Priza impamantare naturala PB 3x40=120 mmp

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Gelu gr 7
Mesaje: 23
Membru din: Joi Iun 08, 2017 11:17 am

Priza impamantare naturala PB 3x40=120 mmp

Mesaj necitit de Gelu gr 7 »

Din punct de vedere constructiv, Instalatiile de legare la pamant (priza de pamant) poate fi de doua feluri:
prize de pamant naturale - prize de pamant realizate in fundatia constructiei si legata la armaturile metalice ale acesteia
prize de pamant artificiale - prize de pamant realizate cu tarusi ingropati in sol
Cele mai bune si sigure, dar si cu o eficacitate pastrata pentru aproape toata durata de existenta a constructiei este priza de pamant naturala adica acea priza realizata in fundatia cladirii.
Pentru realizarea unei prize de pamant naturale ne putem folosi de armaturile metalice ale constructiilor de beton armat (fundatie, stalpi, planseu, cadre). Folosirea acestor armaturi metalice drept prize de pamant, se face cu respectarea urmatoarelor conditii:
Este necesara realizarea unei legaturi electrice (prin sudura) intre barele verticale ale stalpilor prin intermediul etrierelor
Se va realiza legatura electrica prin sudare intre barele verticale ale stalpilor si armaturile metalice ale fundatiei si planseului
Sectiunea minima a armaturii fiecarui element de beton armat, folosit drept priza de pamant, trebuie sa aibe o sectiune de cel putin 100 mm2
Se va prevedea o piesa metalica din platbanda zincata, sudata de barele verticale ale stalpilor, unde se va lega bara principala de echipotentializare, locul de racord al conductoarelor principale de legare la pamant
Piesa de racord a conductoarelor principale de legare la pamant, va avea o sectiune de cel putin 120 mm2 , adica o platbanda cu o grosime de 3 mm si o latime de 40 mm
Avatar utilizator
ANitu
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 11, 2017 6:41 pm
Localitate: Alexandria

Re: Priza impamantare naturala PB 3x40=120 mmp

Mesaj necitit de ANitu »

Deci este vorba de Pb care vine la piesa de separatie ?
Piesa de racord a conductoarelor principale de legare la pamant, va avea o sectiune de cel putin 120 mm2 , adica o platbanda cu o grosime de 3 mm si o latime de 40 mm
Avatar utilizator
VMarian 7
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:28 pm
Localitate: Potcoava

Re: Priza impamantare naturala PB 3x40=120 mmp

Mesaj necitit de VMarian 7 »

Pun eu o poza am fost la o pensiune rustica si mi-a atras atentia modul in care au executat priza de impamantare Nu este nimic de comentat
Fişiere ataşate
Priza impamantare casa din lemn Am trait sa vad si asta.
Priza impamantare casa din lemn Am trait sa vad si asta.
Priza impamantare casa din lemn Am trait sa vad si asta.jpg (231.55 KiB) Vizualizat de 2213 ori
Avatar utilizator
Viorel gr 12
Mesaje: 14
Membru din: Dum Iul 30, 2017 10:55 am

Re: Priza impamantare naturala PB 3x40=120 mmp

Mesaj necitit de Viorel gr 12 »

Gelu gr 7 scrie: Joi Iun 08, 2017 12:03 pm Din punct de vedere constructiv, Instalatiile de legare la pamant (priza de pamant) poate fi de doua feluri:
prize de pamant naturale - prize de pamant realizate in fundatia constructiei si legata la armaturile metalice ale acesteia
prize de pamant artificiale - prize de pamant realizate cu tarusi ingropati in sol
Cele mai bune si sigure, dar si cu o eficacitate pastrata pentru aproape toata durata de existenta a constructiei este priza de pamant naturala adica acea priza realizata in fundatia cladirii.
Pentru realizarea unei prize de pamant naturale ne putem folosi de armaturile metalice ale constructiilor de beton armat (fundatie, stalpi, planseu, cadre). Folosirea acestor armaturi metalice drept prize de pamant, se face cu respectarea urmatoarelor conditii:
Este necesara realizarea unei legaturi electrice (prin sudura) intre barele verticale ale stalpilor prin intermediul etrierelor
Se va realiza legatura electrica prin sudare intre barele verticale ale stalpilor si armaturile metalice ale fundatiei si planseului
Sectiunea minima a armaturii fiecarui element de beton armat, folosit drept priza de pamant, trebuie sa aibe o sectiune de cel putin 100 mm2
Se va prevedea o piesa metalica din platbanda zincata, sudata de barele verticale ale stalpilor, unde se va lega bara principala de echipotentializare, locul de racord al conductoarelor principale de legare la pamant
Piesa de racord a conductoarelor principale de legare la pamant, va avea o sectiune de cel putin 120 mm2 , adica o platbanda cu o grosime de 3 mm si o latime de 40 mm
O prezentare super profesionista
Avatar utilizator
SabinCostel
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 08, 2017 5:06 pm
Localitate: Titu

Re: Priza impamantare naturala PB 3x40=120 mmp

Mesaj necitit de SabinCostel »

Este o porcarie sa vii cu Pb montata pe pamant pe sub uluci , a iesit o priza de impamantare foarte tare ,bunui meseriasi
Avatar utilizator
Costi
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 15, 2017 10:51 pm

Re: Priza impamantare naturala PB 3x40=120 mmp

Mesaj necitit de Costi »

SabinCostel scrie: Mar Aug 08, 2017 5:20 pm Este o porcarie sa vii cu Pb montata pe pamant pe sub uluci , a iesit o priza de impamantare foarte tare ,bunui meseriasi
Trebuia platbanda de impamantare ingropata la 3 cazmale adancime cam 90 cm
Avatar utilizator
Madalin34
Mesaje: 60
Membru din: Dum Apr 07, 2019 11:12 am
Localitate: Grosteni
Contact:

Re: Priza impamantare naturala PB 3x40=120 mmp

Mesaj necitit de Madalin34 »

Nu inteleg ce soi de impamantare este , vad platbanda dar unde este nulul de protectie si piesa de separatie
Scrie răspuns