Practica electricieni legaturi in doze si montare corpuri iluminat

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica electricieni legaturi in doze si montare corpuri iluminat

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Daniel 9 scrie: Dum Feb 11, 2018 10:53 am Am in firma electrician batran care vine cu hartia si dupa ea face legaturile prin doze , parca are un sablon rasul naibii a pierdut hartia si in ziua aceia nu a facut nimic
Legaturi electrice
Grupa 8 da clasa
nu sunteti primul care afirmati acest lucru
Avatar utilizator
Georgefrig13
Mesaje: 21
Membru din: Dum Mar 25, 2018 10:32 am
Localitate: scetor 2 bucuresti

Re: Practica electricieni legaturi in doze si montare corpuri iluminat

Mesaj necitit de Georgefrig13 »

bogdan_serban scrie: Lun Sep 25, 2017 4:37 pm Am executat instalatia electrica ca la carte sunt foarte multumit ce am invatat
Colegii de grupa sunt de nota 10 profesorul peste 10 ,era si un motan nu am poza cu el motanul ia 6 ca m-a zgariat
Practica electricieni montare corpuri iluminat Dtaliu TS1 tablou electric secundar 1 prevazut cu disjunctoare bipolare de 10A si 16A curba C
1) Tablou electric secundar TS2 echipat cu disjunctoare de 10A 16A inclus si un disjunctor diferential pentru masina de spalat toate disjunctoarele sunt la U=230V curba C disjunctorul diferential este de 16A 30mA
2)Doza de legaturi pentru circuitele de iluminat si circuitele de priza care ies din Tablouul electric secundar TS2 echipat cu disjunctoare de 10A 16A inclus si un disjunctor diferential pentru masina de spalat toate disjunctoarele sunt la U=230V curba C disjunctorul diferential este de 16A 30mA
Foarte importan sa inveti sa faci o legatura in dozele de trecere sau de ramificatie la un circuit monofazic
Avatar utilizator
Myrel34
Mesaje: 20
Membru din: Dum Apr 08, 2018 3:07 pm
Localitate: Sabarel

Re: Practica electricieni legaturi in doze si montare corpuri iluminat

Mesaj necitit de Myrel34 »

Paul_Sora scrie: Sâm Sep 30, 2017 11:31 pm Un corp de iluminat montat in tavan si o alta aplica care se aprinde din 3 locuri
1)Lampa montata de Claudiu in tavan ,P=7W lampa led I=75mA
2)O aplica obisnuita cu corp metalic dat la Np ca asa ne invata normativul Lampa care se aprinde din trei locuri cu doua intrerupatoare cap scara si la mijloc intrerupator cruce
Este bine daca stii sa legi 3 conductoare in doza dar sa le legi cu cap , un circuit de lumina are 3 fire dar trebuie sa stii sa le tragi / legi , prin doze de trecere Am intalnit tot felul de magaraii cu conductor de 0,75 pe circuitul de prize , meseriasul a dat bir cu fugitii , si circuitul a luat foc ca ii pusese disjunctor de 25A :o
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica electricieni legaturi in doze si montare corpuri iluminat

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

M-am trezit pe cap la birou cu un electrician de ,,,,,,,firma dorea sa faca practica cu baietii ,l-am refuzat
Savian
Mesaje: 32
Membru din: Mar Apr 16, 2019 8:08 am
Localitate: balta alba
Contact:

Re: Practica electricieni legaturi in doze si montare corpuri iluminat

Mesaj necitit de Savian »

Un curs foarte bun , il recomand ,Nota 10 organizator , nota 22 profesor
Avatar utilizator
DiaconuRemus
Mesaje: 61
Membru din: Lun Sep 23, 2019 2:10 pm
Localitate: Sisesti
Contact:

Re: Practica electricieni legaturi in doze si montare corpuri iluminat

Mesaj necitit de DiaconuRemus »

super tari baietii mi-a placut cum leaga tabloul de sigurante monofazat
Avatar utilizator
Ganes.Victor
Mesaje: 60
Membru din: Mar Oct 08, 2019 9:54 am
Localitate: Sector 5 Bucuresti

Re: Practica electricieni legaturi in doze si montare corpuri iluminat

Mesaj necitit de Ganes.Victor »

Prefer legaturile in doze tot prin cositorire , am pus si cleme dar unele cadeau singure jos ,am avut multe oprobleme se incingeau
Scrie răspuns