Gr 8 Electricieni poze si filme practica

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Avatar utilizator
AlinBoy
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 23, 2017 10:25 am
Localitate: Iepuresti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de AlinBoy »

Cel mai mult mi-a placut filmul numarul 3 cum gr 8 electricieni legau circuitele de lumina U=230V ,Contorul de masurare a energiei electrice a fost corect montat Am o intrebare de ce sunt 3 tablouri ce rol are tabloul principal cu 2 disjunctoare de 25A
Fişiere ataşate
Despre aceste disjunctoare bipolare este vorba 25A
Despre aceste disjunctoare bipolare este vorba 25A
Despre aceste disjunctoare bipolare este vorba 25A.JPG (86.77 KiB) Vizualizat de 1421 ori
Avatar utilizator
Jacky
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 23, 2017 11:33 am
Localitate: Isvorul

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Jacky »

AlinBoy scrie: Joi Noi 23, 2017 10:26 am Cel mai mult mi-a placut filmul numarul 3 cum gr 8 electricieni legau circuitele de lumina U=230V ,Contorul de masurare a energiei electrice a fost corect montat Am o intrebare de ce sunt 3 tablouri ce rol are tabloul principal cu 2 disjunctoare de 25A
Ridic poze poate te lamuresti cele 2 disjunctoare de 25A sunt din tabloul principal
Un disjunctor de 25A duce un tablou secundar cu 3 circuite cu disjunctoare de 6A si 16A
Al disjunctor duce tabloul cu 7 circuite cu disjunctor diferential 16A 30mA si 10A si 16A
Sper ca ai priceput
Fişiere ataşate
Am pus o poza cu tabloul principal de 25A U=230V
Am pus o poza cu tabloul principal de 25A U=230V
cele doua disjunctoare sunt din tabloul principal am notat si cele 2 tablouri secundare.JPG (97.34 KiB) Vizualizat de 1418 ori
PFA generale
Avatar utilizator
Emyl
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 06, 2017 6:05 am
Localitate: Ploiesti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Emyl »

Teoria cu practica la un curs electricieni trebuie sa se imbine , practica completeaza partea teoretica
Din punctul meu de vedere cea mai sigura legatura in doza este prin cositorire am invatat sa legam circuite de iluminat si circuite de priza
Fişiere ataşate
Masuram cu multimetrul continuitatea aparatul este pus pe 200 ohmi
Masuram cu multimetrul continuitatea aparatul este pus pe 200 ohmi
invatam sa folosim un aparat de masura masuram continuitatea Practica gr 8 foarte utila.jpg (197.42 KiB) Vizualizat de 1410 ori
cea mai sigura legatura in doza este prin cositorire  am invatat sa legam circuite de iluminat si circuite de priza
cea mai sigura legatura in doza este prin cositorire am invatat sa legam circuite de iluminat si circuite de priza
Alex invata sa faca legaturi in doze prin cositorire.jpg (116.76 KiB) Vizualizat de 1410 ori
Electronist , electrician
Avatar utilizator
Eminem
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 27, 2017 3:04 am
Localitate: sector 4

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Eminem »

Jacky scrie: Joi Noi 23, 2017 11:34 am
AlinBoy scrie: Joi Noi 23, 2017 10:26 am Cel mai mult mi-a placut filmul numarul 3 cum gr 8 electricieni legau circuitele de lumina U=230V ,Contorul de masurare a energiei electrice a fost corect montat Am o intrebare de ce sunt 3 tablouri ce rol are tabloul principal cu 2 disjunctoare de 25A
Ridic poze poate te lamuresti cele 2 disjunctoare de 25A sunt din tabloul principal
Un disjunctor de 25A duce un tablou secundar cu 3 circuite cu disjunctoare de 6A si 16A
Al disjunctor duce tabloul cu 7 circuite cu disjunctor diferential 16A 30mA si 10A si 16A
Sper ca ai priceput
Pot sa adaug si eu ca am citit cam ce ati facut la practica si pentru mine este suficient ,este mare lucru ca s-a ocupat de voi cineva
Pacat ca nu am dat de acest forum cu 6 luni in urma ,eu am facut la alta firma si nu am invatat mai nimic .Practica zero barat ,as fi vrut sa invat dar nu am avut de unde/de la cine ,nu i-a interesat de noi Banul a fost pe primul plan
Avatar utilizator
Henry
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 30, 2017 6:10 am
Localitate: Uzunu

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Henry »

Emyl scrie: Mie Dec 06, 2017 6:05 am Teoria cu practica la un curs electricieni trebuie sa se imbine , practica completeaza partea teoretica
Din punctul meu de vedere cea mai sigura legatura in doza este prin cositorire am invatat sa legam circuite de iluminat si circuite de priza
Normal sa gandesti asa cand ai la indemana tot si tu doar sa pui in aplicare ce ai invatat la scoala , desenezi pe tabla schema monofilara , te duci si o executi Ai desenat circuitul de iluminat pe tabla vezi ca il urmaresti si este ok ,apoi treci si pozezi tuburile de protectie , doze , doze de aparat bagi conductoare FY1,5 sau FY2,5 la circuitul de prize si gata
Avatar utilizator
Rene
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 04, 2018 8:52 pm
Localitate: bucuresti sect 6

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Rene »

A fost un curs de curs am bagat si 3-4 zile saptamanal am facut carte am facut si sisteme fotovoltaice peste 3 saptamani dam examen
Mai jos este poza cu un tablou de P=3KW echipat cu disjunctoare monopolare curba C I=6A I=10A I=16A U=230V
Fişiere ataşate
am gasit poza cu un tablou executat de noi cu sigurante monopolare I=6A si 10A
am gasit poza cu un tablou executat de noi cu sigurante monopolare I=6A si 10A
Tablou sigurante monofazat U=230V , sunt numai sigurante monopolare de I=6A I=10A I=16A.jpg (137.02 KiB) Vizualizat de 1387 ori
PFA service
Avatar utilizator
DunaIoan
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 07, 2018 1:31 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de DunaIoan »

Rene scrie: Joi Ian 04, 2018 8:52 pm A fost un curs de curs am bagat si 3-4 zile saptamanal am facut carte am facut si sisteme fotovoltaice peste 3 saptamani dam examen
Mai jos este poza cu un tablou de P=3KW echipat cu disjunctoare monopolare curba C I=6A I=10A I=16A U=230V
Cred ca unul dintre cele mai bune cursuri ,eu am terminat inaintea voastra
Avatar utilizator
solano
Mesaje: 12
Membru din: Lun Ian 15, 2018 11:52 am
Localitate: Dudesti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de solano »

DunaIoan scrie: Dum Ian 07, 2018 1:35 pm
Rene scrie: Joi Ian 04, 2018 8:52 pm A fost un curs de curs am bagat si 3-4 zile saptamanal am facut carte am facut si sisteme fotovoltaice peste 3 saptamani dam examen
Mai jos este poza cu un tablou de P=3KW echipat cu disjunctoare monopolare curba C I=6A I=10A I=16A U=230V
Cred ca unul dintre cele mai bune cursuri ,eu am terminat inaintea voastra
Curs super ok profesor super ok grupa 8 o grupa super ,numai cine nu a vrut nu a invatat Practica foarte utila am aplicat ce am invatat la tabla , am tras circuite legat contor energie electrica , legat tablouri , tras prize , format circuite de iluminat
Avatar utilizator
Virgil10
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 19, 2018 2:08 pm
Localitate: Giulesti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Virgil10 »

electricieni
Fişiere ataşate
prima lampa P=7W U=230V , era cu un singur bec led economic
prima lampa P=7W U=230V , era cu un singur bec led economic
legam prima lampa , legaturi in doze electrice U=230V.jpg (85.88 KiB) Vizualizat de 1367 ori
mauram continuitatea unui circuit cu aparatul de masura
mauram continuitatea unui circuit cu aparatul de masura
Masuratori electrice in circuit.jpg (66.21 KiB) Vizualizat de 1367 ori
Avatar utilizator
NicuTudor
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 20, 2018 11:55 am
Localitate: Clinceni

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de NicuTudor »

Aurel scrie: Dum Ian 07, 2018 4:17 pm
Mario scrie: Lun Noi 13, 2017 1:36 pm Grupa 8 Electricieni : suntem cei mai buni Cel mai inspirat titlu pentru cea mai buna grupa
Nota 10 pentru gr 8 , nota 10 pentru domnul inginer , 10 pentru motanul de la practica va fi un super electrician ,organizatorul tot 10
Am avut la dispozitie tot ce ne-am dorit voi ridica si eu niste poze cu colegii , am facut si un filmulet cu motanul
Tot caut o poza cu tabloul echipat cu contor electronic cu 3 functii
masoara instantaneu I consumat in A Amperi
U la borne Volti
Si energia electrica consumata W=kwh

Salut am facut eu din 2 poze una singura cu tabloul care include si contorul de masurare a energiei electrice , contor c functie de voltmetru de ampermetru
Fişiere ataşate
Am modificat poza sa o inteleaga tot omul sus indca tensiunea in volti la mijloc curentul consumat , jos energia electrica W=400Wh
Am modificat poza sa o inteleaga tot omul sus indca tensiunea in volti la mijloc curentul consumat , jos energia electrica W=400Wh
Contorul cu 3 functii voltmetru ampermetru si contor emergie electrica.jpg (91.7 KiB) Vizualizat de 1365 ori
Scrie răspuns