Impamantare home made cu electrozi de fier negru

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
BarbuV
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 29, 2017 11:33 am

Impamantare home made cu electrozi de fier negru

Mesaj necitit de BarbuV »

Un mare rol il are impamantarea la o casa mai precis Np null de pritectie Am vazut la o vila in Baneasa cum o scoteau baietii la vopsea Cablul de cupru cred ca era de 16 ingropat in pamant ,va dati seama ca oxideaza la greu si impamantarea nu mai face 2 bani ,astia au inebunit
Eu stiu ca solul este coroziv si in timp ataca fierul daca parul ala nu scriu electrod nu este galvanizat nu rugineste si nu ii scade rezistenta electrica si disperia =unde o mai fi
Fişiere ataşate
ce adancime de 80 ce batai de cap cu nulul de protectie cred ca au turnat un borcan cu apa sarata de la muraturi si gata ,fluiera omul a paguba
ce adancime de 80 ce batai de cap cu nulul de protectie cred ca au turnat un borcan cu apa sarata de la muraturi si gata ,fluiera omul a paguba
Electrod impamantare protectie instalatie electrica ,din fier negru ...jpg (135.19 KiB) Vizualizat de 545 ori
Avatar utilizator
Marin gr 7
Mesaje: 22
Membru din: Dum Iun 11, 2017 2:56 pm
Localitate: Urziceni

Re: Impamantare home made cu electrozi de fier negru

Mesaj necitit de Marin gr 7 »

BarbuV scrie: Lun Mai 29, 2017 12:01 pm Un mare rol il are impamantarea la o casa mai precis Np null de pritectie Am vazut la o vila in Baneasa cum o scoteau baietii la vopsea Cablul de cupru cred ca era de 16 ingropat in pamant ,va dati seama ca oxideaza la greu si impamantarea nu mai face 2 bani ,astia au inebunit
Eu stiu ca solul este coroziv si in timp ataca fierul daca parul ala nu scriu electrod nu este galvanizat nu rugineste si nu ii scade rezistenta electrica si disperia =unde o mai fi
Din punctul meu de vedere nu agreez acest sistem ,prefer stilul clasic dar acum trebuie repede executat si ieftin ,daca pun in functiune foreza de implantat electrozi este ok ca nu te spetesti batand la ciocan
Scrie răspuns