Reparatie aparat electric de facut cafea ,refacut instalatie electrica

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
Gabrielgr8
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 30, 2017 2:28 am
Localitate: Fundulea

Reparatie aparat electric de facut cafea ,refacut instalatie electrica

Mesaj necitit de Gabrielgr8 »

Am fost la o interventie sa repar un aparat electric de facut cafea ,am inlocuit circuitele de alimentare ,refacut legaturi in reglete ,functioneaza ca nou fac treaba buna Avea doua motoare asincrone de putere mica erau gripate le-am rezolvat
Interesanta chestie la un grup sanitar uscatorul la doua palme de spalator ,este si un triplu sa mai bage omul cate ceva
Fişiere ataşate
uscator de maini montat de cade cainele jos Circuitul este ok respecta distanta pana la priza conform normativului ,este belea chestia cu triplul deoarece este "indicat " sa ramana libere unde intra stecherul l-am studiat
uscator de maini montat de cade cainele jos Circuitul este ok respecta distanta pana la priza conform normativului ,este belea chestia cu triplul deoarece este "indicat " sa ramana libere unde intra stecherul l-am studiat
uscator de maini montat in grup sanitar la 30 cm de lavoar.jpg (42.62 KiB) Vizualizat de 818 ori
blocul electric de comanda si control
blocul electric de comanda si control
reparatie instalatie electrica automat de cafea bloc comanda.JPG (124.9 KiB) Vizualizat de 823 ori
reglete legaturi electrice automat cu boiler electric
reglete legaturi electrice automat cu boiler electric
Regleta cu legaturi electrice automat de cafea.JPG (119.98 KiB) Vizualizat de 823 ori
electro valva aparat de cafea ,inlocuit circuite electrice topite
electro valva aparat de cafea ,inlocuit circuite electrice topite
electro valva aparat electric dozator cafea.JPG (91.73 KiB) Vizualizat de 823 ori
Avatar utilizator
Cuki
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Iul 01, 2017 7:47 pm

Re: Reparatie aparat electric de facut cafea ,refacut instalatie electrica

Mesaj necitit de Cuki »

Gabrielgr8 scrie: Vin Iun 30, 2017 4:50 pm Am fost la o interventie sa repar un aparat electric de facut cafea ,am inlocuit circuitele de alimentare ,refacut legaturi in reglete ,functioneaza ca nou fac treaba buna Avea doua motoare asincrone de putere mica erau gripate le-am rezolvat
Interesanta chestie la un grup sanitar uscatorul la doua palme de spalator ,este si un triplu sa mai bage omul cate ceva
Am vazut si eu legate uscatoare de maini care nu respecta normativul ,din contra nu aveau nici diferential ,daca nu face contactul la Np stecherul te alegi trantit pe joc ,ai sanse sa te ia smurdul
Avatar utilizator
VlaicuD
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 08, 2017 2:15 pm

Re: Reparatie aparat electric de facut cafea ,refacut instalatie electrica

Mesaj necitit de VlaicuD »

Pai de la refacut electrica la automate de cafea si sucuri la reparat masini de spalat este un pas mic ,si acolo ai reglete alimentate cu curent electric ai pompa electrica de evacuare ape uzate ,ai motor asincron care roteste pompa ai motor electric cu perii cu doua viteze functie cum este alimentat
Avatar utilizator
RaduS
Mesaje: 11
Membru din: Vin Aug 04, 2017 5:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie aparat electric de facut cafea ,refacut instalatie electrica

Mesaj necitit de RaduS »

Haioasa chestia cu uscatorul la o schioapa de lavoar , ii mai lasa lati pe jos ca in ziua respectiva disjunctorul iesit din program nu reactioneaza
Mai este o chestie pe care o ignora toti periodic se apasa butonul de la disjunctorul diferential scrie pe el ,dar electricienii de la mentenanta au facut cursul la fara frecventa
Sa le dai o idee sa puna uscatorul pe calorifer legat cu sfoara sau cu sarma
Fişiere ataşate
o treaba simpatica dupa ce il electrocuteaza pe primul nu mai da nimeni pe acolo
o treaba simpatica dupa ce il electrocuteaza pe primul nu mai da nimeni pe acolo
uscator de Triplu langa lavoar buna treaba.jpg (42.62 KiB) Vizualizat de 798 ori
Frigotehnist grupa domnului ing Olteanu Mircea
Scrie răspuns