Reparatie masina de spalat

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
SimionD
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 03, 2017 2:54 pm
Localitate: Sabareni

Reparatie masina de spalat

Mesaj necitit de SimionD »

Am terminat electricienii in gr 7 EMJT ,nota 10 pentru domnul ing Olteanu ,i-am ascultat sfatul si nu am neglijat reparatiile de electrocasnice , masini de spalat si tot ce are compresor ;)
Am sa ridic poze de la niste harburi
Am curtea plina de masini de spalat din 3 bucati fac una ,schimb semeringuri adaptez pompe ,le fac sa mearga belea
Pun poza cu niste ciurucuri dar au cuvele buna ,rulmentii vai de ei au colivii de plastic ,pacat ca nu gasesc fostii rulmenti facuti pe vremuri la Brasov
Fişiere ataşate
Partea de comanda cap electric cu motor asincron si demultiplicare de aici se face sch sensului si centrifugarea
Partea de comanda cap electric cu motor asincron si demultiplicare de aici se face sch sensului si centrifugarea
Partea de comanda cap electric cu motoare asincrone.jpg (120.97 KiB) Vizualizat de 1871 ori
Panoul de comanda masina de spalat
Panoul de comanda masina de spalat
Panou comanda masina de spalat (Small).jpg (48.25 KiB) Vizualizat de 1871 ori
Am demontat pompa de evacuare
Am demontat pompa de evacuare
Demontare pompa evacuare ape uzate (Small).jpg (50.71 KiB) Vizualizat de 1871 ori
cuva masinii de spalat are axul ruginit
cuva masinii de spalat are axul ruginit
Cuva masina spalat cu axul ruginit o sa ii schimb semeringul.jpg (110.89 KiB) Vizualizat de 1871 ori
cuva cu pompa de evacuare ape uzate
cuva cu pompa de evacuare ape uzate
cuva cu pompa evacuare ape uzate (Small).jpg (51.11 KiB) Vizualizat de 1871 ori
arcuri anti soc si amortizoare
arcuri anti soc si amortizoare
Arcuri sustinere cuva se vad si telescoapele de amortizare.jpg (68.39 KiB) Vizualizat de 1871 ori
Avatar utilizator
VlaicuD
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 08, 2017 2:15 pm

Re: Reparatie masina de spalat

Mesaj necitit de VlaicuD »

Ai avut bafta ca poti sa schimbi rulmentii si pompa de apa ,sunt masinile noi cu placa electronica care nu stiu de capul lor ,Interesant circuitul de alimentare electric ,ar trebui sa pastrezi programatorul mecanic deoarece mai duce inca 5 masini
Avatar utilizator
AlbuGeorge
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 09, 2017 1:36 pm

Re: Reparatie masina de spalat

Mesaj necitit de AlbuGeorge »

SimionD scrie: Lun Iul 03, 2017 3:47 pm Am sa ridic poze de la niste harburi
Am curtea plina de masini de spalat din 3 bucati fac una ,schimb semeringuri adaptez pompe ,le fac sa mearga belea
Pun poza cu niste ciurucuri dar au cuvele buna ,rulmentii vai de ei au colivii de plastic ,pacat ca nu gasesc fostii rulmenti facuti pe vremuri la Brasov
O meserie ok sa stii sa repari masini de spalat ,in bucuresti pe unde ma duc vad afise ale unui meserias ,nu este straduta sau bloc sa nu aiba afisul
Avatar utilizator
Wolf7
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 21, 2017 9:12 am
Localitate: Sabareni

Re: Reparatie masina de spalat

Mesaj necitit de Wolf7 »

Pai esti boier cau masinile de spalat in genere electro casnicele aduc bani buni este bine sa te bagi si pe frig , sa inveti sa repari programatoare eu din 10 masini de spalat care le repar 9 sunt cu electronica =praf 1 cu programator mecanic cu pompa defecta
Avatar utilizator
Alin25
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 17, 2017 7:35 am
Localitate: Targoviste

Re: Reparatie masina de spalat

Mesaj necitit de Alin25 »

Ridic niste poze de la reparatia masinilor de spalat cu actionare electrica
blocul de comanda programe de functionare rezista lejer la I=16A U=230V ,Am cautat in talcioc prese facute pe vremuri sa scot rulmentii de la motorulactionat electric Motor electric cu turatii diferite si sens diferit de rotatie U=230VP=450W , si traseu electric alimentare motor asincron pompa Pompa evacuare de 75W U=230V legaturi electrice in reglete
Fişiere ataşate
Aici am un bloc de electrosupape de la o masina industriala U=400V trifazat
Aici am un bloc de electrosupape de la o masina industriala U=400V trifazat
bloc electrosupape msa.jpg (158.8 KiB) Vizualizat de 1808 ori
un semering defect a dus la punerea la masa a motorului electric de 750W U=230V monofazat
un semering defect a dus la punerea la masa a motorului electric de 750W U=230V monofazat
semering msa Masina functioneaza la U=230V semeringul a curs pe motorul asincron 750W.jpg (160.82 KiB) Vizualizat de 1812 ori
Motor electric cu turatii diferite si sens diferit de rotatie U=230VP=450W , si traseu electric alimentare motor asincron pompa
Motor electric cu turatii diferite si sens diferit de rotatie U=230VP=450W , si traseu electric alimentare motor asincron pompa
Actionare electrica motor asincron si pompa electrica masina de spalat.jpg (144.66 KiB) Vizualizat de 1814 ori
Emjt/frig
Avatar utilizator
Zicu
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 29, 2017 5:20 pm
Localitate: Cernica

Re: Reparatie masina de spalat

Mesaj necitit de Zicu »

Am terminat si eu electricienii la gr 7 si am luat exemplu de la colegi , ridic niste poza cu inlocuitul unei pompe actionata electric U=230V 50 Hz P=100W
Nu am putut face mai multe poze ca nu am avut timp
Fişiere ataşate
curentul masurat de clamp metru I=12A
curentul masurat de clamp metru I=12A
curentul masurat 12A si sarea siguranta.jpg (62.63 KiB) Vizualizat de 1797 ori
clamp metrul se fixeaza pe conductorul de faza sau un conductor activ
clamp metrul se fixeaza pe conductorul de faza sau un conductor activ
Masurarea curentului consumat cu clamp metrul.jpg (63.38 KiB) Vizualizat de 1797 ori
rezistenta de izolatie sub un ohm
rezistenta de izolatie sub un ohm
rezistenta de izolatie te tranteste pe jos da la masa.jpg (86.15 KiB) Vizualizat de 1797 ori
Am mai masurat inca odata rezistenta de izolatie
Am mai masurat inca odata rezistenta de izolatie
Am refacut masuratoarea electrica.jpg (72.68 KiB) Vizualizat de 1798 ori
rezistenta unei infasurari emailate
rezistenta unei infasurari emailate
rezistenta electrica nici 3 ohmi.jpg (84.71 KiB) Vizualizat de 1798 ori
Pompa electrica a avut rotorul blocat motorul monofazat a dat la masa
Pompa electrica a avut rotorul blocat motorul monofazat a dat la masa
Pompa este blocata si are infasurarea data la masa I=12A.jpg (75.35 KiB) Vizualizat de 1798 ori
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie masina de spalat

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Zicu scrie: Vin Dec 29, 2017 5:20 pm Am terminat si eu electricienii la gr 7 si am luat exemplu de la colegi , ridic niste poza cu inlocuitul unei pompe actionata electric U=230V 50 Hz P=100W
Nu am putut face mai multe poze ca nu am avut timp
este bine sa va diversificati activitatea si Valentin din Focsani fost cursant , repara tot ce tine de electrica
Nicu s
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 09, 2022 7:51 am

Re: Reparatie masina de spalat

Mesaj necitit de Nicu s »

BUNA ZIIUA
CUM SCHIMB SENZORUL H 7 LA MASINA DE SPAPAT SAMSUNG
Scrie răspuns