Gr 8 EMJT cea mai buna grupa ,invatam schema monofilara

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
lele
Mesaje: 30
Membru din: Vin Feb 09, 2018 6:56 pm
Localitate: Maru

Re: Gr 8 EMJT cea mai buna grupa ,invatam schema monofilara

Mesaj necitit de lele »

Iuliana SC MIPP scrie: Joi Feb 08, 2018 10:45 am Din ce informatii am peste 90% din gr 8 sunt angajati
Am primit si noi de la domnul inginer oferte de la firme dar asteptam sa vedem ce parere are
Avatar utilizator
sanduC
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Feb 10, 2018 2:42 pm
Localitate: Plapca

Re: Gr 8 EMJT cea mai buna grupa ,invatam schema monofilara

Mesaj necitit de sanduC »

Arin scrie: Joi Dec 07, 2017 12:30 am Am invatat carte la scoala , am executat instalatii electrice la practica ,am montat contor , tablouri electrice , tras conductoare format circuite detaliu doza trecere facuta de noi U=230V circuite de priza
Nota 10 pentru tot
Sunt dragute legaturile in doze cu cleme , arata super dar nici pe departe nu tine cat conductorul cositorit Am refacut electrica la o casa din anii 50 era cu conductor FY 2,5 si FY 1,5 dar era izolat in cauciuc si conductorul la suprafata de contact era cositorit sa nu il atace sulful din cauciuc Am terminat casa de modernizat si dupa 5 luni apar defectiunile contacte imperfecte in clemele moderne Tineti cont 60 de ani omul nu a avut treaba cu legaturile cositorite , nu blamez tehnica moderna dar vedeti ce si de unde cumparati ,nu strica sa ai magnetul in buzunar deoarece nu stii ce pierzi , te trezesti cu conductor de cupru modern care se lipeste de magnet :shock:
Avatar utilizator
Set
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 02, 2018 6:52 pm
Localitate: Crangasi

Re: Gr 8 EMJT cea mai buna grupa ,invatam schema monofilara

Mesaj necitit de Set »

Traian43 scrie: Sâm Sep 09, 2017 11:57 pm Pai Alex din gr 7 ,ca vad ca in grupe ploua cu Alex , a iesit si el la tabla au iesit si baietii , o metoda ok asa prindem mai repede
Practica Alex masoara tensiunea pe circuitul de prize monofazat u=230v
Practica la electricieni este importantă
Avatar utilizator
MarinCostel
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 06, 2018 9:43 am
Localitate: Pucheni

Re: Gr 8 EMJT cea mai buna grupa ,invatam schema monofilara

Mesaj necitit de MarinCostel »

sanduC scrie: Sâm Feb 10, 2018 2:56 pm
Arin scrie: Joi Dec 07, 2017 12:30 am Am invatat carte la scoala , am executat instalatii electrice la practica ,am montat contor , tablouri electrice , tras conductoare format circuite detaliu doza trecere facuta de noi U=230V circuite de priza
Nota 10 pentru tot
Sunt dragute legaturile in doze cu cleme , arata super dar nici pe departe nu tine cat conductorul cositorit Am refacut electrica la o casa din anii 50 era cu conductor FY 2,5 si FY 1,5 dar era izolat in cauciuc si conductorul la suprafata de contact era cositorit sa nu il atace sulful din cauciuc Am terminat casa de modernizat si dupa 5 luni apar defectiunile contacte imperfecte in clemele moderne Tineti cont 60 de ani omul nu a avut treaba cu legaturile cositorite , nu blamez tehnica moderna dar vedeti ce si de unde cumparati ,nu strica sa ai magnetul in buzunar deoarece nu stii ce pierzi , te trezesti cu conductor de cupru modern care se lipeste de magnet :shock:
Am casa de la bunici cu electrica facuta acum 40 de ani am desfacut o doza de legaturi si erau cositorite , nu a avut probleme , o sa ii schimb tabloul electric cu unul modern si poate o sa ii mai duc 2 circuite de priza
JianuVasile
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 30, 2018 5:47 am
Localitate: Liesti

Re: Gr 8 EMJT cea mai buna grupa ,invatam schema monofilara

Mesaj necitit de JianuVasile »

Eu am venit sa fac cursul din provincie , ce sa zic am facut naveta grupa mare A meriitat cu varf si indesat Ai habar de teorie ,te pune in fata , ai habar sa legi conductoarele electrice dupa monofilara esti boier Te duci ca omul la un ban cinstit si nu ai nimic la indemana , pui in functiune ce ai invatat si te transformi in proiectant , nu este mare lucru sa calculezi un disjunctor cand stii cum se face
Fişiere ataşate
FY 3x1,5 circuit lumina
FY 3x1,5 circuit lumina
Circuit de lumina perete caramida.jpeg (120.05 KiB) Vizualizat de 1301 ori
Electrician gr 8
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Gr 8 EMJT cea mai buna grupa ,invatam schema monofilara

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Set scrie: Vin Mar 02, 2018 7:48 pm
Traian43 scrie: Sâm Sep 09, 2017 11:57 pm Pai Alex din gr 7 ,ca vad ca in grupe ploua cu Alex , a iesit si el la tabla au iesit si baietii , o metoda ok asa prindem mai repede
Practica Alex masoara tensiunea pe circuitul de prize monofazat u=230v
Practica la electricieni este importantă
Pe practica punem un mare accent
Avatar utilizator
DiaconuRemus
Mesaje: 61
Membru din: Lun Sep 23, 2019 2:10 pm
Localitate: Sisesti
Contact:

Re: Gr 8 EMJT cea mai buna grupa ,invatam schema monofilara

Mesaj necitit de DiaconuRemus »

sanduC scrie: Sâm Feb 10, 2018 2:56 pm
Arin scrie: Joi Dec 07, 2017 12:30 am Am invatat carte la scoala , am executat instalatii electrice la practica ,am montat contor , tablouri electrice , tras conductoare format circuite detaliu doza trecere facuta de noi U=230V circuite de priza
Nota 10 pentru tot
Sunt dragute legaturile in doze cu cleme , arata super dar nici pe departe nu tine cat conductorul cositorit Am refacut electrica la o casa din anii 50 era cu conductor FY 2,5 si FY 1,5 dar era izolat in cauciuc si conductorul la suprafata de contact era cositorit sa nu il atace sulful din cauciuc Am terminat casa de modernizat si dupa 5 luni apar defectiunile contacte imperfecte in clemele moderne Tineti cont 60 de ani omul nu a avut treaba cu legaturile cositorite , nu blamez tehnica moderna dar vedeti ce si de unde cumparati ,nu strica sa ai magnetul in buzunar deoarece nu stii ce pierzi , te trezesti cu conductor de cupru modern care se lipeste de magnet :shock:
nu ai habar de schema monofilara nu stii sa citesti o schema electrica
Scrie răspuns