Electricieni iresponsabili ghid de rele practici ,au alimentat echipamentul cu bifazic si a luat foc

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Maringr 6
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 28, 2017 10:05 pm
Localitate: Tancabesti ilfov

Electricieni iresponsabili ghid de rele practici ,au alimentat echipamentul cu bifazic si a luat foc

Mesaj necitit de Maringr 6 »

Se mirau de ce lua foc echipamentul electric au legat 2 faze si nulul pe 3 conductoare deci trimiteau bifazic si nul bifazic intra in echipamente si se mirau de ce se fac scrum
Fişiere ataşate
Aici am fost sa vad ce s-a intamplat uitati cum s-au legat la monofazic (Small).jpg
Aici am fost sa vad ce s-a intamplat uitati cum s-au legat la monofazic (Small).jpg (83.44 KiB) Vizualizat de 931 ori
Avatar utilizator
Cuki
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Iul 01, 2017 7:47 pm

Re: Electricieni iresponsabili ghid de rele practici ,au alimentat echipamentul cu bifazic si a luat foc

Mesaj necitit de Cuki »

Amaratii astia pe unde or fi fost calificati daca sunt calificati ,cum sa legi in halul asta ,mare este gradina lui Dumnezeu astia dau foc la case
Avatar utilizator
VlaicuD
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 08, 2017 2:15 pm

Re: Electricieni iresponsabili ghid de rele practici ,au alimentat echipamentul cu bifazic si a luat foc

Mesaj necitit de VlaicuD »

Vad si eu ca se alimenteaza cu doua faze dar nu vad nulul ,probabil oamenii or fi gresit Deci ei bagau din cate inteleg 400 V Daca veneau cu doua faze si nulul puteau avea doua circuite monofazate de 230 V adica una din faze si nulul=230V alta faza si nulul=230 dar trebuia si nulul de protectie ,poate il iau in echipament din nulul de lucru si fac Np ca se poarta
Avatar utilizator
Virgil37
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 07, 2017 6:22 pm
Localitate: Putineiu Giurgiu

Re: Electricieni iresponsabili ghid de rele practici ,au alimentat echipamentul cu bifazic si a luat foc

Mesaj necitit de Virgil37 »

Maringr 6 scrie: Joi Iun 29, 2017 2:46 am Se mirau de ce lua foc echipamentul electric au legat 2 faze si nulul pe 3 conductoare deci trimiteau bifazic si nul bifazic intra in echipamente si se mirau de ce se fac scrum
intre doua faze au 380 V normal ca circuitele au luat foc dar ei nu aveau aparat de masura sa il dea pe 750 Vca si sa masoare .
Avatar utilizator
Alexie
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Aug 12, 2017 9:03 am

Re: Electricieni iresponsabili ghid de rele practici ,au alimentat echipamentul cu bifazic si a luat foc

Mesaj necitit de Alexie »

Aia nu erau electricieni , nu cred sa fie un om atât de prost sa nu măsoare tensiunea ii spune multimetru va are 400 V pe alternativ
Pun si eu ce am gasit dupa altii ,nici urma de Np ,strapuri pe nul cu g/v
Fişiere ataşate
Un tablou executat gresit Tablou electric u=230 V 50 hz cu 8 posturi echipat cu disjunctoare diferentiale
Un tablou executat gresit Tablou electric u=230 V 50 hz cu 8 posturi echipat cu disjunctoare diferentiale
Tablou electric u=230 V 50 hz cu 8 posturi echipat cu disjunctoare ,inclus si disjunctoare diferentiale de 30 mA folosire gresita conductor galben verde , lipsa Np.gif (113.35 KiB) Vizualizat de 854 ori
Scrie răspuns