Redresor trifazat pentru aia mici

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
GhiauruNiculae
Mesaje: 50
Membru din: Mie Sep 18, 2019 9:57 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Redresor trifazat pentru aia mici

Mesaj necitit de GhiauruNiculae »

Configuraţie trifazată
Pentru inceput am pus un redresor dubla alternanta monofazat
Un avantaj al acestei notaţii este că poate fi uşor aplicată unei versiuni trifazate a redresorului.
cazul redresării unui circuit de curent alternativ polifazat, suprapunerea pulsurilor defazate produce o tensiune de curent continuu mult mai „netedă” (cu un conţinut mai mic de curent alternativ) decât cea produsă prin redresarea unei singure faze de curent alternativ. Acesta este un avantaj important în circuitele redresoare de putere, unde doar mărimea fizică a componentelor necesare pentru realizarea filtrării ar impune unele limite.
Fişiere ataşate
redresor monofazat dubla alternanta.
redresor monofazat dubla alternanta.
redresor monofazat dubla alternanta.JPG (13.57 KiB) Vizualizat de 579 ori
Un avantaj al acestei notaţii este că poate fi uşor aplicată unei versiuni trifazate a redresorului
Un avantaj al acestei notaţii este că poate fi uşor aplicată unei versiuni trifazate a redresorului
Redresor trifazat.JPG (8.99 KiB) Vizualizat de 588 ori
Forma de undă a tensiunii redresate
Forma de undă a tensiunii redresate
forma de unda a tensiunii redresate.JPG (23.91 KiB) Vizualizat de 588 ori
Configuraţie polifazată
Configuraţie polifazată
redresor polifazat.JPG (16.96 KiB) Vizualizat de 588 ori
Avatar utilizator
DiaconuRemus
Mesaje: 61
Membru din: Lun Sep 23, 2019 2:10 pm
Localitate: Sisesti
Contact:

Re: Redresor trifazat pentru aia mici

Mesaj necitit de DiaconuRemus »

trifazatul se gaseste la alternatorul auto
Avatar utilizator
Ganes.Victor
Mesaje: 60
Membru din: Mar Oct 08, 2019 9:54 am
Localitate: Sector 5 Bucuresti

Re: Redresor trifazat pentru aia mici

Mesaj necitit de Ganes.Victor »

GhiauruNiculae scrie: Mie Sep 18, 2019 2:24 pm Configuraţie trifazată
Pentru inceput am pus un redresor dubla alternanta monofazat
Un avantaj al acestei notaţii este că poate fi uşor aplicată unei versiuni trifazate a redresorului.
cazul redresării unui circuit de curent alternativ polifazat, suprapunerea pulsurilor defazate produce o tensiune de curent continuu mult mai „netedă” (cu un conţinut mai mic de curent alternativ) decât cea produsă prin redresarea unei singure faze de curent alternativ. Acesta este un avantaj important în circuitele redresoare de putere, unde doar mărimea fizică a componentelor necesare pentru realizarea filtrării ar impune unele limite.
foarte ok explicat mai ales cel trifazat
Scrie răspuns