Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Practica Cursuri Instalatori La diferite Societati POZE CU LUCRARI PRIMITE DE LA FOSTII CURSANTI
Avatar utilizator
DSavu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mai 09, 2017 7:14 pm

Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de DSavu »

Astept pareri de la cei care au realizat asa ceva Am la soacra o casa cu 3 camere si face iarna focul la o singura soba Ma gandeam asa daca la anul o refac sa pun o serpentina de cupru sa duc 3 calorifere sa dezmortesc casa Este clar ca o parte din caldura se duce pe cos daca o preiau cu serpentina si iese fumul mai rece nu sunt castigat
Avatar utilizator
TPetre
Mesaje: 8
Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:17 am

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de TPetre »

Am sa pun niste poze daca le mai am
Acum ce sa zic executia tine de buget ,unde intra/iese teava din soba sa etansezi perfect sa nu traga soba aer fals sau sa scoata noxe sa te omoare Vezi ca teava se dilata trebuie sa tii cont cum le preia sa nu darame soba sa faci foc in cazan ca oamenii strazii
Circulatie cu pompa minim 3mc/h tr 2 ,Partea rea este ca nu ai un control al flacarii dar nu ai nevoie ca esti pe al 3-lea fum unde ai nici 120C gaze arse Obligat vas expansiune inchis de min 20 l P-1 bar in instalatie cand pleaca minunea nu va sari de 1,6 As pune si supape tarate la 4 bari 2 buc ,nu pui robinet inaintea vasului de expansiune serpentina legata direct in el sa preia dilatarea apei
Calorifere pui ce vrei eu as pune de fonta ca sunt ieftine dar spalate luna
Fişiere ataşate
Serpentina nu se baga direct in focar se baga pe fumul 2 sau 3
Serpentina nu se baga direct in focar se baga pe fumul 2 sau 3
Serpentina cupru 1,5 mm in carne.jpg (54.25 KiB) Vizualizat de 8990 ori
Avatar utilizator
Misu
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mai 15, 2017 12:10 pm

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Misu »

Am vazut in Bucuresti asa ceva era bagata in soba de teracota si ducea doua calorifere nu avea pompe de circulatie circula gravitational ,vasul de expansiune era un cazan de rufe zincat pus in pod si invelit in paie Functiona de 40 de ani din cate am priceput teava era trasa la cald
Avatar utilizator
Flondor vasile
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 15, 2017 9:07 pm

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Flondor vasile »

TPetre scrie: Dum Mai 14, 2017 11:25 am Am sa pun niste poze daca le mai am
Acum ce sa zic executia tine de buget ,unde intra/iese teava din soba sa etansezi perfect sa nu traga soba aer fals sau sa scoata noxe sa te omoare Vezi ca teava se dilata trebuie sa tii cont cum le preia sa nu darame soba sa faci foc in cazan ca oamenii strazii
Circulatie cu pompa minim 3mc/h tr 2 ,Partea rea este ca nu ai un control al flacarii dar nu ai nevoie ca esti pe al 3-lea fum unde ai nici 120C gaze arse Obligat vas expansiune inchis de min 20 l P-1 bar in instalatie cand pleaca minunea nu va sari de 1,6 As pune si supape tarate la 4 bari 2 buc ,nu pui robinet inaintea vasului de expansiune serpentina legata direct in el sa preia dilatarea apei
Calorifere pui ce vrei eu as pune de fonta ca sunt ieftine dar spalate luna


Am si eu la tara o serpentina bagata in soba cum spunea colegul nu are pompa de circulatie si in pod are un butooi de plastic acolo se dilata apa si acolo completeaza la 2 luni cite 4 kg
Avatar utilizator
Negoita G
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mai 28, 2017 10:40 am
Localitate: sector 4

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Negoita G »

Merita de studiat ,am vazit serpentina dar era din teava de otel sudata era sub forma de v teava era trasa la cald si detensionata serpentina rezista de 4 de ani in soba si inca duce
Vasul de expansiune este in pod un butoi din tabla galvanizat
Avatar utilizator
Marin gr 5
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 28, 2017 2:20 pm
Localitate: balta alba

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Marin gr 5 »

Am vazut in bucuresti asa ceva nu au gaze pe strada se incalzesc cu lemne aveau o soba de teracota si au serpentina in ea 3 camere stai in tricou ducea 3 calorifere unul pus pe hol si nu avea pompa era cu circulatie naturala se oprea curentul omul avea caldura
Avatar utilizator
NistorA
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mai 28, 2017 8:10 pm

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de NistorA »

Cel putin la tata dadea rezultate bune ,cat aveai caldura in soba vajaiau caloriferele ,stiu ca era pusa pe la jumatatea sobei sa nu dea focul peste ea ,era facuta la raposatul Vulcan din teava de cazan serpentina era din 7 V-uri paralele legate intre ele ,nu aveam pompa cum zic unii ,teava era mai groasa intrare iesire ,in rest nu stiu ce sa mai spun .Chiar regret ca am aruncat serpentina si am luat o mortaciune de centrala ,am dat la remat si caloriferele de tabla dupa 5 ani primul a cedat =gaurit ,o tabla nenorocita
Avatar utilizator
Viorel12
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iun 01, 2017 8:26 am

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Viorel12 »

Misu scrie: Lun Mai 15, 2017 12:30 pm Am vazut in Bucuresti asa ceva era bagata in soba de teracota si ducea doua calorifere nu avea pompe de circulatie circula gravitational ,vasul de expansiune era un cazan de rufe zincat pus in pod si invelit in paie Functiona de 40 de ani din cate am priceput teava era trasa la cald
Am la tara facuta de bunicul acum 30 de ani si functioneaza ca noua ,a facut un vecin serpentina cu teava din magazin dupa 3 ani a pus soba jos teava era ciur
Avatar utilizator
GaneaCoste
Mesaje: 10
Membru din: Mie Aug 16, 2017 7:51 pm
Localitate: Plescoi

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de GaneaCoste »

Pana in urma cu 3 ani am avut o soba cu serpentina si circulatie prin termo sifon apa circula singura ,din pacate a functionat 30 de ani era facuta din teava neagra trasa si detensionata la cald Acum nu as pune teava din comert ca in 2 ani daram soba serpentina nu va tine ca este proasta teava
Avatar utilizator
Lukas
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 26, 2017 9:17 am
Localitate: Darasti

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Lukas »

Am vazut si eu serpentina bagata in soba ducea de rupea 3 calorifere de fonta facea cald in toata casa
Viitor frigotehnist/Electrician
Scrie răspuns