Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Alexander
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 31, 2019 6:07 am
Localitate: Jijia

Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Alexander »

Foarte bine explicat triunghiul puterilor
P=W putere activa
S=VA putere aparenta
Q=VAR Putere reactiva
Fişiere ataşate
triunghiul puterilor.jpg
triunghiul puterilor.jpg (35.38 KiB) Vizualizat de 1481 ori
BaciuVasile
Mesaje: 23
Membru din: Mie Apr 03, 2019 4:33 pm
Localitate: Bucuresti sect 6
Contact:

Re: Re:Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de BaciuVasile »

Cuki scrie: Sâm Iul 01, 2017 7:56 pm Pai aia sunt prosti la cap imultesc cu cos fi si da exact puterea activa sa vina la noi l scoala ca ieri am calculat toate puterile am facut si functii trigonometrice ,Am invatat lucruri noi
Am sa pun triunghiul puterilor sa il priceapa si narozii aia
S=605 KVA
cosfi=0,8
Daca urmaresti desenul P=Sxcos fi P=605KVAx0,8=484KW :)
Daca ai chef apici teorema lui Pitagora si afli Q(VAR)
Ce pot spune fara teorie esti mancat ca electrician
Samir
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 05, 2019 10:41 am
Localitate: Targoviste
Contact:

Re :Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Samir »

Ing. Olteanu Mircea scrie: Sâm Iul 29, 2017 3:18 pm Ce pot sa spun 3 zile scoala /sapt te ajuta ,Fara sa ai habar de 5-6 formule chiar nu-mi imaginez ce fel de electrician poate deveni un tanar Apoi vine problema ca vrea sa se autorizeze gr I ANRE si este terminat ca nu stie mai nimic
In fond fiecare face ce vrea cu viata lui
Ai carte ai parte Am avut de la cine invata
Avatar utilizator
Madalin34
Mesaje: 60
Membru din: Dum Apr 07, 2019 11:12 am
Localitate: Grosteni
Contact:

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Madalin34 »

Multi si-au prins urechile in triunghiul puterilor Am electrician care nu pricepe diferenta intre VA si W la el puterea aparenta este ca puterea activa
Ma chinui pe un forum cu niste prosti sa le explic ca 650VA nu este tot una cu 650W chit ca pe sursa scrie 350W ei nu pricep ce este cu factorul de putere
Fişiere ataşate
inverter 12V la 230V
inverter 12V la 230V
inverter 650VA.jpg (38.19 KiB) Vizualizat de 1299 ori
MereaVasile
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 04, 2019 10:17 pm
Localitate: Optasi

Re:Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de MereaVasile »

Madalin34 scrie: Dum Apr 07, 2019 1:25 pm Multi si-au prins urechile in triunghiul puterilor Am electrician care nu pricepe diferenta intre VA si W la el puterea aparenta este ca puterea activa
Ma chinui pe un forum cu niste prosti sa le explic ca 650VA nu este tot una cu 650W chit ca pe sursa scrie 350W ei nu pricep ce este cu factorul de putere
Noroc ca am gasit aici suficienta informatie ,luam un generator cu 5KVA si in realitate avea P=25KW cos fi nici 0,5
Arletenie
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 08, 2019 11:54 am
Localitate: Lilieci

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Arletenie »

noi cunoastem la scoala triunghiul puterilor dupa 2 luni de curs
Avatar utilizator
SalamanPetre
Mesaje: 24
Membru din: Lun Aug 05, 2019 10:02 am
Localitate: Lilieci
Contact:

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de SalamanPetre »

O sa caut o poza cu Florin la tabla cand rezolva un grup de 600KVA , dar noi am calculat si puterea reactiva
Avatar utilizator
SalamanPetre
Mesaje: 24
Membru din: Lun Aug 05, 2019 10:02 am
Localitate: Lilieci
Contact:

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de SalamanPetre »

Madalin34 scrie: Dum Apr 07, 2019 1:25 pm Multi si-au prins urechile in triunghiul puterilor Am electrician care nu pricepe diferenta intre VA si W la el puterea aparenta este ca puterea activa
Ma chinui pe un forum cu niste prosti sa le explic ca 650VA nu este tot una cu 650W chit ca pe sursa scrie 350W ei nu pricep ce este cu factorul de putere
La real are 400W cos fi este slab acolo scrie puterea aparenta S=650VA , multi confunda cu P=650W
Avatar utilizator
GhiauruNiculae
Mesaje: 50
Membru din: Mie Sep 18, 2019 9:57 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de GhiauruNiculae »

cunosc triunghiul puterilor stiu sa calculez puterea activa , puterea reactiva si puterea aparenta stiu ce este cos de fi factorul de putere Manualul este plin de aplicatii :D
Avatar utilizator
Harabagiu
Mesaje: 43
Membru din: Mie Sep 25, 2019 6:44 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Harabagiu »

GhiauruNiculae scrie: Mie Sep 18, 2019 10:40 am cunosc triunghiul puterilor stiu sa calculez puterea activa , puterea reactiva si puterea aparenta stiu ce este cos de fi factorul de putere Manualul este plin de aplicatii :D
cei din grupa 12 cunosc triunghiul puterilor nu putem fi prostiti :)
Scrie răspuns