Dus din peturi si un furtun

Filme video CURSURI INSTALATORI ,PRACTICA LA DIVERSE SOCIETATI
Avatar utilizator
ModanCostel
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 14, 2017 10:48 am

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de ModanCostel »

Alinel scrie: Vin Mai 26, 2017 1:16 pm Este facut de un vecin ,prin peturi a bagat un furtun ,petul joaca rolul unui solar ,retine caldura
Constructia simpla cu ulucile din gard si stinghiile de la gaini ,furtunul sa nu fie strangulat ca nu curge apa
Este cea mai tare chestie care o citesc sa prepari apa calda cu un furtun si peturi ,vad ca functioneaza si deja dau cautari pe google sa vad cum se executa ,am gasit la unul pe grajd montate 3 de peturi cu furtun negru in ele si este omul multumit cum au fost acum caldurile cred ca se oparea cu apa daca nu avea baterie de dus sa o amestece cu apa rece
Avatar utilizator
Costi
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 15, 2017 10:51 pm

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de Costi »

La socrii am facut asa ceva am flosit 30 de sticle de cola 40 m de furtun de 25 6 role de scoci ,merge super soare sa fie si aveam apa calda la discretie ,
Avatar utilizator
GaneaCoste
Mesaje: 10
Membru din: Mie Aug 16, 2017 7:51 pm
Localitate: Plescoi

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de GaneaCoste »

Am un vecin la tara unde stau cu parintii a umplut o parte din acoperis cu 25 m de furtun prin peturi ,obtinea apa calda si la 68 C masurata de mine o sa fac si poze Era buna si o idee sa poata fi stocata sa o foloseasca cand fac dus cand vin de la sapa
Avatar utilizator
Ovidiugr5
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 09, 2017 10:51 am
Localitate: Urziceni

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de Ovidiugr5 »

Merge si varianta cu PEHD facut colac si pus pe casa ,in peturi bagat este mai ok , am vazut la un client asa ceva avea apa calda menajera verde = fara costuri
PFA Urziceni
Avatar utilizator
Iulicut
Mesaje: 6
Membru din: Lun Sep 11, 2017 5:33 am
Localitate: Urlati

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de Iulicut »

Prefer varianta cu tuburi vidate sa prepar apa calda este adevarat costa de rupe , la grindina cat oul de porumbel se cam sparg
Buna ideea cu tuburile din peturi si cu furtun negru Tara este sub maldare de gunoaie ,este bine ca se promoveaza reciclarea
Fişiere ataşate
Munte de peturi
Munte de peturi
Peturi pe toate drumurile.jpg (55.44 KiB) Vizualizat de 1459 ori
Panou incalzire apa din peturi
Panou incalzire apa din peturi
Panou incalzire apa din peturi blogul lui amy.jpg (112.39 KiB) Vizualizat de 1459 ori
Intretinere utilaj textile
Avatar utilizator
VladyDrx
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 25, 2017 7:13 am
Localitate: Buzau

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de VladyDrx »

Este bine toata vara sa ai apa calda moca fara sa platesti curent electric fara nimic ,folosind doar un furtun sau PEHD si niste peturi ,poate un robinet si un butoi sa ai apa calda
Electrician
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Energiile regenerabile sunt de mare viitor prepararea apei calde cu ajutorul energiei solare este cea mai buna solutie cand avem soare 9 luni pe an
Avatar utilizator
alexbesty
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Dec 30, 2017 7:16 pm
Localitate: Berceni

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de alexbesty »

Iulicut scrie: Lun Sep 11, 2017 10:04 am Prefer varianta cu tuburi vidate sa prepar apa calda este adevarat costa de rupe , la grindina cat oul de porumbel se cam sparg
Buna ideea cu tuburile din peturi si cu furtun negru Tara este sub maldare de gunoaie ,este bine ca se promoveaza reciclarea
Sunt cele mai ieftine de folosit , pui apa in butoi si vine prin cadere intra apa rece si iese calda , sa ai niverlul constant pui flotor de la closet
Frigotehnist / electrician gr 9
Avatar utilizator
Daniel 9
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mai 04, 2017 10:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de Daniel 9 »

Peste 2 luni incepe productia de apa incalzita de la soare boierie fratioare
Luciann
Mesaje: 14
Membru din: Dum Feb 11, 2018 1:47 pm
Localitate: Paltinu

Re: Dus din peturi si un furtun

Mesaj necitit de Luciann »

Gelu gr 12 scrie: Mar Mai 30, 2017 11:47 am
Alinel scrie: Vin Mai 26, 2017 1:16 pm Este facut de un vecin ,prin peturi a bagat un furtun ,petul joaca rolul unui solar ,retine caldura
Constructia simpla cu ulucile din gard si stinghiile de la gaini ,furtunul sa nu fie strangulat ca nu curge apa
Am bagat la cap si o sa fac si eu instalatie de apa calda folosind furtun prin peturi ,am vazut ca sunt tari care au instalatii de apa calda folosind asa ceva au si rezervor de stocare izolat sa aiba si seara apa calda
Merita investiția sa ai apă calda la chiuveta si la cadă sa faci un dus
Scrie răspuns