Inlocuit tablou 4 circuite tablou electric de acum 50 de ani

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
Savu
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mai 21, 2017 1:19 pm

Inlocuit tablou 4 circuite tablou electric de acum 50 de ani

Mesaj necitit de Savu »

Casa avea 4 circuite unul de lumina si 3 circuite de priza Am vrut sa ii trag circuit special pentru masina de spalat dar nu a vrut
Atasez si motorul asincron de la o masina de spalat cu infasurarile duse ,bobinatul din pacate costa cat motorul nou pacat
Fişiere ataşate
Am schimbat si motorul unei masini de spalat era statorul intrerupt
Am schimbat si motorul unei masini de spalat era statorul intrerupt
Motor maina spalat intrerupt (Small).jpg (70.18 KiB) Vizualizat de 765 ori
Tabloul nou de sigurante cu 4 bipolare si modul de sonerie la gata
Tabloul nou de sigurante cu 4 bipolare si modul de sonerie la gata
uitati ce a iesit am pus 4 bipolare si un modul de sonerie.jpg (38.37 KiB) Vizualizat de 765 ori
tabloul vechi cu patroane ceramice avea 8 sigurante =4 circuite 3 de prize unul de lumina A rezistat excelent parca era nou eu nu il schimbam
tabloul vechi cu patroane ceramice avea 8 sigurante =4 circuite 3 de prize unul de lumina A rezistat excelent parca era nou eu nu il schimbam
Primul tablou inlocuit 4 circuite.jpg (58.92 KiB) Vizualizat de 765 ori
Avatar utilizator
Marin gr 5
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 28, 2017 2:20 pm
Localitate: balta alba

Re: Inlocuit tablou 4 circuite tablou electric de acum 50 de ani

Mesaj necitit de Marin gr 5 »

Sa nu fim carcotasi tabloul a tinut 50 de ani sa vedem tablou modern din plastic dupa 10 ani scorojit si crapat ,sa vedeti sigurrante puse de baieti sunt cu diferential de 30 acum sunt maro de bune ce sunt si nu trage omul la blana din ele
Avatar utilizator
RiciS
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iun 17, 2017 6:49 pm
Localitate: Bragadiru

Re: Inlocuit tablou 4 circuite tablou electric de acum 50 de ani

Mesaj necitit de RiciS »

Marin gr 5 scrie: Dum Mai 28, 2017 2:45 pm Sa nu fim carcotasi tabloul a tinut 50 de ani sa vedem tablou modern din plastic dupa 10 ani scorojit si crapat ,sa vedeti sigurrante puse de baieti sunt cu diferential de 30 acum sunt maro de bune ce sunt si nu trage omul la blana din ele
Tabloul vechi a rezistat destul de bine in timp ,ce sa zic este bine sa inlocuiesti la timp sa moderniozezi tabloul sa pui bipolare si mai multe circuite de lumina si circuite de prize masina de spalat separata pe circuitul ei
Avatar utilizator
RaduS
Mesaje: 11
Membru din: Vin Aug 04, 2017 5:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inlocuit tablou 4 circuite tablou electric de acum 50 de ani

Mesaj necitit de RaduS »

Tablou pe marmura de pe vremea potoapelor as vrea sa vad daca tine o chinezarie de disjunctor cat el ,sunt si avantaje si dezavantaje , am intalnit disjunctor diferential de 16/30 ,apasai testul sarea ca ars ,puneai lampa intre faza si nulul de protectie joi sa te scape ,adusesera electricienii la sala de curs o chestie de acest fel si era nou nout Baza bazelor este tot nulul de protectie facut ca la carte ,eu verific periodic masina de spalat sa nu dea la masa si cand vad ca indeamna sa se aprinda lampa cu neon este clar sterg si strang contactele prizei si se rezolva
Frigotehnist grupa domnului ing Olteanu Mircea
Scrie răspuns