serios Nu zic ce bani ii trec prin mana Este o meserie super tare bine era daca cupla cu reparatii frigidere si ce mai prinde pe frig
Sunt jepkari rau ,pentru o pompa de evacuare mi-au luat 300 lei
Avatar utilizator
Misu
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mai 15, 2017 12:10 pm

Re: Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de Misu »

Radu 23 scrie: Lun Mai 08, 2017 10:52 pm Se da :
Motor masina spalar recuperat de la un prieten
vreau sa il fac sa antreneze un polizor sau o rajnita de porumb sa fac uruiala la tara la gaini
Fulie am
Probleme
conductoare la borne 7 bucati :o fiecare cu culoarea lui Sunt numerotate dar nu gasesc ce este de capu lor si de ce 7 cond Stiu ca are 2 turatii ,trebuie si un condensator Pun niste poze dar ce sunt cele 7 fire
Ce mare greutate sa iei un apa de masura sa identifici infasurarile motorului
Avatar utilizator
Sanducu gr 5
Mesaje: 13
Membru din: Vin Mai 19, 2017 11:48 am

Re: Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de Sanducu gr 5 »

bebe25 scrie: Dum Mai 14, 2017 12:49 pm Ieri m-au jekmanit de 200 lei placa dusa la reparat si un semering in 2 ore era gata Este o meserie super buna
Bre nea Bebe meseria se plateste ;)
Avatar utilizator
Gelu gr 12
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mai 30, 2017 11:29 am
Localitate: Fundulea

Re: Reparatii masini de spalat

Mesaj necitit de Gelu gr 12 »

Tot bucurestiul este plin cu anunturi de reparat masini de spalat o sa fac si eu o poza sa o vedeti ,cred ca omul are firma si angajati
Scrie răspuns