Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
Viorel gr 12
Mesaje: 14
Membru din: Dum Iul 30, 2017 10:55 am

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Viorel gr 12 »

O porcărie su făcut mișto pe net poate 30 ohmi da
Avatar utilizator
Virgil37
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 07, 2017 6:22 pm
Localitate: Putineiu Giurgiu

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Virgil37 »

Alinel scrie: Vin Mai 26, 2017 12:59 pm Am trait sa vad tot felul de chestii ,dar asta le intrece pe toate ,o lauda omul ca are 0,1 ohmi cu teava de 2" ingropata 0,5 m
La scoala domnul inginer ne-a spus distantele corecte intre electrozi stiu ca este o priza de impamantare pentru suprafete mai mici La chestia din poza nu vad distanta de minim 3-4 m intre electrozi si Pb pe orizontala ingropata la 90 cm nici atat
Avatar utilizator
ModanCostel
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 14, 2017 10:48 am

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de ModanCostel »

Nu are cum sa scoata 0,1 ohmi este o marlanie ,am facut priza de impamantare cu 12 electrozi si abia am trecut sub 1 ohm Masuratoare de masuratoare cu buletin de verificare
Avatar utilizator
Costi
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 15, 2017 10:51 pm

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Costi »

Am facut priza de impamantare legata in triunghi dar distanta intre electrozi era mai mare cam 4 m si electrodul era L=2,5 m adancime cam 80 cm a iesit ok
Fişiere ataşate
Am incercat sa explic cum am executat o priza de impamantare in triunghi Au trebuit sa fie cuplate 3 bucati sa scoatem sub 1 ohm
Am incercat sa explic cum am executat o priza de impamantare in triunghi Au trebuit sa fie cuplate 3 bucati sa scoatem sub 1 ohm
Priza de impamantare in triunghi .jpg (108.15 KiB) Vizualizat de 801 ori
Scrie răspuns