Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
NistorA
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mai 28, 2017 8:10 pm

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de NistorA »

Radu 23 scrie: Lun Mai 08, 2017 10:56 pm Am fost si eu cu Vasile sa facem o priza de impamantare de 6 electrozi ,ne-a rupt de carca cat am batut la baros i-am rut si coada
Am comandat o foreza cu manivela da gaura de 50 mm si bati lejer electrozii o sa ii fac o poza sa vada cei interesati
Daca citeam acum doi ani ca exista asa ceva nu-mi rupeam spinarea la baros sa fac priza de impamantare ,am batut doua zile ca un sclav 5 electrozi la priza de impamantare ,pai cu scula asta ii terminam in ac zi fara sa ma unga nevasta cu voltaren pe spate :(
Avatar utilizator
BarbuV
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 29, 2017 11:33 am

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de BarbuV »

Scula pentru implantat electrozi merita toti banii ,iese o priza de impamantare rapid si eficient si scapi de stresul barosului ,Mai este o solutie pui schela si pui picamerul pe teava
Avatar utilizator
Viorel12
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iun 01, 2017 8:26 am

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de Viorel12 »

BarbuV scrie: Lun Mai 29, 2017 11:51 am Scula pentru implantat electrozi merita toti banii ,iese o priza de impamantare rapid si eficient si scapi de stresul barosului ,Mai este o solutie pui schela si pui picamerul pe teava
de unde este luata vreau un link
Avatar utilizator
DLiviu
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 03, 2017 8:17 pm

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de DLiviu »

Mai bine ma las de meserie decat sa fac o priza de impamantare ,am batut si eu la baros sa bag electrozii dar foreza este ok ,am inteles bine electrodul de impamantare are cam 57-60 si foreza da gaura de 50 deci intra fortat si face contact ok
Avatar utilizator
DLiviu
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 03, 2017 8:17 pm

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de DLiviu »

Imbinare plat banda cu piese de compresie din otel zincat la impamantare instalatie electrica
Fişiere ataşate
Conectare electrod impamantare prin compresie cu 4 suruburi.jpg
Conectare electrod impamantare prin compresie cu 4 suruburi.jpg (50.84 KiB) Vizualizat de 2560 ori
Avatar utilizator
Csandu
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 04, 2017 1:59 pm

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de Csandu »

BarbuV scrie: Lun Mai 29, 2017 11:51 am Scula pentru implantat electrozi merita toti banii ,iese o priza de impamantare rapid si eficient si scapi de stresul barosului ,Mai este o solutie pui schela si pui picamerul pe teava
Am pus eu picamerul pe teva si am cazut dupa schela ,nu este o solutie viabila sa faci instalatii electrice de impamantari intradevar foreza de implantat electrozi la tevile rotunde este super ok invarti de 3 ori s-a dus 20 cm scoti pamantul si gata in max 30 min pui electrodul si se duce ca uns in pamant ,
Avatar utilizator
Marin gr 7
Mesaje: 22
Membru din: Dum Iun 11, 2017 2:56 pm
Localitate: Urziceni

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de Marin gr 7 »

Radu 23 scrie: Lun Mai 08, 2017 10:56 pm Am fost si eu cu Vasile sa facem o priza de impamantare de 6 electrozi ,ne-a rupt de carca cat am batut la baros i-am rut si coada
Am comandat o foreza cu manivela da gaura de 50 mm si bati lejer electrozii o sa ii fac o poza sa vada cei interesati
Am cautat si eu acest tip de foreza facuta sa tina dar am gasit niste porcarii care sareau din toate afturile ,erau din teava subtire vopsite in rosu ,cred ca se dau gauri lejer in pamant pentru introdus electrozii de impamantare scula este super buna ,
Avatar utilizator
ANitu
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 11, 2017 6:41 pm
Localitate: Alexandria

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de ANitu »

Radu 23 scrie: Lun Mai 08, 2017 10:56 pm Am fost si eu cu Vasile sa facem o priza de impamantare de 6 electrozi ,ne-a rupt de carca cat am batut la baros i-am rut si coada
Am comandat o foreza cu manivela da gaura de 50 mm si bati lejer electrozii o sa ii fac o poza sa vada cei interesati
Scula este super ok dar de unde a cumparat foreza sa poata implanta electrozii de impamantare sa iasa o priza sub 4 ohmi ,daca da cineva de ea vreau si eu un link de unde sa o iau
Avatar utilizator
Armand
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 13, 2017 6:55 pm

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de Armand »

Este scula de scula mai ales ca este facut din foaie de arc si tine sa mai scoti o radacina de pom ,poti face o priza de protectie super rapid fara sa te mai cocosezi la baros ,am vazut si eu baieti care au dat cu picamerul in teava si unii mai reuseau altii mai luau cate o tranata pe jos ,platbanda daca ar fi bine zincata ca pe vremuri cel putin 10 ani nu ar da batai de cap
Avatar utilizator
Jan gr 11
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iun 14, 2017 9:13 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Foreza pentru electrozi impamantare ptr teava zincata de 2" 21/2"

Mesaj necitit de Jan gr 11 »

Armand scrie: Mar Iun 13, 2017 7:07 pm Este scula de scula mai ales ca este facut din foaie de arc si tine sa mai scoti o radacina de pom ,poti face o priza de protectie super rapid fara sa te mai cocosezi la baros ,am vazut si eu baieti care au dat cu picamerul in teava si unii mai reuseau altii mai luau cate o tranata pe jos ,platbanda daca ar fi bine zincata ca pe vremuri cel putin 10 ani nu ar da batai de cap
Cred ca foreza de electrozi de impamantare este facuta pe vremuri la IMGB ,prea este solida si vad ca a fost muncita ,cu ea faci rapid 6 gauri in pamant fara sa te spetesti batand cu barosul
Scrie răspuns