Merita sa pun centrala termica sau electrica

CURS INSTALATOR : INTREBARI NELAMURIRI ,TOT CE TINE DE CURS
Avatar utilizator
Danutz
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iun 14, 2017 10:35 am

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de Danutz »

Ma omule trec gazele la 5 m si tu vrei electrica ,pai un cuptor consuma cca 4000 W centrala o lua si ea 12000 W la 3 camere te-ai scos clantani din dinti si faci credit sa platesti curentul electric + circuit separat de la postul trafo
Avatar utilizator
VMarian 7
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:28 pm
Localitate: Potcoava

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de VMarian 7 »

este cea mai proasta alegere mai bine cazan de fonta cu lemne sau gaze Te jupoaie de viu sa faci bransament de la post trafo ,
Avatar utilizator
Alingr12
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 05, 2017 6:03 am
Localitate: Ploiesti

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de Alingr12 »

Danutz scrie: Mie Iun 14, 2017 10:47 am Ma omule trec gazele la 5 m si tu vrei electrica ,pai un cuptor consuma cca 4000 W centrala o lua si ea 12000 W la 3 camere te-ai scos clantani din dinti si faci credit sa platesti curentul electric + circuit separat de la postul trafo
Tot gaze mai ales ca trec pe la poarta si astia dubleaza pretul la KW* h
Avatar utilizator
Alingr12
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 05, 2017 6:03 am
Localitate: Ploiesti

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de Alingr12 »

Danutz scrie: Mie Iun 14, 2017 10:47 am Ma omule trec gazele la 5 m si tu vrei electrica ,pai un cuptor consuma cca 4000 W centrala o lua si ea 12000 W la 3 camere te-ai scos clantani din dinti si faci credit sa platesti curentul electric + circuit separat de la postul trafo
Eu as pastra si sobele pe lemne ,ramai fara curent ,pui corcodusul pe foc si ai caldura
Daca bagi in soba serpentina mai incalzesti 2 camere si esti boier
Serpentina soba se baga dupa fumul 2 sa nu bata flacara pe ea
Serpentina soba din cupru maleabil o indoi pe ce vrei bine este si nisip fin in ea se baga dupa fumul 2 sa nu bata flacara pe ea
Fişiere ataşate
Serpentina soba se baga dupa fumul 2 sa nu bata flacara pe ea
Serpentina soba se baga dupa fumul 2 sa nu bata flacara pe ea
Serpentina soba (Small).jpg (32.3 KiB) Vizualizat de 1869 ori
Serpentina soba din cupru maleabil o indoi pe ce vrei bine este si nisip fin in ea se baga dupa fumul 2 sa nu bata flacara pe ea
Serpentina soba din cupru maleabil o indoi pe ce vrei bine este si nisip fin in ea se baga dupa fumul 2 sa nu bata flacara pe ea
serpentina soba teava de cupru maleabil (Small).jpg (48.17 KiB) Vizualizat de 1869 ori
Avatar utilizator
Gore
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Feb 10, 2018 7:29 pm
Localitate: bucuresti sect 6

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de Gore »

Centrala electrica este ieftina dar slaba ca fiabilitate si te omoara baransamentul electric , nu se poate lega in strada la reteaua publica , se va lega la postul trafio nu aveti voi bafta la o rezervare de putere cad vor muschii vostri
Merge si serpentina in soba dar cu elemente de siguranta calculate nu puse care cum il taie mintea
PaulMarcoci
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 12, 2018 12:02 pm

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de PaulMarcoci »

Gore scrie: Sâm Feb 10, 2018 7:49 pm Centrala electrica este ieftina dar slaba ca fiabilitate si te omoara baransamentul electric , nu se poate lega in strada la reteaua publica , se va lega la postul trafio nu aveti voi bafta la o rezervare de putere cad vor muschii vostri
Merge si serpentina in soba dar cu elemente de siguranta calculate nu puse care cum il taie mintea
Ai un raspuns foarte bun , eu nu as pune centrala sa incalzesc casa cu curent electric , prefer ceva cazan cu lemne si pompa de circulatie si supape sa nu pocnesca deoarece nu ai controlul flacarii obligat pompa de circulatie cu UPS dus de baterie de tractor
Avatar utilizator
LinuVasile
Mesaje: 17
Membru din: Mie Iun 20, 2018 8:43 am
Localitate: ilfov

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de LinuVasile »

TPetre scrie: Dum Mai 14, 2017 11:23 am Daca trec gazele pe la poarta nu stiu de ce stai pe ganduri ,alimentezi si centrala si aragazul si te-ai scos nu cari butelia toata ziua prin masina sa o umplii cu GPL
Nu mi-a placut chestia cu filtrul pus pe alimentare cu apa rece , la intrare in centrala
Am vazut soba cu serpentina in ea ducea 2 calorifere de fonta dar erau mari
Avatar utilizator
MadalinV
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 29, 2018 11:26 am
Localitate: Pucioasa

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de MadalinV »

Merita sa pui ceva pe lemne sau gaze sa incalzesti casa si sa prepari apa calda , buna si o solara sa o folosesti cand afara este soare cu tuburi vidate si poti prepara apa calda menajera
SimionDredu
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iul 14, 2018 4:17 pm

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de SimionDredu »

centrala termica cu gaz metan cea mai ok
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Merita sa pun centrala termica sau electrica

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Alingr12 scrie: Sâm Aug 05, 2017 6:21 am
Danutz scrie: Mie Iun 14, 2017 10:47 am Ma omule trec gazele la 5 m si tu vrei electrica ,pai un cuptor consuma cca 4000 W centrala o lua si ea 12000 W la 3 camere te-ai scos clantani din dinti si faci credit sa platesti curentul electric + circuit separat de la postul trafo
Eu as pastra si sobele pe lemne ,ramai fara curent ,pui corcodusul pe foc si ai caldura
Daca bagi in soba serpentina mai incalzesti 2 camere si esti boier
Serpentina soba se baga dupa fumul 2 sa nu bata flacara pe ea
Serpentina soba din cupru maleabil o indoi pe ce vrei bine este si nisip fin in ea se baga dupa fumul 2 sa nu bata flacara pe ea
Am avut si eu in soba serpentina de cupru ducea 2 calorifere de fonta
Scrie răspuns