Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Filme video CURSURI INSTALATORI ,PRACTICA LA DIVERSE SOCIETATI
Avatar utilizator
Samoila Vasile
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 22, 2017 10:32 am

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Samoila Vasile »

Cand am timp dau de regula o fuga prin talcioc in militari am vazut filiera de teava sau clupa racin ca in poza de mai sus era vai steaua ei ,nu avea bacurile dar merita ca o dadea la pret de fier vechi sau sa cumpere bautura ca meseria le tuseste
Avatar utilizator
Alinel
Mesaje: 17
Membru din: Vin Mai 26, 2017 12:57 pm
Localitate: Buc

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Alinel »

Samoila Vasile scrie: Lun Mai 22, 2017 11:31 am Cand am timp dau de regula o fuga prin talcioc in militari am vazut filiera de teava sau clupa racin ca in poza de mai sus era vai steaua ei ,nu avea bacurile dar merita ca o dadea la pret de fier vechi sau sa cumpere bautura ca meseria le tuseste
recomand si eu talciocul dar insotit de un instalator adevarat de pe vremuri ,clupa racin sau filiera reglabila de teava merita sa o repari
Avatar utilizator
NistorA
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mai 28, 2017 8:10 pm

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de NistorA »

DSavu scrie: Mar Mai 09, 2017 7:33 pm De regula bacurile erau inseriate "perechi " nu cred ca in Romania mai face cineva asa ceva ,erau grozave si tineau la mii de filete fara probleme
Nu mai stiu unde se faceau in Romania scule ,ca otel electric =pa Poate ai bafta prin talcioc sa le ei dar pleci in buzunar cu bacurile tale si vezi sa fie perechi si cand le montezi sa le pui in ordine ,mai ai firungul original Clupa pana la cati toli era Poate ridici o poza cu ea sa o vedem si noi Am taiat cu asa ceva scotea spanul ca strungul o bagam de doua ori la gaze cand lucram nu rupea filetul nu stiam ce inseamna rateuri
Am fost astazi in talcioc si am vazut asa ceva era filiera pentru instalatori sa taie filete la teava daca stiam la ce foloseste o luam
Avatar utilizator
BarbuV
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 29, 2017 11:33 am

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de BarbuV »

Daca trebuie sa fac un stut de teava la gaze numai cu asa ceva lucrez in rest cum spunea si colegul merg cu cele din trusa tragi mai greu ca scoti filetul din prima ,este adevarat mai smulge bucati din filet La o teava sudata longitudinal sa tai filet iti blestemi soarta ca sare din sudura ,atunci bag racinul in functiune si din 3 intrari o razbesc
Am si niste mocsi Romanesti ,o data pe an le ascut dintii ,aveti cuvantul meu am pus prelungire pe el teava de 1 tol si care pe care la un dop de calorifer si a iesit dopul
Avatar utilizator
BarbuV
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 29, 2017 11:33 am

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de BarbuV »

Daca trebuie sa fac un stut de teava la gaze numai cu asa ceva lucrez in rest cum spunea si colegul merg cu cele din trusa tragi mai greu ca scoti filetul din prima ,este adevarat mai smulge bucati din filet La o teava sudata longitudinal sa tai filet iti blestemi soarta ca sare din sudura ,atunci bag racinul in functiune si din 3 intrari o razbesc
Am si niste mocsi Romanesti ,o data pe an le ascut dintii ,aveti cuvantul meu am pus prelungire pe el teava de 1 tol si care pe care la un dop de calorifer si a iesit dopul
Am uitat mai am si niste tarozi gaz de 3/8 1/2 3/4 ---- am si numarul unu si numarul doi ,mai oameni buni au niste zeci de ani dar inca musca din fier parca sunt noi La capitolul scule cam dadeam clasa
Avatar utilizator
Armand
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 13, 2017 6:55 pm

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Armand »

BarbuV scrie: Lun Mai 29, 2017 11:44 am Daca trebuie sa fac un stut de teava la gaze numai cu asa ceva lucrez in rest cum spunea si colegul merg cu cele din trusa tragi mai greu ca scoti filetul din prima ,este adevarat mai smulge bucati din filet La o teava sudata longitudinal sa tai filet iti blestemi soarta ca sare din sudura ,atunci bag racinul in functiune si din 3 intrari o razbesc
Am si niste mocsi Romanesti ,o data pe an le ascut dintii ,aveti cuvantul meu am pus prelungire pe el teava de 1 tol si care pe care la un dop de calorifer si a iesit dopul
Am uitat mai am si niste tarozi gaz de 3/8 1/2 3/4 ---- am si numarul unu si numarul doi ,mai oameni buni au niste zeci de ani dar inca musca din fier parca sunt noi La capitolul scule cam dadeam clasa
Am si eu una acasa si numai tata lucreaza cu ea o are de la bunicu si filiera scoate spanul ca un tirbuson ,la teava de gaze este imbatabila ca o bagi de 2-3 ori ,are o placa cu diviziuni daca stii sa o folosesti si sa o ingrijesti te slujesti de ea ,
Avatar utilizator
SergiuValentin
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 21, 2017 3:59 pm
Localitate: balta alba

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de SergiuValentin »

Radu 23 scrie: Lun Mai 08, 2017 11:02 pm Dupa cum spune titlul am o clupa racin am o intrebare se mai pot face bacuri in Romania pentru ea
Uitati cu ce am mai ramas si vreau sa o completez
Am vazut la un vecin care este instalator ,avea o filiera reglabila la fel Stiu ca da filete gaz ,o folosea mai mult la conducte de gaze naturale zicea ca scoate cel mai bun filet ,
Avatar utilizator
Gore
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Feb 10, 2018 7:29 pm
Localitate: bucuresti sect 6

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Gore »

Anditzu scrie: Vin Mai 19, 2017 9:58 pm Am si eu de la tata asa minune tot la vaselina o tine ,cand vin in tara abia astept sa tai un filet cu ea ,cum spunea colegul scoate span ca strungul dar trebuie inainte sa ungi teava Clupa lu tata este mai batrana ca mine si merge super ok
O scula buna de facut filete adevarate scoate spanul ca strungul scula de scula
Avatar utilizator
GhiauruNiculae
Mesaje: 50
Membru din: Mie Sep 18, 2019 9:57 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de GhiauruNiculae »

au fost excelente ca filiere de teava , ieseu niste filete curate , nu rupeau materialul ca cele moderne Am vazut la un instalator de gaze numai cu asa ceva facea instalatia si nu a ratat imbinari filetate
Avatar utilizator
DiaconuRemus
Mesaje: 61
Membru din: Lun Sep 23, 2019 2:10 pm
Localitate: Sisesti
Contact:

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de DiaconuRemus »

GhiauruNiculae scrie: Mie Sep 18, 2019 12:14 pm au fost excelente ca filiere de teava , ieseu niste filete curate , nu rupeau materialul ca cele moderne Am vazut la un instalator de gaze numai cu asa ceva facea instalatia si nu a ratat imbinari filetate
erau scule adevarate , am si eu una pana la 1 tol
Scrie răspuns