Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
Gelu gr 7
Mesaje: 23
Membru din: Joi Iun 08, 2017 11:17 am

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Gelu gr 7 »

A promis domnul inginer ca ne explica cum sta treaba si cum trebuie facuta priza de impamantare in triunghi pentru spatii inguste
Avatar utilizator
Marin gr 7
Mesaje: 22
Membru din: Dum Iun 11, 2017 2:56 pm
Localitate: Urziceni

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Marin gr 7 »

lipo lipo scrie: Lun Iun 05, 2017 1:51 pm
Iulian 9 scrie: Vin Iun 02, 2017 10:58 am Am uitat sa completez
Cea mai buna priza este cea naturala adica tocmai temelia armata cu fiare dar sa aiba legatura electrica Priza tine cat cladirea ,ce este greu de priceput
Ai dreptate cu priza naturala si eu sunt adeptul ei ,dar chestia cu priza in triunghi este ok dar ce marlanie au facut aia acolo nu este bine Poate ne lamureste domnul inginer si pe noi
Cred ca nu am vazut bine intre electrozi este cam un metru ,nu stiu ce rezultate da asa ceva asta nu se numeste priza de impamantare ,este o porcarie
Avatar utilizator
Armand
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 13, 2017 6:55 pm

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Armand »

Cred ca ala de a pus poza cu priza de impamantare facuta dein 3 corniere si sudata cu pop nituri este la bascalie
Avatar utilizator
Jan gr 11
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iun 14, 2017 9:13 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Jan gr 11 »

Nici cu slujbe la sf biserica nu scote el 0,1 ohmi sa fim seriosi aia cred ca au pus in bataie de joc priza de impamantare pe internet ,poate niste betivi or fi facut asta ,priza nu cred ca scoate mai mult de 20 de ohmi sa fim seriosi

Bine de stiut si de luat aminte relatia lungime electrod distanta intre electrozi si rezistenta prizei de impamantare
electrodul are 3 m deci daca ii leg la 6 m ingropati la 90 cm din 3 electrozi ma apropii de 6 ohmi ,conteaza mult si rezistivitatea solului
Fişiere ataşate
Bine de stiut si de luat aminte relatia lungime electrod distanta intre electrozi si rezistenta prizei de impamantare
Bine de stiut si de luat aminte relatia lungime electrod distanta intre electrozi si rezistenta prizei de impamantare
tot pentru aia mici.jpg (74.68 KiB) Vizualizat de 1570 ori
Avatar utilizator
Victor gr 10
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 16, 2017 9:56 am

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Victor gr 10 »

De meserie sunt electrician ,porcaria aia de priza in triunghi cu latura de 1 m nici batuta nu va duce cat zic narozii aia
Avatar utilizator
RiciS
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iun 17, 2017 6:49 pm
Localitate: Bragadiru

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de RiciS »

Jan gr 11 scrie: Mie Iun 14, 2017 9:22 pm Nici cu slujbe la sf biserica nu scote el 0,1 ohmi sa fim seriosi aia cred ca au pus in bataie de joc priza de impamantare pe internet ,poate niste betivi or fi facut asta ,priza nu cred ca scoate mai mult de 20 de ohmi sa fim seriosi

Bine de stiut si de luat aminte relatia lungime electrod distanta intre electrozi si rezistenta prizei de impamantare
electrodul are 3 m deci daca ii leg la 6 m ingropati la 90 cm din 3 electrozi ma apropii de 6 ohmi ,conteaza mult si rezistivitatea solului
Multumesc colegul pentru explicatii
chestia asta este o porcarie ,dar ce sa zic macar bine ca exista ,daca aveau minim 4 m intre electrozi si erau la 90 cm ingropati poate scotea la la 7 ohmi ceva ca participa si plat banda de otel zincat ,vad ca sunt si vopsite sa tina
Avatar utilizator
Car&service
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 18, 2017 12:13 pm

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Car&service »

Jan gr 11 scrie: Mie Iun 14, 2017 9:22 pm Nici cu slujbe la sf biserica nu scote el 0,1 ohmi sa fim seriosi aia cred ca au pus in bataie de joc priza de impamantare pe internet ,poate niste betivi or fi facut asta ,priza nu cred ca scoate mai mult de 20 de ohmi sa fim seriosi

Bine de stiut si de luat aminte relatia lungime electrod distanta intre electrozi si rezistenta prizei de impamantare
electrodul are 3 m deci daca ii leg la 6 m ingropati la 90 cm din 3 electrozi ma apropii de 6 ohmi ,conteaza mult si rezistivitatea solului
Sunt de acord cu tine 150% asa este ca si noua domnul profesor la curs ne-a predat niste chestii minime la realizarea unei prize de impamantare , si mai tin minte adancimea de montaj la 50-90 electrodul minim 2 m lungime si 2" distanta intre electrozi in spatii strimte cat lungimea electrodului dar de regula se ia dublu adica 4 m
Avatar utilizator
Cuki
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Iul 01, 2017 7:47 pm

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Cuki »

Cum sa aiba porcaria aia 0,1 ohmi sa fim seriosi cred ca este pusa la plezneala de niste jmekeri ,daca zicea 10 omi si nu prea credeam
Avatar utilizator
VlaicuD
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 08, 2017 2:15 pm

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de VlaicuD »

Cat sunt eu de ageamiu dar nu cred ca poate avea sub un ohm ,priza de impamantare din poza atasata
Avatar utilizator
Ing. Olteanu Mircea
Mesaje: 205
Membru din: Lun Mai 01, 2017 9:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Priza de impamantare in triunghi o ciudata Rezistenta 0,1 ohmi

Mesaj necitit de Ing. Olteanu Mircea »

Aici este o greseala majora de gandire/calcul/executie ,electrozii sunt ff apropiati si PB nu ajta mare lucru ca electrod orizontal
Faptul ca se lauda ca are 0,1 ohmi este poveste poate 20
Scrie răspuns