Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Filme video CURSURI INSTALATORI ,PRACTICA LA DIVERSE SOCIETATI
Avatar utilizator
Radu 23
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:48 pm
Localitate: Bucuresti 4

Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Radu 23 »

Dupa cum spune titlul am o clupa racin am o intrebare se mai pot face bacuri in Romania pentru ea
Uitati cu ce am mai ramas si vreau sa o completez
Fişiere ataşate
Clupa este din 1967 Acum 3 ani era perfecta a fost imprumutata de tata Atata mai am de la bunicul
Clupa este din 1967 Acum 3 ani era perfecta a fost imprumutata de tata Atata mai am de la bunicul
filiera reglabila pentru filetat teava.jpg (31.76 KiB) Vizualizat de 1876 ori
Avatar utilizator
DSavu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mai 09, 2017 7:14 pm

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de DSavu »

De regula bacurile erau inseriate "perechi " nu cred ca in Romania mai face cineva asa ceva ,erau grozave si tineau la mii de filete fara probleme
Nu mai stiu unde se faceau in Romania scule ,ca otel electric =pa Poate ai bafta prin talcioc sa le ei dar pleci in buzunar cu bacurile tale si vezi sa fie perechi si cand le montezi sa le pui in ordine ,mai ai firungul original Clupa pana la cati toli era Poate ridici o poza cu ea sa o vedem si noi Am taiat cu asa ceva scotea spanul ca strungul o bagam de doua ori la gaze cand lucram nu rupea filetul nu stiam ce inseamna rateuri
Fişiere ataşate
Clupa racin reglabila taiat filete la tevi filete gaz cred ca este pana la 1"
Clupa racin reglabila taiat filete la tevi filete gaz cred ca este pana la 1"
Clupa reglabila.jpg (96.05 KiB) Vizualizat de 1888 ori
Clupa racin reglabila taiat filete la tevi filete gazcred ca este pana la 2"
Clupa racin reglabila taiat filete la tevi filete gazcred ca este pana la 2"
Clupa reglabila pentru tevi 2.jpg (128.9 KiB) Vizualizat de 1888 ori
Avatar utilizator
Ing. Olteanu Mircea
Mesaje: 205
Membru din: Lun Mai 01, 2017 9:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Ing. Olteanu Mircea »

Radu 23 scrie: Lun Mai 08, 2017 11:02 pm Dupa cum spune titlul am o clupa racin am o intrebare se mai pot face bacuri in Romania pentru ea
Cred ca glumiti sa mai fabrice cineva bacuri in Romania ,in primul rand noi nu mai producem otel electric ,combinatele din cate stiu acum sunt loc viran
DSavu scrie: Mar Mai 09, 2017 7:33 pm De regula bacurile erau inseriate "perechi " nu cred ca in Romania mai face cineva asa ceva ,erau grozave si tineau la mii de filete fara probleme
Nu mai stiu unde se faceau in Romania scule ,ca otel electric =pa Poate ai bafta prin talcioc sa le ei dar pleci in buzunar cu bacurile tale si vezi sa fie perechi si cand le montezi sa le pui in ordine ,mai ai firungul original Clupa pana la cati toli era Poate ridici o poza cu ea sa o vedem si noi Am taiat cu asa ceva scotea spanul ca strungul o bagam de doua ori la gaze cand lucram nu rupea filetul nu stiam ce inseamna rateuri
Am lucrat si eu in tinerete cu asa ceva ,cred ca am la activ cam 10.000 filete facute la banc Cel mai mult mi-a placut clupa racin mica pana la 1" cum ai scris este corect bacurile erau perechi si avea la un cap pentru filet stg si in partea opusa filet dreapta
Taiau ca strungul asa scoteau spanul ,eu bagam clupa de 2 ori nu am avut rateu cu ea ,La gaze bagam clupa de 3 ori
Am vazut cum lucreaza unii nici gand sa puna ulei cand fac filete
Avatar utilizator
TPetre
Mesaje: 8
Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:17 am

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de TPetre »

Am tras si eu filete cu asa ceva si merge duper bine daca stii sa o reglezi
Avatar utilizator
bebe25
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mai 14, 2017 12:31 pm

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de bebe25 »

Am un vecin instalator nici batut nu lucreaza cu cele chinezesti cred ca o are de la tatal lui si inca merge super bine ,
Avatar utilizator
Flondor vasile
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 15, 2017 9:07 pm

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Flondor vasile »

DSavu scrie: Mar Mai 09, 2017 7:33 pm De regula bacurile erau inseriate "perechi " nu cred ca in Romania mai face cineva asa ceva ,erau grozave si tineau la mii de filete fara probleme
Nu mai stiu unde se faceau in Romania scule ,ca otel electric =pa Poate ai bafta prin talcioc sa le ei dar pleci in buzunar cu bacurile tale si vezi sa fie perechi si cand le montezi sa le pui in ordine ,mai ai firungul original Clupa pana la cati toli era Poate ridici o poza cu ea sa o vedem si noi Am taiat cu asa ceva scotea spanul ca strungul o bagam de doua ori la gaze cand lucram nu rupea filetul nu stiam ce inseamna rateuri
Am si eu una la bunicul ,o tine in vaselina cum spunea si colegul scoate un span ca strungul ,la gaze nu are egal
Avatar utilizator
Marcu
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 17, 2017 12:15 pm

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Marcu »

Radu 23 scrie: Lun Mai 08, 2017 11:02 pm Dupa cum spune titlul am o clupa racin am o intrebare se mai pot face bacuri in Romania pentru ea
Uitati cu ce am mai ramas si vreau sa o completez
Daca faci carare prin talcioc garantat gasesti ce ai nevoie
Avatar utilizator
Sanducu gr 5
Mesaje: 13
Membru din: Vin Mai 19, 2017 11:48 am

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Sanducu gr 5 »

Ehe ce scule faceau ai nostrii in tara ,dar nici macar o sansa sa mai facem un cutit de strung ca nu avem otel electric facem numai fier pentru inchis balcoane Din cate stiu de la tata faceam si noi inainte filiere de tevi dar ca astea chinezesti intrau din prima
Avatar utilizator
Anditzu
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 19, 2017 9:28 pm
Localitate: Cernica

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Anditzu »

Am si eu de la tata asa minune tot la vaselina o tine ,cand vin in tara abia astept sa tai un filet cu ea ,cum spunea colegul scoate span ca strungul dar trebuie inainte sa ungi teava Clupa lu tata este mai batrana ca mine si merge super ok
Avatar utilizator
Savu
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mai 21, 2017 1:19 pm

Re: Am de la bunicul o clupa racin gasesc sa ii mai cumpar bacuri de 3/4 aveti idee

Mesaj necitit de Savu »

DSavu scrie: Mar Mai 09, 2017 7:33 pm De regula bacurile erau inseriate "perechi " nu cred ca in Romania mai face cineva asa ceva ,erau grozave si tineau la mii de filete fara probleme
Nu mai stiu unde se faceau in Romania scule ,ca otel electric =pa Poate ai bafta prin talcioc sa le ei dar pleci in buzunar cu bacurile tale si vezi sa fie perechi si cand le montezi sa le pui in ordine ,mai ai firungul original Clupa pana la cati toli era Poate ridici o poza cu ea sa o vedem si noi Am taiat cu asa ceva scotea spanul ca strungul o bagam de doua ori la gaze cand lucram nu rupea filetul nu stiam ce inseamna rateuri
Am si eu una in pod ,dar nu stiam ce face m-am uitat in cutie si exact cum a spus domnul profesor bacurile au numere de la 1-4 pe unele este s probabil taiau filet pe stanga Am vorbit cu un instalator batran si facuse instalatii de incalziri la sute de apartamente si bacurile inca tineau
Scrie răspuns