Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Practica Cursuri Instalatori La diferite Societati POZE CU LUCRARI PRIMITE DE LA FOSTII CURSANTI
Avatar utilizator
Doru gr 8
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mai 06, 2017 1:30 pm

Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Doru gr 8 »

Uitati ce am tras eu
Acum vin de la un "client" s-a prajit priza ,avea o priza pe aluminiu in bucatarie pe care alimenta si frigiderul si un filtru de cafea :) de 2,5 mmp si Np de 1,5 cupru ,arata ca un plastic ars I-am explicat ca da de necaz daca nu ma lasa sa ii trag un circuit separat dar nu vrea sa priceapa
Partea simpatica din ce am observat ca atunci cand functioneaza robinetul ciudat ,cond de alimentare cam frige binisor
Avatar utilizator
Damian
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 06, 2017 3:55 pm

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Damian »

Am avut si eu la tara unul si mi-a topit firul ,de multe ori siguranta de 16 sarea ,am renuntat la el si am pus un boiler de 50 l 1200 W si merge ok Face fiecare cum crede Buna este o solara cand este cald afara
Octavian
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mai 06, 2017 6:14 pm
Localitate: Brasov

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Octavian »

Nu stiu ce sa zic deoarece nu am pus asa ceva dar daca nu face bine contactul de protectie in priza si priza este chinezeasca si nu are contacte de cupru =nasol ca ia foc
Avatar utilizator
Adrian
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 07, 2017 3:19 pm

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Adrian »

Doru gr 8 scrie: Sâm Mai 06, 2017 1:43 pm Uitati ce am tras eu
Acum vin de la un "client" s-a prajit priza ,avea o priza pe aluminiu in bucatarie pe care alimenta si frigiderul si un filtru de cafea :) de 2,5 mmp si Np de 1,5 cupru ,arata ca un plastic ars I-am explicat ca da de necaz daca nu ma lasa sa ii trag un circuit separat dar nu vrea sa priceapa
Partea simpatica din ce am observat ca atunci cand functioneaza robinetul ciudat ,cond de alimentare cam frige binisor
Eu zic sa ii tragi circuit separat 3 KW cam mult/circ de prize cum a spus un coleg de preferat un boiler de 80 l P<2000 W cu NP suplimentar legat la carcasa + cel de la priza eu asa le fac
Avatar utilizator
Cazimir George
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mai 07, 2017 7:18 pm

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Cazimir George »

Nu am o impresie prea buna despre acest mod de incalzire al apei ,prefer si eu un boiler dar sa fie echipat corespunzator supape si clapet de sens sa nu se golesca
Avatar utilizator
Relu
Mesaje: 29
Membru din: Mie Mai 24, 2017 6:46 pm

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Relu »

Pentru apa calda prefer un boiler este mai sigur si mai ok in robinetul instant daca se defecteaza presostatul si ramane cuplat se insroseste glumesc :) Cam mult 3000 W pe o biata priza si vezi ca mai il si uzi sa nu te tranteasca pe jos
Avatar utilizator
Car&service
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 18, 2017 12:13 pm

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Car&service »

Doru gr 8 scrie: Sâm Mai 06, 2017 1:43 pm Uitati ce am tras eu
Acum vin de la un "client" s-a prajit priza ,avea o priza pe aluminiu in bucatarie pe care alimenta si frigiderul si un filtru de cafea :) de 2,5 mmp si Np de 1,5 cupru ,arata ca un plastic ars I-am explicat ca da de necaz daca nu ma lasa sa ii trag un circuit separat dar nu vrea sa priceapa
Partea simpatica din ce am observat ca atunci cand functioneaza robinetul ciudat ,cond de alimentare cam frige binisor
de acord cu colegul sa duci cu o priza din bucartarie aluminiu de 2,5 robinet cu rezistenta de 3000 W pai curentul sare de 15 A la un calcul grosier ,ies flacari din priza si o mai avea conductorul de 1,5 cupru litat de sfaraie conductorul ,fugi bre de aici cu jmekeria de 3000 w ,pune boiler de 1200 si gata
Avatar utilizator
Luci
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iul 03, 2017 11:26 am

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Luci »

Nici cu forta nu as pune robinet instant pentru preparare apa calda locala una ca deseala priza ca ia 3000 W ,apoi probleme cu protectia sa nu te dea cu curul de pamant
Avatar utilizator
Wolf7
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 21, 2017 9:12 am
Localitate: Sabareni

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Wolf7 »

Robinetul instant nu este o solutie ,mai bine un boiler cu acumulare
Avatar utilizator
Viorel gr 12
Mesaje: 14
Membru din: Dum Iul 30, 2017 10:55 am

Re: Robineti instant 3000 W sunt o solutie ????

Mesaj necitit de Viorel gr 12 »

Nu nu recomand
Scrie răspuns