Electrod impamantare si Pb

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Armand
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 13, 2017 6:55 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Armand »

Din pacate am fost la o lucrare omul a facut o extindere a constructiei temelia a picat chiar peste electrozii de impamantare si incepusera sa inroseasca dupa nici 3 ani ,acum ce sa zic :shock: platbanda era si ea plina de stelute rosii ca tabla galvanizata de la bunicu dar tabla pusa pe casa de 40 de ani
Avatar utilizator
Victor gr 10
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 16, 2017 9:56 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Victor gr 10 »

Este o impamantare cam ok dar din punctul meu de vedere nu agreez imbinarile stranse cu suruburi ,sudura da si locul de sudura daca da cu spray de zinc trebuie curatat luna sa prinda spraiul
Avatar utilizator
ModanCostel
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 14, 2017 10:48 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de ModanCostel »

Flondor vasile scrie: Lun Mai 15, 2017 9:13 pm
cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Din cate vad cum a sesizat si colegul pe acolo au dat cu bronz sau sparay de zinc
Si eu am facut impamantari cu electrozi in cruce sunt usor de plantat ,daca sunt galvanizati este ok ,acum nu stiu ce sa mai zic cat de bine tine spraiul de zinc este adevarat la suduri nu am dat in branci sa le curat
Avatar utilizator
Simon
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 23, 2017 7:27 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Simon »

implantare electrozi impamantare verticali si electrod orizontal platbanda toate in sapatura
Fişiere ataşate
implantare electrozi impamantare verticali si electrod  orizontal  platbanda toate in sapatura
implantare electrozi impamantare verticali si electrod orizontal platbanda toate in sapatura
implantare electrozi impamantare verticali si electrod longitudinal plat banda toate in sapatura.jpg (25.47 KiB) Vizualizat de 1476 ori
Avatar utilizator
Liviu
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 6:15 pm
Localitate: Movilita

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Liviu »

cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Electricienii fac lucruri traznite , ce am gasit dupa unii Le tusea sa aduca un circuit separat din tablou fy3x2,5 mmp
Fişiere ataşate
cred ca eficienta nulului de protectie scade la inexistent in acest caz
cred ca eficienta nulului de protectie scade la inexistent in acest caz
Impamantare home made ,am vazut si asa ceva ..JPG (56.16 KiB) Vizualizat de 1472 ori
Avatar utilizator
Liviu
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 6:15 pm
Localitate: Movilita

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Liviu »

Am gasit pentru baieti sa aiba la practica un BPM monofazat 230 V 32 A nu are contor dar gasim
Fişiere ataşate
un BPM  monofazat 230 V 32 A nu are contor dar gasim
un BPM monofazat 230 V 32 A nu are contor dar gasim
BPM monofazat U 230 V.jpg (45.39 KiB) Vizualizat de 1469 ori
Avatar utilizator
mirel12
Mesaje: 20
Membru din: Mie Apr 04, 2018 4:10 pm
Localitate: Leordeni Ag

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de mirel12 »

Liviu scrie: Sâm Sep 02, 2017 6:25 pm
cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Electricienii fac lucruri traznite , ce am gasit dupa unii Le tusea sa aduca un circuit separat din tablou fy3x2,5 mmp
Cred ca sunt dusi cu capul sa pui impamantare la teava de apa sau ce o fi
BaciuVasile
Mesaje: 23
Membru din: Mie Apr 03, 2019 4:33 pm
Localitate: Bucuresti sect 6
Contact:

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de BaciuVasile »

si eu sunt adeptul prizei de impamantare dusa prin suduri , mai putin prin imbinari mecanice deoarece ruginesc
Samir
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 05, 2019 10:41 am
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Samir »

Andi scrie: Vin Mai 12, 2017 5:46 am Nu stiu nici eu cum se comporta in timp imbinarea mecanica ,tot spre sudura optez si eu dar necesita mai mult timp si forta calificata
Prefer sudura intre platbanda si elrctrodul de 2 țoli la impamantare
Scrie răspuns