Impamantare post radio

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Baubaulica
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 11:28 am

Impamantare post radio

Mesaj necitit de Baubaulica »

Am un coleg mai batran si a lucrat in Rep Moldova cu firma la postul lor de radio Firma care a facut impamantarea era din Ukraina Cum au procedat au batut cu soneta doi piloni de 20 m in pamant si au obtinut sub un om
Pentru prize electrozi separati 2 buc pentru descarcari electrice tot 2 electrozi separati
Va dati seama ce dispersie avea in pamant ,cred ca trecea de panza de apa frweatica dar teava nu era turceasca era ruseasca adevarata
Avatar utilizator
bebe25
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mai 14, 2017 12:31 pm

Re: Impamantare post radio

Mesaj necitit de bebe25 »

Intradevar are o suprafata foarte mare de contact daca este la 20 m cred ca un stalp este suficient
Avatar utilizator
Marcu
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 17, 2017 12:15 pm

Re: Impamantare post radio

Mesaj necitit de Marcu »

Ne-a predat si noua domnul inginer acest mod de impamantare ,este foarte eficient dar necesita multe scule mecanice
Avatar utilizator
Marin gr 5
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 28, 2017 2:20 pm
Localitate: balta alba

Re: Impamantare post radio

Mesaj necitit de Marin gr 5 »

Am facut asa ceva cu firma la metrou ,au bagat o teava de 10 m si priza era ok la masuratoare ,apoi au mai fost plantati 2 electrozi la fel ,
Avatar utilizator
Gelu gr 12
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mai 30, 2017 11:29 am
Localitate: Fundulea

Re: Impamantare post radio

Mesaj necitit de Gelu gr 12 »

Baubaulica scrie: Sâm Mai 13, 2017 11:38 am Am un coleg mai batran si a lucrat in Rep Moldova cu firma la postul lor de radio Firma care a facut impamantarea era din Ukraina Cum au procedat au batut cu soneta doi piloni de 20 m in pamant si au obtinut sub un om
Pentru prize electrozi separati 2 buc pentru descarcari electrice tot 2 electrozi separati
Va dati seama ce dispersie avea in pamant ,cred ca trecea de panza de apa frweatica dar teava nu era turceasca era ruseasca adevarata
Am citit pe internet ca exista asa ceva dar vad ca se practica priza de impamantare la 20 m adancime sau cat o fi ,probabil scoate sub un ohm lejer de tot
Scrie răspuns