Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Practica Cursuri Instalatori La diferite Societati POZE CU LUCRARI PRIMITE DE LA FOSTII CURSANTI
Avatar utilizator
DSavu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mai 09, 2017 7:14 pm

Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de DSavu »

Dupa cum spune intrebarea sunt interesat de un cazan cu lemne pentru baie sa il folosesc iarna in casa am sobe cu teracota
Fişiere ataşate
cazan de baie cu focar cazanul are rupere de panta
cazan de baie cu focar cazanul are rupere de panta
Cazan baie cu rupere de panta.jpg (43.26 KiB) Vizualizat de 2050 ori
Avatar utilizator
Negoita G
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mai 28, 2017 10:40 am
Localitate: sector 4

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de Negoita G »

Unde vine palaria de la cos daca nu il etansezi coane o mierlesti ,in rest cazanul este ok isi face treaba cu un brat de coceni ai 80 l apa calda sa te scalzi cu familkia ,vad ca este un cazan zmaltuit deci are la 30 de ani ,nu poti lucra cu el in prsiune dar este gansdit sa nu bubuie de pe vremuri instalatorii faceau carte nu ca acum
Avatar utilizator
NistorA
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mai 28, 2017 8:10 pm

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de NistorA »

Cand eram mic aveam asa ceva stateam la curte ,pacat ca l-am dat la fier vechi ,dupa 20 de ani cazanul de baie nu era gaurit si mergea foarte bine ,cu un brat de lemne faceam toti baie ,foarte trainice au fost facute cazanele respective de incalzit apa
Avatar utilizator
Luci
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iul 03, 2017 11:26 am

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de Luci »

Daca nu ai curent electric poti folosi cazanul de baie acest model dar obligat sa nu lucreze sub presiune ii trebuie un rezervor in pod sau undeva mai sus sa preia dilatarile apei Cazanul din poza nu lucreaza sub presiune ca te opareste
Avatar utilizator
Virgil37
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 07, 2017 6:22 pm
Localitate: Putineiu Giurgiu

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de Virgil37 »

Luci scrie: Lun Iul 03, 2017 12:02 pm Daca nu ai curent electric poti folosi cazanul de baie acest model dar obligat sa nu lucreze sub presiune ii trebuie un rezervor in pod sau undeva mai sus sa preia dilatarile apei Cazanul din poza nu lucreaza sub presiune ca te opareste
Ii faci rupere de pantă adică un rezervor in pod
Avatar utilizator
Costi
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 15, 2017 10:51 pm

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de Costi »

Am la bunici la tara un cazan modelul acesta are cam 40 de ani si inca este functional ,cum ziceau si colegii apa vine din rezervorul montat in pod
Avatar utilizator
SabinS
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 18, 2017 8:01 pm
Localitate: Potigrafu

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de SabinS »

Costi scrie: Mar Aug 15, 2017 11:11 pm Am la bunici la tara un cazan modelul acesta are cam 40 de ani si inca este functional ,cum ziceau si colegii apa vine din rezervorul montat in pod
Obligat cu rezervor , nu poate lucra sub presiune ca pocnește tabla este zmaltuita groasă de ,1
Avatar utilizator
SabinS
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 18, 2017 8:01 pm
Localitate: Potigrafu

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de SabinS »

Costi scrie: Mar Aug 15, 2017 11:11 pm Am la bunici la tara un cazan modelul acesta are cam 40 de ani si inca este functional ,cum ziceau si colegii apa vine din rezervorul montat in pod
Obligat cu rezervor , nu poate lucra sub presiune ca pocnește tabla este zmaltuita groasă de ,1
La socri am unul facut acum 40 de ani teava de 500 groasa de 7 nu maraie ,asta da merge sub presiune dar obligat cu supapa la 6 bari
Fişiere ataşate
cazan prevazut cu supapa acesta merge sub presiune
cazan prevazut cu supapa acesta merge sub presiune
Cazan de baie facut acum 40 de ani din teava de 7 mm , am si capace de rezerva si tevile de fum.jpg (119.95 KiB) Vizualizat de 2012 ori
Avatar utilizator
Gore
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Feb 10, 2018 7:29 pm
Localitate: bucuresti sect 6

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de Gore »

daca este o subrezenie , nu l-as pune sa lucreze sub presiune as pune cum spune cineva cu rupere de panta , deci presiunea in cazan va fi putin mai mare ca presiunea atmosferica apa va cobora prin cadere , sa mergi pe varianta sub presiune , hm la cum arata cel cu lemne si fara controlul flacarii ajungi la spitalul de arsi si nu te sfatuiesc
Gicu32
Mesaje: 13
Membru din: Dum Feb 11, 2018 5:43 am
Localitate: Galati

Re: Cazan de baie incalzit cu lemne iarna ce parere aveti

Mesaj necitit de Gicu32 »

tot cu vas tampon scuze rezervor de apa la inaltime de 3 m as pune
Frig13
Scrie răspuns