Practica Electricieni oct

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
gimy_23
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 07, 2017 12:15 am
Localitate: Pietrisu

Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de gimy_23 »

Am facut cursul de electricieni EMJT ,nu pot minti sa spun ca sunt as dar nici prostul strazii nu sunt ,Este clar pentru mine cum trebuie sa le fac ,Daca ma pun sa fac cap coada un apartament cu 8 circuite ce vrea omul il fac cap coada ,am fost invatat sa gandesc ,stiu sa aplic niste formule stiu ce prevede normativul ,nu sunt interesat sa vina asa zisi " meseriasi" sa zica fa ca mine ca stiu eu Cred ca pricepe cursul si cel mai prost om daca vrea
Mii de multumiri domnului ing Olteanu Mircea
ridic si eu poze de la practica
legatura in doza FY 3X1,5 MMP spre intrerupator 10A instalatie electrica U=230V tragem conductoareLE
intrerupatorul cap scara este legat in doza.
Foarte utila protectia cu senzorul de supratensiune 25 secunde timp cuplare 32A curentul
detaliu de legaturi in doza de lumina izolat conductoare izolatie intarita
Fişiere ataşate
legatura in doza FY 3X1,5 MMP spre intrerupator 10A
legatura in doza FY 3X1,5 MMP spre intrerupator 10A
legatura in doza FY 3X1,5 MMP spre intrerupator 10A intra un conductor maro ies doua conductoare rosii sa nu ne incurcam.jpg (127.43 KiB) Vizualizat de 1597 ori
intrerupatorul cap scara este legat in doza.
intrerupatorul cap scara este legat in doza.
intrerupatorul cap scara este legat in doza.jpg (94.6 KiB) Vizualizat de 1597 ori
instalatie electrica U=230V tragem conductoare
instalatie electrica U=230V tragem conductoare
instalatie electrica U=230V tragem conductoare.jpg (138.47 KiB) Vizualizat de 1597 ori
foarte utila protectia cu senzorul de supratensiune 25 secunde timp cuplare 32A curentul
foarte utila protectia cu senzorul de supratensiune 25 secunde timp cuplare 32A curentul
foarte utila protectia cu senzorul de supratensiune care arata 232V este la 32A.jpg (131.66 KiB) Vizualizat de 1597 ori
detaliu de legaturi in doza de lumina izolat conductoare izolatie intarita
detaliu de legaturi in doza de lumina izolat conductoare izolatie intarita
ridic o poza cu detaliu legaturi in doze.jpg (130.61 KiB) Vizualizat de 1597 ori
ThEDaMn3d
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 07, 2017 7:19 am
Localitate: bucuresti

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de ThEDaMn3d »

gimy_23 scrie: Sâm Oct 07, 2017 12:15 am Am facut cursul de electricieni EMJT ,nu pot minti sa spun ca sunt as dar nici prostul strazii nu sunt ,Este clar pentru mine cum trebuie sa le fac ,imi bat joc dau foc la casa au si pompierii de lucru ,Daca ma pun sa fac cap coada un apartament cu 8 circuite ce vrea omul il fac cap coada ,am fost invatat sa gandesc ,stiu sa aplic niste formule stiu ce prevede normativul ,nu sunt interesat sa vina asa zisi " meseriasi" sa zica fa ca mine ca stiu eu Cred ca pricepe cursul si cel mai prost om daca vrea
Mii de multumiri domnului ing Olteanu Mircea
ridic si eu poze de la practica
legatura in doza FY 3X1,5 MMP spre intrerupator 10A instalatie electrica U=230V tragem conductoareLE
intrerupatorul cap scara este legat in doza.
Foarte utila protectia cu senzorul de supratensiune 25 secunde timp cuplare 32A curentul
detaliu de legaturi in doza de lumina izolat conductoare izolatie intarita
De acord cu tine ,eu am invatat de pe ici si colo dar mi-am dat seama ca nu stiu nimic ,cursul predat este super tare
ridic si eu poze de la practica sa vada aia mici ce am tras noi
-spre corp iluminat 230 V 7W fy 3x1,5 legaturi in doze
-comutator cruce legaturi electrice in doze si detaliu izolatie
-un intrerupator cap scara legat in doze
-doze de trecere si ramificatie legaturi electrice
-detaliu intrerupator cap scara legatura in doze
Fişiere ataşate
spre corp iluminat 230 V 7W fy 3x1,5 legaturi in doze
spre corp iluminat 230 V 7W fy 3x1,5 legaturi in doze
spre corp iluminat 230 V 7W fy 3x1,5 legaturi in doze.jpg (138.35 KiB) Vizualizat de 1591 ori
comutator cruce legaturi electrice in doze si detaliu izolatie
comutator cruce legaturi electrice in doze si detaliu izolatie
comutator cruce legaturi electrice in doze si detaliu izolatie dubla.jpg (127.92 KiB) Vizualizat de 1591 ori
un intrerupator cap scara legat in doze
un intrerupator cap scara legat in doze
un intrerupator cap scara legat in doze.jpg (88.48 KiB) Vizualizat de 1591 ori
doze de trecere si ramificatie legaturi electrice
doze de trecere si ramificatie legaturi electrice
doze de trecere si ramificatie legaturi electrice prin rasucire de 10 ori.jpg (131.84 KiB) Vizualizat de 1591 ori
detaliu intrerupator cap scara legatura in doze
detaliu intrerupator cap scara legatura in doze
detaliu intrerupator cap scara legatura in doze.jpg (91.89 KiB) Vizualizat de 1591 ori
Emjt 8
cosmin09
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 07, 2017 11:12 am
Localitate: Racari

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de cosmin09 »

Am avut sansa sa cunosc un om adevarat =profesorul Olteanu
Am invatat sa ma pun cu burta pe carte ,acum sunt constient de valoarea mea
ridic poze de la practica cu colegii
2 lampi led 230V 7W le Masuram cu clamp metrul curentu pe care il consuma ,lampa led este sfanta
Am inlocuit strapurile de 6 mmp cu pieptan de 64A pentru Legaturi in tablou la disjunctoare
Fişiere ataşate
Avem pasiuni comune si am redescoperit Pegasul
Avem pasiuni comune si am redescoperit Pegasul
Pegasul domnului ing Olteanu.jpg (133.21 KiB) Vizualizat de 1588 ori
2 lampi led 230V 7W le Masuram cu clamp metrul curentu
2 lampi led 230V 7W le Masuram cu clamp metrul curentu
2 lampi led 230V 7W le Masuram cu clamp metrul curentul consumat masuratoare prin inductie.jpg (114.63 KiB) Vizualizat de 1588 ori
Am inlocuit strapurile de 6 mmp cu pieptan de 64A pentru Legaturi in tablou la disjunctoare
Am inlocuit strapurile de 6 mmp cu pieptan de 64A pentru Legaturi in tablou la disjunctoare
pieptan de 64A pentru Legaturi in tablou la disjunctoare.jpg (119.91 KiB) Vizualizat de 1588 ori
Pun iarasi inca un detaliu de doza de trecere u-230V
Pun iarasi inca un detaliu de doza de trecere u-230V
inca un detaliu de doza de trecere u-230V.jpg (138.59 KiB) Vizualizat de 1588 ori
frig si electrician
Avatar utilizator
octav23
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 08, 2017 4:18 am
Localitate: Leordeni

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de octav23 »

un alt detaliu legaturi electrice comutator cruce
Scule electrician
ridic poze cu niste scule de la practica scule electrician gama profesionala 1500V izolatie
O belea de aparat de masura multi tester U=1000V 20A 20 mega ohmi ;)
La nevoie te scoti si cu unul profesional de 20 de lei :D
Fişiere ataşate
0,1A Masuram cu alt clamp metrul profesional
0,1A Masuram cu alt clamp metrul profesional
0,1A Masuram cu alt clamp metrul profesional curentul consumat de 2 lampi led 230V 7W.jpg (114.63 KiB) Vizualizat de 1581 ori
O belea de aparat pentru pretul lui merge ,ok
O belea de aparat pentru pretul lui merge ,ok
aparat de masura multi tester U=1000V 20A 20 mega ohmi ,continuitae capacitati ,curent alternativ curent continuu.jpg (169.17 KiB) Vizualizat de 1582 ori
un alt detaliu legaturi electrice comutator cruce
un alt detaliu legaturi electrice comutator cruce
un alt detaliu comutator cruce.jpg (95.31 KiB) Vizualizat de 1583 ori
ridic poze cu niste scule de la practica scule electrician gama profesionala 1500V izolatie
ridic poze cu niste scule de la practica scule electrician gama profesionala 1500V izolatie
ridic poze cu niste scule de la practica scule electrician gama profesionala pentru practica.jpg (114.73 KiB) Vizualizat de 1585 ori
Manutanta
Soby
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 20, 2017 2:16 pm
Localitate: Constanta

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de Soby »

Abia astept sa ne intalnim la practica iar ,vreau sa fac bucati toata instalatia electrica si sa o refac cu mana mea ;)
Ridic si eu niste poze cu colegii de grupa Primele legaturi in doze am format doua circuite FY6mmp
-Doza de legaturi sus este un corp de iluminat cu doua lampi
Fişiere ataşate
Primele legaturi in doze am format doua circuite FY6mmp
Primele legaturi in doze am format doua circuite FY6mmp
Primele legaturi in doze am format doua circuite FY6mmp , care alimenteaza doua tablouri electrice (Small).jpg (45.26 KiB) Vizualizat de 1559 ori
Doza de legaturi sus este un corp de iluminat cu doua lampi Am folosit lampi economice 230V P=7W tip led
Doza de legaturi sus este un corp de iluminat cu doua lampi Am folosit lampi economice 230V P=7W tip led
Doza de legaturi sus este un corp de iluminat cu doua lampi care se aprind independent , becuri economice tip led 7 W u=230V.png (268.66 KiB) Vizualizat de 1560 ori
Mentenanta S&D
Gygy
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 20, 2017 7:31 pm
Localitate: Blejesti

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de Gygy »

Am participat la toate etapele de executie a unei instalatii electrice u=230V prevazuta cu contor cu senzor de supratensiune 3 tablouri electrice echipate cu disjunctoare ,corpuri de iluminat , circuite de priza protejate cu disjunctor diferential de 16A cu 30mA

Alex va fi un bun electrician , a invatat sa faca legaturi in doze ,stie sa aprinda o lampa din 3 locuri cu comutatoare cap scara si cruce
Fişiere ataşate
Alex va fi un bun electrician , a invatat sa faca legaturi in doze ,stie sa aprinda o lampa din 3 locuri cu comutatoare cap scara si cruce
Alex va fi un bun electrician , a invatat sa faca legaturi in doze ,stie sa aprinda o lampa din 3 locuri cu comutatoare cap scara si cruce
seful de grupa face legaturi electrice in doza , circuit de lumina.jpg (82.93 KiB) Vizualizat de 1554 ori
Avatar utilizator
Raymond
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 03, 2017 9:09 am
Localitate: Moara

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de Raymond »

toti am invatat dupa schema monofilara sa facem circuite elecrice de prize si iluminat Am invatat cum sa verificam continuitatea cu un aparat de masura pus pe ohmi x200
Nota 10 profesor
Fişiere ataşate
verificam continuitatea cu un aparat de masura pus pe ohmi x
verificam continuitatea cu un aparat de masura pus pe ohmi x
verificam continuitatea cu un aparat de masura pus pe ohmi x200.gif (55.96 KiB) Vizualizat de 1531 ori
dupa schema monofilara sa facem circuite elecrice de prize si iluminat
dupa schema monofilara sa facem circuite elecrice de prize si iluminat
toti am invatat dupa schema monofilara sa facem circuite electrice.jpg (121.48 KiB) Vizualizat de 1535 ori
Reparatii electrice
Avatar utilizator
Vicentiu
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 03, 2017 12:23 pm
Localitate: tartasesti

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de Vicentiu »

legaturi cositorite in doze de trecere circuit iluminat Am dat drumul la curent senzorul de supratensiune indica 230V
Fişiere ataşate
am dat drumul la curent senzorul de supratensiune indica 230V
am dat drumul la curent senzorul de supratensiune indica 230V
am dat drumul la curent senzorul de supratensiune indica 230V , instalatia electrica functioneaza (Small).jpg (56.48 KiB) Vizualizat de 1526 ori
legaturi cositorite in doze de trecere circuit iluminat
legaturi cositorite in doze de trecere circuit iluminat
legaturi cositorite in doze de trecere circuit iluminat (Small).jpg (59.68 KiB) Vizualizat de 1527 ori
electromecanic mica industrie
Avatar utilizator
Liviu_C
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 10, 2017 6:24 pm
Localitate: Leresti

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de Liviu_C »

Am invatat sa fac o instalatie electrica cu circuite de priza si de lumina Am invatat sa fac egaturi in doze ridic o poza cu Alex la practica
Fişiere ataşate
legaturi in doze si circuite de iluminat montat contor energie electrica
legaturi in doze si circuite de iluminat montat contor energie electrica
Practica electricieni Alex face legaturi in doze.jpg (189.42 KiB) Vizualizat de 1514 ori
PFA
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica Electricieni oct

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

cosmin09 scrie: Sâm Oct 07, 2017 11:13 am Am avut sansa sa cunosc un om adevarat =profesorul Olteanu
Am invatat sa ma pun cu burta pe carte ,acum sunt constient de valoarea mea
ridic poze de la practica cu colegii
2 lampi led 230V 7W le Masuram cu clamp metrul curentu pe care il consuma ,lampa led este sfanta
Am inlocuit strapurile de 6 mmp cu pieptan de 64A pentru Legaturi in tablou la disjunctoare
Este adevarat va punem la dispozitie profesor dedicat care stie ce are de facut ,experienta peste 37 de ani 32 in productie
un film de referinta https://www.youtube.com/watch?v=17cvxeCaUMo
Ultima oară modificat Lun Mar 19, 2018 9:27 am de către Organizator Cursuri, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns