Practica noiembrie electrician EMJT

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
Dorian9
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 14, 2018 12:03 pm
Localitate: Campeni

Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de Dorian9 »

Faceam curatenie in calculator si am gasit niste poze de la practica impreuna cu gr lui Alex am facut circuite de iluminat si circuite de prize am aprins lampi din 3 locuri
cel mai tare este senzorul de supratensiune U=230V I=32A
Profesor de nota 10 , curs de nota 10 abia astept cursul de instalator
Fişiere ataşate
voltmetrul din senzor indica U=230V
voltmetrul din senzor indica U=230V
voltmetrul din senzor indica U=230V.jpg (91.6 KiB) Vizualizat de 1681 ori
aici se leaga nulul de protectie
aici se leaga nulul de protectie
Lampa led se vede unde leg nulul de protectie.jpg (83.73 KiB) Vizualizat de 1681 ori
disjunctor diferential 16A cu 30mA
disjunctor diferential 16A cu 30mA
disjunctor 16A cu 30mA este disjunctor diferential.jpg (84.75 KiB) Vizualizat de 1681 ori
materiale de practica doze conductoare de cupru tot ce este necesar
materiale de practica doze conductoare de cupru tot ce este necesar
doze de trecere si conductoare pentru circuitul de prize FY2,5.jpg (96.19 KiB) Vizualizat de 1681 ori
conductoare si tuburi de protectie circuit iluminat
conductoare si tuburi de protectie circuit iluminat
conductoare electrice circuite de iluminat FY1,5.jpg (99.98 KiB) Vizualizat de 1681 ori
prima lampa aprinsa de mine
prima lampa aprinsa de mine
Am aprins prima lampa echipata cu bec led U=230V P=7W.jpg (80.41 KiB) Vizualizat de 1681 ori
Avatar utilizator
solano
Mesaje: 12
Membru din: Lun Ian 15, 2018 11:52 am
Localitate: Dudesti

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de solano »

Este clar daca ai materiale scule profesor sa te invete evoluezi , normal ca instalatia electrica este functionala si unii din ei nu legasera doua fire cu mana lor
Avatar utilizator
Jymi
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 18, 2018 2:59 pm
Localitate: Campeni

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de Jymi »

solano scrie: Lun Ian 15, 2018 1:03 pm Este clar daca ai materiale scule profesor sa te invete evoluezi , normal ca instalatia electrica este functionala si unii din ei nu legasera doua fire cu mana lor
Am gasit si eu niste poze cu materiale folosite la practica in realizarea unei instalatii electrice , am pus si poza cu lustra cu un singur led de P=7W U=230V
Fişiere ataşate
Lustra pe care o montam in tavan U=230V P=7W lampa
Lustra pe care o montam in tavan U=230V P=7W lampa
Lustra pe care o montam in tavan U=230V P=7W lampa economica cu led ...jpg (114.34 KiB) Vizualizat de 1642 ori
circuite de curent rezolvate de noi
circuite de curent rezolvate de noi
circuite de curent rezolvate de noi.jpg (101.97 KiB) Vizualizat de 1642 ori
tabloul electric de P=5KW are si voltmetru electronic
tabloul electric de P=5KW are si voltmetru electronic
tabloul electric de P=5KW are si voltmetru electronic scapa instalatia electrica de socuri de tensiune.jpg (124.85 KiB) Vizualizat de 1645 ori
Tablou electric prevazut cu disjunctor general si disjunctoare de I=16A curba C
Tablou electric prevazut cu disjunctor general si disjunctoare de I=16A curba C
Tablou electric prevazut cu disjunctor general si disjunctoare de 16A.jpg (92.74 KiB) Vizualizat de 1649 ori
trusa de electrician folosita la practica parca era adusa de Costel
trusa de electrician folosita la practica parca era adusa de Costel
trusa electrician U=1500V ..jpg (94.1 KiB) Vizualizat de 1650 ori
Avatar utilizator
Paul25
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 20, 2018 11:51 pm
Localitate: Bucuresti sect 2

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de Paul25 »

Presupun cazul unui electrician incepator , daca nu ai habar de legile curentului , nu te descurci ,proful are rabdare sa va invete dar trebuie sa vrei sa faci
Daca nu ai facut in viata ta un circuit electric sa aprinzi un loc de lampa sa legi niste conductoare de cupru sa pui un intrerupator sa legi o priza sa montezi un tablou electric Ai un mare avantaj proful care sta langa tine si te invata
Fişiere ataşate
lampa florescenta legata de mana mea legaturi in doze facute de mine , intrerupatorul tot de mine legat Lampa are si nul de protectie l-am legat la surub
lampa florescenta legata de mana mea legaturi in doze facute de mine , intrerupatorul tot de mine legat Lampa are si nul de protectie l-am legat la surub
Prima lampa aprinsa de mine o florescenta P=40W U=230V.jpg (79.3 KiB) Vizualizat de 1622 ori
Avatar utilizator
Danu
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 27, 2018 4:30 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de Danu »

Paul25 scrie: Sâm Ian 20, 2018 11:51 pm Presupun cazul unui electrician incepator , daca nu ai habar de legile curentului , nu te descurci ,proful are rabdare sa va invete dar trebuie sa vrei sa faci
Daca nu ai facut in viata ta un circuit electric sa aprinzi un loc de lampa sa legi niste conductoare de cupru sa pui un intrerupator sa legi o priza sa montezi un tablou electric Ai un mare avantaj proful care sta langa tine si te invata
La fel gandesc si eu ca trebuie sa procedeze un viitor electrician care vrea sa invete
Avatar utilizator
Ebe
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 28, 2018 8:57 pm
Localitate: Halta

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de Ebe »

Alex face o instalatie electrica U=230V curent alternativ monofazat
Fişiere ataşate
contor monofazat u=230V I=32A
contor monofazat u=230V I=32A
Primul contor de masurare a energiei electrice montat de noi U=230V I=32A.jpg (51.06 KiB) Vizualizat de 1586 ori
Avatar utilizator
Gore
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Feb 10, 2018 7:29 pm
Localitate: bucuresti sect 6

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de Gore »

Senzorul de suprateniune abia astept sa pun mana pe el sa il leg cu mana mea impreuna cu colegii Stiu de la practica frig ce executam dar ,mai completeaza cu contor cu 3 functii
Gicu32
Mesaje: 13
Membru din: Dum Feb 11, 2018 5:43 am
Localitate: Galati

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de Gicu32 »

Stiu si eu lucrarea baietilor de la gr 8 electricieni , deja am bagat in circuitul de priza facut de ei un frigider ,am ridict disjunctoarele si s-a aprins lumina
Frig13
Avatar utilizator
Set
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 02, 2018 6:52 pm
Localitate: Crangasi

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de Set »

Gicu32 scrie: Dum Feb 11, 2018 9:07 am Stiu si eu lucrarea baietilor de la gr 8 electricieni , deja am bagat in circuitul de priza facut de ei un frigider ,am ridict disjunctoarele si s-a aprins lumina
Am sa învăț si eu cu domnul ing Olteanu
qiqi
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 02, 2018 9:36 am
Localitate: sinesti

Re: Practica noiembrie electrician EMJT

Mesaj necitit de qiqi »

Ebe scrie: Dum Ian 28, 2018 8:57 pm Alex face o instalatie electrica U=230V curent alternativ monofazat
Ma bucur ca am gasit si eu o firma care se ocupa de cursanti ,am dat serciuiala pe gogu de practica electricieni si asa am dat de firma dvs si de acest forum
Scrie răspuns