Practica gr 8 EMJT

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
MoshuXc
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 05, 2017 11:02 am
Localitate: Targoviste

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de MoshuXc »

Voi ridica niste comentarii de la practica electricieni in special senzorul de supratensiune U=230V se regleaza tensiunea minima si maxima la care inchide se regleaza si timpul de raspuns minim 2 ms
Ridic o poza cu blocul de masura si control 230V cu disjunctor32A U=220V 300mA
Fişiere ataşate
blocul de masura si control 230V cu disjunctor32A U=220V 300mA
blocul de masura si control 230V cu disjunctor32A U=220V 300mA
Bloc protectie si masura pregatit sa il montam.jpg (130.86 KiB) Vizualizat de 1418 ori
Mecanic utilaj alimentar
Avatar utilizator
Sandu9
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 10, 2017 11:03 am
Localitate: Gherghisani

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Sandu9 »

Sunt cursant la gr 9 abia astept sa incepem prima zi de practica am un tablou electric gata echipat vreau sa invat sa il montez cu mana mea
tablou electric cu disjunctoare 6A 10A 16A inclus si disjunctor diferential 16A / 30mA
Fişiere ataşate
tablou electric cu disjunctoare 6A 10A 16A inclus si disjunctor diferential 16A / 30mA
tablou electric cu disjunctoare 6A 10A 16A inclus si disjunctor diferential 16A / 30mA
tablou electric circuite de lumina si circuite de priza.jpg (39.09 KiB) Vizualizat de 1406 ori
Intretinere masini si actionari electrice
Avatar utilizator
Sobi
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 11, 2017 2:43 am
Localitate: Gradistea

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Sobi »

Senzorul de supratensiune indica u=230V , verificam prezenta curentului cu lampa de control U=230v 7W

ridic o poza cu prima mea legatura facuta in doza de trecere circuit de lumina
Fişiere ataşate
Prima mea legatura in doza de trecere circuit de lumina
Prima mea legatura in doza de trecere circuit de lumina
Prima mea legatura in doza de trecere circuit de lumina si circuit de prize.jpg (57.49 KiB) Vizualizat de 1403 ori
masuram tensiunea in tabloul de sigurante la iesirea din disjunctoare
masuram tensiunea in tabloul de sigurante la iesirea din disjunctoare
Practica electricieni verificari prezenta tensiune u=230V cu lampa de control.jpg (153.39 KiB) Vizualizat de 1404 ori
Avatar utilizator
Laurentiu9
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 11, 2017 12:36 pm
Localitate: Prundu

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Laurentiu9 »

invatam sa folosim niste scule simple cum ar fi lampa de control cu un bec u=230V si un fasung Am pus in evidenta ca la intrarea tabloului electric tensiunea de 230V era prezenta lampa se aprinde
ridic o poza cu Alex facand legaturi in doze
Fişiere ataşate
Alex face legaturi in doze
Alex face legaturi in doze
Masa plina cu scule clesti patenti oblic sfic izolier band , noi executam legaturi electrice.jpg (129.01 KiB) Vizualizat de 1400 ori
lampa de control indica prezenta tensiunii la intrare in tabloul electric
lampa de control indica prezenta tensiunii la intrare in tabloul electric
invatam sa folosim lama de control sa vedem prezenta tensiunii la intrare in sigurante si la iesire.jpg (114 KiB) Vizualizat de 1401 ori
Viitor PFA service frig electrice
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

dsorinn scrie: Sâm Sep 23, 2017 4:44 am Am sa aduc sa probam pe un tablou echipat de noi cu disjunctoare un contor monofazat care se monteaza pe sina
Am primit comanda NE VINE UN CONTOR ELECTRONIC CARE SE MONTEAZA PE SINA CU MAI MUKLTE FUNCTII TENSIUNE , CURENT ENERGIE CONSUMATA
Avatar utilizator
RaulM
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 24, 2017 8:52 pm
Localitate: Stanceni

Re: Practica gr 8 ,montam o instalatie de iluminat si prize aparenta

Mesaj necitit de RaulM »

MoshuXc scrie: Joi Oct 05, 2017 11:03 am Voi ridica niste comentarii de la practica electricieni in special senzorul de supratensiune U=230V se regleaza tensiunea minima si maxima la care inchide se regleaza si timpul de raspuns minim 2 ms
Ridic o poza cu blocul de masura si control 230V cu disjunctor32A U=220V 300mA
Este un curs complex eu sunt la gr 9 si deja incep sa ma dezmeticesc , deja am invatat dimensionarea circuitelor monofazice de iluminat conform cerintelor din normativ Am invatat o mare parte din simbolurile folosite la o instalatie electrica
Un curs de nota 10
Avatar utilizator
Pavel
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 26, 2018 4:38 am
Localitate: Berceni If

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Pavel »

Practica inseamna transpunerea teoriei dobandite la sala Eu eram habarnist sa leg 2 fire si am invatat sa aprind o lampa sa fac un circuit electric de lumina sau un circuit electric de prize , sa leg contorul electric Acum privind in urma ce pot sa spun sunt capabil sa fac o instalatie electrica de la A la Z
nota 10 pentru domnul inginer
Artur
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 11, 2018 9:18 am
Localitate: Bucuresti sect 5

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Artur »

Practica Grupa 8 Electricieni : sunteti cei mai buni
Am vazut cum ati executat circuitele de lumina si de prize , modul cum a fost legat contorul de masurare a energiei electrice ,tablouri electrice cu disjunctoare , vad si senzor de I=32A
felicitari gr 8 si profesorului care s-a straduit sa va invete
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Artur scrie: Dum Feb 11, 2018 9:18 am Practica Grupa 8 Electricieni : sunteti cei mai buni
Am vazut cum ati executat circuitele de lumina si de prize , modul cum a fost legat contorul de masurare a energiei electrice ,tablouri electrice cu disjunctoare , vad si senzor de I=32A
felicitari gr 8 si profesorului care s-a straduit sa va invete
multumim pentru aprecieri ,incercam sa ne imbunatatim activitatea
Avatar utilizator
Liviu43
Mesaje: 15
Membru din: Mie Apr 04, 2018 6:27 pm
Localitate: Tomesti

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Liviu43 »

Felicitari profesorului si colegilor de la electricieni gr 8 pentru realizarea circuitelor electrice de iluminat si prize
Scrie răspuns