15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
Negoita G
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mai 28, 2017 10:40 am
Localitate: sector 4

15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Mesaj necitit de Negoita G »

Acum ma intreb fiecare apartament are BPM-UL lui la parter cu circuit separat ,Interesant din experienta stiu ca functioneaza bine merci chiar daca sunt executate pe stil clasic cu coloane ca la blocurile vechi
Este adevarat consumul de conductor este muuult mai mare ca la o instalatie cum vedem prin blocurile vechi
Lejer de la parter pana la ultimul apartament sunt cel putin 15 m eu zic cam 20 ,nu cumva cresc pierderile ,comparabil cu ap 1 de la parter care are cam 5 m traseu
Fişiere ataşate
Lejer de la parter pana la ultimul apartament sunt cel putin 15 m eu zic cam 20 ,nu cumva cresc pierderile ,comparabil cu ap 1 de la parter care are cam 5 m traseu
Lejer de la parter pana la ultimul apartament sunt cel putin 15 m eu zic cam 20 ,nu cumva cresc pierderile ,comparabil cu ap 1 de la parter care are cam 5 m traseu
BPM montate la parter (Small).jpg (115.6 KiB) Vizualizat de 1332 ori
Avatar utilizator
Iulian 9
Mesaje: 27
Membru din: Vin Iun 02, 2017 10:34 am
Localitate: bucuresti sect 6
Contact:

Re: 15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Mesaj necitit de Iulian 9 »

Un consum exagerat de materiale o coloana de trifazici facea la fel
Partea interesanta am cazut jos Garsoniera in bloc nou Este mult daca zic 40 mp avea curent trifazic si aia aveau gaze i-au jupuit de vii nu alta chiar nu ii inteleg rostul
Avatar utilizator
lipo lipo
Mesaje: 20
Membru din: Lun Iun 05, 2017 1:31 pm

Re: 15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Mesaj necitit de lipo lipo »

Negoita G scrie: Dum Mai 28, 2017 10:50 am Acum ma intreb fiecare apartament are BPM-UL lui la parter cu circuit separat ,Interesant din experienta stiu ca functioneaza bine merci chiar daca sunt executate pe stil clasic cu coloane ca la blocurile vechi
Este adevarat consumul de conductor este muuult mai mare ca la o instalatie cum vedem prin blocurile vechi
Lejer de la parter pana la ultimul apartament sunt cel putin 15 m eu zic cam 20 ,nu cumva cresc pierderile ,comparabil cu ap 1 de la parter care are cam 5 m traseu
Un consum de materiale la greu coloane de 16 cupru duceu tot ,garantat toti au in casa trifazici :) ca mono fazic le tuseste ,au fost jupuiti de vii ,
Avatar utilizator
Gelu gr 7
Mesaje: 23
Membru din: Joi Iun 08, 2017 11:17 am

Re: 15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Mesaj necitit de Gelu gr 7 »

Iulian 9 scrie: Vin Iun 02, 2017 11:03 am Un consum exagerat de materiale o coloana de trifazici facea la fel
Partea interesanta am cazut jos Garsoniera in bloc nou Este mult daca zic 40 mp avea curent trifazic si aia aveau gaze i-au jupuit de vii nu alta chiar nu ii inteleg rostul
De acord si eu ,duc un spital pe trifazic cupru de 16 si la un amarat de bloc consum cat pentru 2 spitale ,simpatic ca le baga pe gat trifazic ,O garsoniera si nu glumesc ,ce o face cu trifazic cand au si gaze naturale ,firmele au cam inebunit
Avatar utilizator
V_Adrian
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iun 11, 2017 4:06 pm
Localitate: bucuresti

Re: 15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Mesaj necitit de V_Adrian »

Gelu gr 7 scrie: Joi Iun 08, 2017 12:06 pm
Iulian 9 scrie: Vin Iun 02, 2017 11:03 am Un consum exagerat de materiale o coloana de trifazici facea la fel
Partea interesanta am cazut jos Garsoniera in bloc nou Este mult daca zic 40 mp avea curent trifazic si aia aveau gaze i-au jupuit de vii nu alta chiar nu ii inteleg rostul
De acord si eu ,duc un spital pe trifazic cupru de 16 si la un amarat de bloc consum cat pentru 2 spitale ,simpatic ca le baga pe gat trifazic ,O garsoniera si nu glumesc ,ce o face cu trifazic cand au si gaze naturale ,firmele au cam inebunit
cum spune si colegul un consum de materiale imens ,am vazut si eu garsoniere pe trifazici care aveau gaze si prize trifazuice cam 3 prin casa ,chiar nu inteleg la ce le foloseste poate or exista calculatoare alimentate pe trifazic , manareala firmelor
Avatar utilizator
Armand
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 13, 2017 6:55 pm

Re: 15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Mesaj necitit de Armand »

asa prevede legea asa faci dar cand nu va mai fi cupru duci pe cablu de otel ca pe deget ,trebuie sa fii multumit ca este zincat ,si tabari cu clestele de potcovar sa rasucesti firele de 10 de la prize ,si le indesi in doza cu bataucul nevestii ,or sa faca astia cine stie ce normativ sa ducem circuite cu sfoara inmuiata in apa sarata
Un consum nejustificat de materiale ,daca un bloc pe vremuri functiona acum vad ca ii tuseste ,chestia simpatica cupru folosit nu mai este ca cel de pe vremuri de culoare roscata este galben ca aurul si se rupe usor ,deci nu prea mai este maleabil
Avatar utilizator
Car&service
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 18, 2017 12:13 pm

Re: 15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Mesaj necitit de Car&service »

Armand scrie: Mar Iun 13, 2017 7:16 pm asa prevede legea asa faci dar cand nu va mai fi cupru duci pe cablu de otel ca pe deget ,trebuie sa fii multumit ca este zincat ,si tabari cu clestele de potcovar sa rasucesti firele de 10 de la prize ,si le indesi in doza cu bataucul nevestii ,or sa faca astia cine stie ce normativ sa ducem circuite cu sfoara inmuiata in apa sarata
Un consum nejustificat de materiale ,daca un bloc pe vremuri functiona acum vad ca ii tuseste ,chestia simpatica cupru folosit nu mai este ca cel de pe vremuri de culoare roscata este galben ca aurul si se rupe usor ,deci nu prea mai este maleabil
este un consum mare de materiale cum functionau blocurile vechi spitale si cladiri de birouri puteau sa functioneze si aceste spatii ,
Avatar utilizator
Car&service
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 18, 2017 12:13 pm

Re: 15 BPM montate la parter bloc cu 5 etaje

Mesaj necitit de Car&service »

Armand scrie: Mar Iun 13, 2017 7:16 pm asa prevede legea asa faci dar cand nu va mai fi cupru duci pe cablu de otel ca pe deget ,trebuie sa fii multumit ca este zincat ,si tabari cu clestele de potcovar sa rasucesti firele de 10 de la prize ,si le indesi in doza cu bataucul nevestii ,or sa faca astia cine stie ce normativ sa ducem circuite cu sfoara inmuiata in apa sarata
Un consum nejustificat de materiale ,daca un bloc pe vremuri functiona acum vad ca ii tuseste ,chestia simpatica cupru folosit nu mai este ca cel de pe vremuri de culoare roscata este galben ca aurul si se rupe usor ,deci nu prea mai este maleabil
este un consum mare de materiale cum functionau blocurile vechi spitale si cladiri de birouri puteau sa functioneze si aceste spatii , la pretul curentului kw h o sa le piara pofta sa aiba aragaz de 6 KW si aer conditionat la cusca cainelui ,
Scrie răspuns