Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
MartinG
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 01, 2018 8:20 pm
Localitate: Ludus

Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de MartinG »

cand tot omul care se respecta este la iarba verde gr 10 electricieni este la scoala calculam curentul consumat de un motor asincron P=1000W
Fişiere ataşate
calculam curentul consumat de un motor asincron P=1000W
calculam curentul consumat de un motor asincron P=1000W
O sala plina de electricieni calculam factorul de putere.gif (111.19 KiB) Vizualizat de 1608 ori
Un sistem care genereaza energie electrica folosind surse rehenerabile
Un sistem care genereaza energie electrica folosind surse rehenerabile
Damian la tabla calculeaya tensiunea si curentul unui sistem fotovoltai.gif (41.87 KiB) Vizualizat de 1609 ori
MacoveiFanel
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 02, 2018 3:38 am
Localitate: Sarulesti

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de MacoveiFanel »

Chiar nu regret timpul alocat , deja ma descurc in legile curentului explicatiile sunt clare
Fişiere ataşate
Cristi la tabla foloseste factorul de putere sa vada ce curent absoarbe un motor asincron
Cristi la tabla foloseste factorul de putere sa vada ce curent absoarbe un motor asincron
Cristi calculeaza curentul unui motor asincron U=230V P=5000W .gif (51.59 KiB) Vizualizat de 1602 ori
legile curentului continuu calculam tensiunea la borne
legile curentului continuu calculam tensiunea la borne
Damian aplica legile curentului continuu.gif (85.63 KiB) Vizualizat de 1603 ori
Agy21
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 02, 2018 4:49 am
Localitate: cornetu

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de Agy21 »

Un curs care nu merita sa fie ratat , pun o poza cu victor cand calculeaza un motor asincron de 2000W cu factor de putere scazut I=18A Nu pot ridica poza cu victor
Fişiere ataşate
colegii calculeaza curentul absorbit in functie de factorul de putere
colegii calculeaza curentul absorbit in functie de factorul de putere
gr 10 electricieni calculam factorul de putere.gif (113.08 KiB) Vizualizat de 1596 ori
StanVali
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 05, 2018 12:58 am
Localitate: Belcesti

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de StanVali »

Am invatat multe in cele 2 zile ,daca nu veneam pierdeam peste 10 ore Am invatat sa calculam curentul motoarelor electrice asincron cu factorul de putere am invatat cum influenteaza negativ un factor de putere mic
Am invatat sa calculam celulele fotovoltaice inseriate Am calculat energia data in 5 ore de soare maxim
Am invatat ce este Azimutul si Elevatia
LiviuConstantin
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 06, 2018 12:05 am
Localitate: albota

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de LiviuConstantin »

Buna ziua domnul profesor
Sunt la gr 10 electricieni
Am un fost coleg de Liceu , a facut un curs de electrician ,2 luni scoala 2,5 luni practica M-am uitat pe notitele lui ,este praf. Poate veni cu mine la scoala .Plateste tasu ca are de unde
VGroza
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 08, 2018 8:46 pm
Localitate: harsova

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de VGroza »

Indiferent cum s-au distrat altii ,la final noi suntem castigati Am invatat sa calculam curentul la un motor asincron monofazat functie de factorul d putere
Julius
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iun 10, 2018 6:10 am
Localitate: olt

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de Julius »

Este bine ca aveti sala plina de cursanti si indeamna sa iasa la tablasa faca aplicatii de curent alternativ monofazat
Eddt21
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 13, 2018 4:06 am
Localitate: Vadu

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de Eddt21 »

Baietii invata sa dimensioneze folosind legile curentului Ii vad activi la tabla
gr9emjt
Avatar utilizator
MusatVlad
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 15, 2018 6:49 pm
Localitate: Afumati

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de MusatVlad »

Am inteles ca duminica viitoare facem carte si dam testari
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Gr 10 Electricieni ,la scoala in micul concediu de 1-2 Iunie Am invatat factorul de Putere

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

MusatVlad scrie: Vin Iun 15, 2018 7:05 pm Am inteles ca duminica viitoare facem carte si dam testari
gr 9 a avut duminici destul de multe ,la fel si grupa de sisteme fotovoltaice
Scrie răspuns