Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
Petre_Voinea
Mesaje: 1
Membru din: Dum Noi 26, 2017 2:19 pm
Localitate: Mioveni

Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de Petre_Voinea »

Am gasit prin mobil o poza cu un detaliu de montaj punti de legatura intre disjunctoare 6A 10A 16A
tablou electric am figurat rolul puntii ( pieptan ) de 32A care leaga intrarile in disjunctoare U=230V 4 disjunctoare 6A si 16A
Recomand sa aveti in buzunar un magnet la achizitionare
Fişiere ataşate
Punte de 32A intre disjunctoarele montate in tabloul de sigurante
Punte de 32A intre disjunctoarele montate in tabloul de sigurante
Tablou de sigurante , puntea care leaga intrarile in disjunctoare este de 32A U=230V.png (197.3 KiB) Vizualizat de 1891 ori
Mecanica
Avatar utilizator
AndreiCostel
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 07, 2017 1:57 pm
Localitate: Targoviste

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de AndreiCostel »

Pun si eu niste poze cu colegii de la practica Executam o instalatie electrica de prize , aveam deja finalizat tabloul secubdar cu disjunctoare de 6A pe lumina si 16A pe circuitul de priza
Fişiere ataşate
legaturi electrice tablou secundar cu 7 circuite
legaturi electrice tablou secundar cu 7 circuite
Aici montam tabloul electric cu 7 circuite cel cu 3 circuite electrice era rezolvat.jpg (66.52 KiB) Vizualizat de 1841 ori
circuite de iluminat si circuite de priza
circuite de iluminat si circuite de priza
facem o instalatie electrica u=230V de priza si lumina.jpg (98.16 KiB) Vizualizat de 1841 ori
Avatar utilizator
SileA
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 07, 2017 11:04 pm
Localitate: Vlasca

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de SileA »

Ridic si eu amintiri de la practica cu colegii de grupa
Instalatie electrica U=230V circuit iluminat fy1,5 mmp
Am invatat sa facem o Proba existenta tensiune 230V cu lampa de control
am invatat sa executam o Legatura electrica in tablou disjunctorul diferential 16A cu 30mA
circuite de iluminat intrerupator cap scara cu doza de legaturi , acum este ok sa Montam un intrerupator pe circuitul de lumina
Fişiere ataşate
Instalatie electrica U=230V circuit iluminat fy1,5 mmp
Instalatie electrica U=230V circuit iluminat fy1,5 mmp
Instalatie electrica U=230V circuit iluminat fy1,5 mmp.jpg (67.72 KiB) Vizualizat de 1837 ori
Proba existenta tensiune 230V cu lampa de control
Proba existenta tensiune 230V cu lampa de control
Proba existenta tensiune 230V cu lampa de control.jpg (38.86 KiB) Vizualizat de 1837 ori
Legatura electrica in tablou disjunctorul diferential 16A cu 30mA
Legatura electrica in tablou disjunctorul diferential 16A cu 30mA
Legatura electrica in tablou disjunctorul diferential 16A cu 30mA.jpg (43.08 KiB) Vizualizat de 1837 ori
intrerupator cap scara cu doza de legaturi
intrerupator cap scara cu doza de legaturi
intrerupator cap scara cu doza de legaturi.jpg (38.58 KiB) Vizualizat de 1837 ori
nimic mai simplu sa Montam un intrerupator pe circuitul de lumina
nimic mai simplu sa Montam un intrerupator pe circuitul de lumina
Montam un intrerupator pe circuitul de lumina.jpg (55.18 KiB) Vizualizat de 1837 ori
Avatar utilizator
AndiMan
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 08, 2017 4:34 am
Localitate: Pitesti

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de AndiMan »

Ridic si eu niste poze cu colegii de grupa de la practica luna noiembrie cred ,erau uitate prin mobil Am invatat sa facem legatura in doze treceau circuite de priza si circuite de ilumina
intrerupatorul cruce I=10A U=230V cu doza lui de legaturi
Fişiere ataşate
facem legatura in doze treceau circuite de priza si circuite de ilumina
facem legatura in doze treceau circuite de priza si circuite de ilumina
alta legatura in doze treceau circuite de priza si circuite de iluminat U=230V.jpg (49 KiB) Vizualizat de 1833 ori
ridic un detaliu de executie intrerupatorul cruce cu doza lui de legatur
ridic un detaliu de executie intrerupatorul cruce cu doza lui de legatur
intrerupatorul cruce cu doza lui de legaturi.jpg (33.22 KiB) Vizualizat de 1833 ori
Aici facem legaturi electrice in doze , lucru esential sa ai habar sa formezi circuite de iluminat si circuite de priza
Aici facem legaturi electrice in doze , lucru esential sa ai habar sa formezi circuite de iluminat si circuite de priza
Aici facem legaturi electrice in doze , lucru esential.jpg (67.69 KiB) Vizualizat de 1833 ori
electrician
Avatar utilizator
Silviugr8
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 08, 2017 11:34 am
Localitate: Ploiesti

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de Silviugr8 »

Am facut parte din cea mai buna grupa de electricieni gr 8 ,am invatat carte nu gluma ,Practica mi-a prins super bine eram total pe dinafara ,acum sunt pe picioarele mele Cursul de sisteme fotovoltaice a fost pentru mine o noutate , acum energia electrica din surse regenerabile este clara pentru mine , mod de a produce , stocare , dimensionare circuite electrice de 24V sau 48V etc
Pun poze cu tablourile electrice echipate de noi tabloul secundar echipat de claudiu cu disjunctoare de 6A si 16A U=230V
tabloul electric cu disjunctor diferential facut de gabriel la practica 16A cu 30mA U=230v
Fişiere ataşate
tabloul secundar echipat de claudiu cu disjunctoare de 6A si 16A U=230V
tabloul secundar echipat de claudiu cu disjunctoare de 6A si 16A U=230V
tabloul secundar echipat de claudiu cu disjunctoare de 6A si 16A pieptan 32A.jpg (113.18 KiB) Vizualizat de 1821 ori
tabloul electric cu disjunctor diferential facut de gabriel la practica 16A cu 30mA U=230v
tabloul electric cu disjunctor diferential facut de gabriel la practica 16A cu 30mA U=230v
tabloul electric echipat de gabriel in stanga este disjunctorul de 16A cu 30mA.jpg (104.09 KiB) Vizualizat de 1822 ori
electrician gr8 frig 13
Avatar utilizator
Traian23
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 08, 2017 11:35 am
Localitate: Lipova

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de Traian23 »

Silviugr8 scrie: Vin Dec 08, 2017 11:34 am Am facut parte din cea mai buna grupa de electricieni gr 8 ,am invatat carte nu gluma ,Practica mi-a prins super bine eram total pe dinafara ,acum sunt pe picioarele mele Cursul de sisteme fotovoltaice a fost pentru mine o noutate , acum energia electrica din surse regenerabile este clara pentru mine , mod de a produce , stocare , dimensionare circuite electrice de 24V sau 48V etc
Pun poze cu tablourile electrice echipate de noi tabloul secundar echipat de claudiu cu disjunctoare de 6A si 16A U=230V
tabloul electric cu disjunctor diferential facut de gabriel la practica 16A cu 30mA U=230v
Salut colega ridic si eu niste poze cu baietii la sediu la practica
La un circuit de lumina legaturi in doze facute de mine =prima doza
masuratorile electrice sunt acum ok , stiu sa masor tensiunea rezistenta curentul mi-am luat si aparat de masura din targ
Fişiere ataşate
stiu sa masor tensiunea rezistenta curentul mi-am luat si aparat de masura din targ
stiu sa masor tensiunea rezistenta curentul mi-am luat si aparat de masura din targ
Aparat de masura tensiune intensitate rezistente electrice continuitate circuite.jpg (38.49 KiB) Vizualizat de 1817 ori
circuit de lumina legaturi in doze
circuit de lumina legaturi in doze
legaturi electrice in doze facuta de mine.jpg (56.89 KiB) Vizualizat de 1818 ori
suntem obisnuiti cu aparatul de masura , clampmetrul arata o,4A atat consuma circuitul de lumina
suntem obisnuiti cu aparatul de masura , clampmetrul arata o,4A atat consuma circuitul de lumina
Masurari electrice , aici masuram curentul consumat de circuitul de lumina I=0,4A.jpg (43.88 KiB) Vizualizat de 1819 ori
Avatar utilizator
MirelAgache
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 08, 2017 5:46 pm
Localitate: Dr taberei

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de MirelAgache »

tablou electric anexe cu 3 disjunctoare de 16A si 6A sigurantele montate pe sina legaturile intre ele cu punte de 32A U=230V
Masuratori electrice cu aparatul de masura
Fişiere ataşate
Am invatat toti sa folosim aparatul de masura sa masuram I=0,2A este simplu cand are cine te invata
Am invatat toti sa folosim aparatul de masura sa masuram I=0,2A este simplu cand are cine te invata
sa folosim aparatul de masura sa masuram I=0,2A este simplu.jpg (172.43 KiB) Vizualizat de 1812 ori
Am montat pentru cladirea anexa tablou electric cu 3 disjunctoare de 16A si 6A
Am montat pentru cladirea anexa tablou electric cu 3 disjunctoare de 16A si 6A
tablou electric anexe r cu 3 disjunctoare de 16A si 6A.jpg (41.3 KiB) Vizualizat de 1812 ori
frig12 emjt8
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Silviugr8 scrie: Vin Dec 08, 2017 11:34 am Am facut parte din cea mai buna grupa de electricieni gr 8 ,am invatat carte nu gluma ,Practica mi-a prins super bine eram total pe dinafara ,acum sunt pe picioarele mele Cursul de sisteme fotovoltaice a fost pentru mine o noutate , acum energia electrica din surse regenerabile este clara pentru mine , mod de a produce , stocare , dimensionare circuite electrice de 24V sau 48V etc
Pun poze cu tablourile electrice echipate de noi tabloul secundar echipat de claudiu cu disjunctoare de 6A si 16A U=230V
tabloul electric cu disjunctor diferential facut de gabriel la practica 16A cu 30mA U=230v
Ma bucur pentru reusita dvs ,in meseria de electrician
Avatar utilizator
LordRevan
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 31, 2017 6:47 am
Localitate: Moara

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de LordRevan »

Pentru niste incepatori sunt foarte buni , am intalnit meseriasi batrani , mari electricieni care faceau strapuri in tablou nu cu FY6 , foloseau FY2,5 Nici nu auzisera de pieptanul puntea de 32A sau 64A la facut punti intre disjunctoare , de disjunctor diferential I=16A cu 30mA nici pomeneala sa puna
Ce sa mai zic felicitari profesorului si cursantilor
PFA
Avatar utilizator
Gore
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Feb 10, 2018 7:29 pm
Localitate: bucuresti sect 6

Re: Practica gr 8 Tablou electric detaliu punte disjuntoare 32A U=230V pieptan 32A

Mesaj necitit de Gore »

LordRevan scrie: Dum Dec 31, 2017 6:47 am Pentru niste incepatori sunt foarte buni , am intalnit meseriasi batrani , mari electricieni care faceau strapuri in tablou nu cu FY6 , foloseau FY2,5 Nici nu auzisera de pieptanul puntea de 32A sau 64A la facut punti intre disjunctoare , de disjunctor diferential I=16A cu 30mA nici pomeneala sa puna
Ce sa mai zic felicitari profesorului si cursantilor
Sa vezi electricienii de la mine de la firma 2 din 5 sunt praf si lucreaza de doi ani
Scrie răspuns