Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Palarim_V
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 06, 2018 1:52 pm
Localitate: Meresti

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Palarim_V »

Aici am gasit singurele informatii despre acest refrigerant inflamabil R-1234yf felicitari profesorului
gimi
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mar 26, 2019 1:41 pm
Localitate: Leordeni
Contact:

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de gimi »

Am ridicat capota si am R1234-YF , sper sa nu am probleme cu pierderi ceva ca la 600 lei kg , renunt la aer conditionat
MartinGelu
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 28, 2019 11:32 pm
Localitate: Gaureni

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de MartinGelu »

Viorel gr 12 scrie: Dum Iul 30, 2017 11:00 am Au facut un studiu de impact doua firme mari producatori de autoturisme
Concluzie
R1234yf este primul dintr-o nouă clasă de agenți frigorifici care au un potențial de încălzire globală (GWP), mult sub R-134a (și numai de 4 ori mai mare decât dioxidul de carbon , care poate fi de asemenea folosit ca agent frigorific, Semnificativ diferită de cea a lui R134a, în special necesitând funcționarea la o presiune de aproximativ 5 ori mai mare)
Simulari facute de mari concerne auto
Combustia a avut loc în mai mult de două treimi din colizările simulate. Inginerii au observat, de asemenea, gravarea pe parbriz cauzată de gazele corozive. BMW și VW-Audi au convenit cu Mercedes și au părăsit echipa SAE R-1234yf CRP, declarând că testele efectuate nu sunt suficiente pentru a judeca pe deplin siguranța vehiculelor
Alta solutie Europeana
Amestecarea R1234yf cu 10-11% R-134A este în curs de dezvoltare pentru a produce un gaz hibrid în curs de revizuire de către ASHRAE pentru clasificarea ca A2L care este descris ca fiind "practic neinflamabil". Aceste gaze sunt în curs de revizuire cu numele de R451A și R451B. Aceste amestecuri au GWP de 147.
R1234yf caracteristici si pareri
Durată de viață atmosferică de aproximativ 400 de ori mai scurtă comparabil cu 134
Corporaţii in domeniu spun ca Refrigerantul cunoscut ca R1234 adica R-1234yf,teoretic cam 98% este mai prietenos cu mediul , dar soferul risca sa dea foc la masina in caz de impact ,Pompierii au facut scanda vis a vis de noul ecologic ,or sti ei ceva
La testari independente R1234 a luat foc cand a intrat in contact cu galeria de evacuare care era incinsa
Alte firme producatoare au zis ca il introduc fara exceptii deoarece este sigur ,totusi pe eticheta gasiti ca este inflamabil vezi semnul identic cu semnul de la cmpresorul de la practica cu R600
Frigotehnistii au fost invatati daca au un frigider reparat de altul sa vada daca nu cumva cel dinainte a bagat R600 ,ati invatat la practica
Aveti grija ca uleurile nu sunt compatibile
Este cel mai bun subiect dezvoltat cu acest freon
closteapetru
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 09, 2019 11:10 pm
Localitate: Urlati

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de closteapetru »

Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil
Am fost la un service cu clima pe R-1234YF 200 euro / kg de freon inflamabil .Niste necalificati , deoarece masina avea presinile de vaporizare condensare ok , dar era vaporizatorul imbacsit de mizerie
gr 10 frig
VoleaIvan
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 26, 2019 5:04 pm
Localitate: Tetesti

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de VoleaIvan »

closteapetru scrie: Dum Iun 09, 2019 11:10 pm Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil
Am fost la un service cu clima pe R-1234YF 200 euro / kg de freon inflamabil .Niste necalificati , deoarece masina avea presinile de vaporizare condensare ok , dar era vaporizatorul imbacsit de mizerie
Pretul este ok , mie mi-au cerut 1200 lei /kg
StrainMitrea
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 29, 2019 5:32 am
Localitate: balta alba

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de StrainMitrea »

Mari probleme au loganul din 2013 cu freonul nou ,se rupe teava compresorului din flansa pe aspiratie ,le lipseste o placa de fixare a furtunului
Avatar utilizator
GhiauruNiculae
Mesaje: 50
Membru din: Mie Sep 18, 2019 9:57 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de GhiauruNiculae »

StrainMitrea scrie: Lun Iul 29, 2019 5:32 am Mari probleme au loganul din 2013 cu freonul nou ,se rupe teava compresorului din flansa pe aspiratie ,le lipseste o placa de fixare a furtunului
Se rupe teava de aspiratie a compresorului
Avatar utilizator
DiaconuRemus
Mesaje: 61
Membru din: Lun Sep 23, 2019 2:10 pm
Localitate: Sisesti
Contact:

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de DiaconuRemus »

Pot face la dumneavoastra trainingul de refrigeranti ecologici , nu sunt frigotehnist
Avatar utilizator
Harabagiu
Mesaje: 43
Membru din: Mie Sep 25, 2019 6:44 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Harabagiu »

gimi scrie: Mar Mar 26, 2019 1:43 pm Am ridicat capota si am R1234-YF , sper sa nu am probleme cu pierderi ceva ca la 600 lei kg , renunt la aer conditionat
cum spunea un coleg mari probleme au cu loganul dupa 2012 cu freon R-1234yf
Avatar utilizator
SaceanuPetru
Mesaje: 24
Membru din: Lun Oct 14, 2019 5:31 pm
Localitate: Tomulesti

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de SaceanuPetru »

sub capota loganului am acest freon ,am schimbat 2 conducte pe aspiratia compresorului ,m-a uscat
Scrie răspuns