Gr 8 Electricieni poze si filme practica

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Costin scrie: Lun Sep 11, 2017 12:24 am Sus cu Gr 8 Electricieni pun poze practica
Nota 10 pentru doamna Iuliana ,am avut la dispozitie cafea , apa minerala si motanul foarte silitor
-Pregatire tablouri intrerupatoare si prize
-echipare contor david monteaza cu mana lui un contor de energie electrica
-schema monofilara instalatie electrica a`la Liviu
Va multumesc pentru aprecieri ,facem tot ce putem sa ne imbunatatim activitatea ,am achizitionat inca un tablou electric de sigurante pentru practica
Saptamana viitoare achizitionam 2 motoare electrice de puteri diferite ,sa invatati sa le legati
Ridic si eu o poza cu tabloul electric si disjunctoarele care il echipeaza
Fişiere ataşate
Tablou electric demontat se vad disjunctoarele de 16 A
Tablou electric demontat se vad disjunctoarele de 16 A
Tablou electric demontat.jpg (100.2 KiB) Vizualizat de 1198 ori
Tablou electric 230 V
Tablou electric 230 V
Tablou electric cu disjunctoare.jpg (96.67 KiB) Vizualizat de 1198 ori
Tabloul electric echipat
Tabloul electric echipat
Tot tablou;l electric U=230 V complet echipat.jpg (87.26 KiB) Vizualizat de 1199 ori
Avatar utilizator
VladyDrx
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 25, 2017 7:13 am
Localitate: Buzau

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de VladyDrx »

Filmuletul 2 de la practica electricieni este cel mai tare ,chiar ma bucur sa vad ca va ocupati de noi Circuitele electrice trase de baieti din cate vad sunt destul de complexe ,abia astept sa le invat si eu
Electrician
Avatar utilizator
Antonio
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 8:54 am
Localitate: Balotesti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Antonio »

Am primit si eu de la un coleg poza cu tabloul secundar
Am echipat cu pieptan de 64 A tablou secundar cu trei posturi disjunctoare de 10 A si disjunctoare 16 A U=230 V 4,5 KA curba C
Disjunctoare Numarul de poli 1P+N Tensiunea nominala 230 V
Pieptane 13mmp Cupru.
Fişiere ataşate
Pieptane 13mmp Cupru.64A
Pieptane 13mmp Cupru.64A
Pieptan 64A cca 13 mmp.jpg (9.33 KiB) Vizualizat de 1178 ori
Am echipat cu pieptan de 64 A tablou secundar cu trei posturi disjunctoare de 10 A si disjunctoare 16 A U=230 V 4,5 KA curba C<br />Disjunctor  Capacitate de rupere 4.50 kA Curent nominal 16 A Tip protectie Suprasarcina + Scurtcircuit 1P+N Tensiunea nominala 230 V
Am echipat cu pieptan de 64 A tablou secundar cu trei posturi disjunctoare de 10 A si disjunctoare 16 A U=230 V 4,5 KA curba C
Disjunctor Capacitate de rupere 4.50 kA Curent nominal 16 A Tip protectie Suprasarcina + Scurtcircuit 1P+N Tensiunea nominala 230 V
Am incercuit cu rosu pieptanul pe faza si cel de pe nul tablou secundar cu trei posturi disjunctoare de 10 A si disjunctoare 16 A U=230 V 4,5 KA curba C.JPG (94.22 KiB) Vizualizat de 1181 ori
Amenajari interioare
Avatar utilizator
Boby
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 7:44 pm
Localitate: Badeni If

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Boby »

Am vazut ca principalul in executia unei instalatii electrice este schema electrica monofilara ,apoi se poate transpune in executie
-circuite iluminat
circuite de priza
montat contor masurare enegie electrica
senzorul de supra tensiune avea schema pe el si nu era nimic complicat sa il legam
Am gasit si eu o poza de la practica cu executia unei legaturi in doza de trecere , circuite de lumina si de prize facute de noi
Fişiere ataşate
Am gasit si eu o poza de la practica cu executia unei legaturi in doza de trecere , circuite de lumina si de prize facute de noi
Am gasit si eu o poza de la practica cu executia unei legaturi in doza de trecere , circuite de lumina si de prize facute de noi
executie legatura in doza de trecere si ramificatie.jpg (110.07 KiB) Vizualizat de 1170 ori
Mentenanta DHD
Avatar utilizator
radu_Sorin
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 08, 2017 4:44 pm
Localitate: Crivina

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de radu_Sorin »

Alex seful de grupa a montat primul intrerupator si a facut prima legatura in doza conductor FY 6 mmp
Clamp meter un aparat foarte util si la indemana tuturor
este un multimetru portabil utilizat în primul rând pentru aplicaţii electrice de diagnosticare. Unitatea funcţionează cu o singură baterie de 9 V, care permite până la 200 de ore de utilizare de operare. Clamele de măsurare montate pe partea de sus a DT All-Sun 266 pot măsura cu exactitate cantitatea de curent alternativ care curge printr-un conductor . Clemele oferă o modalitate rapidă şi uşoară de măsurare a curentului, fără necesitatea de a sonda în mod direct pe fir electric , folosind sonde conventionale.
Clemă AC pe gamele de curent 200, 1000A
Dc de tensiune gama de 1000 V
Gama de tensiune AC 750Vac
Rezistenta la scară completă 20kΩ
Protecţie la suprasarcină 250V rms ac
Test Diode
Continuitatea de testare sonoră a sunetului atunci când este sub 50Ω
Fişiere ataşate
1.Apasati &quot;Data Hold&quot; buton, situat pe partea din dreapta sus a aparatului, pentru a debloca ecranul, dacă este cazul.<br />2.Comutarea comutatorului principal pentru intervalul necesar pentru cererea dvs. de diagnosticare special, în domeniile etichetate &quot;ACA&quot;.<br />3.Apăsaţi clema de declanşare situată pe partea stângă de sus a dispozitivului pentru a deschide cleme. Poziţionaţi clema direct pe fir  sau conductor şi eliberaţi declanşatorul clemă pentru a citi curentul care trece prin conductor. Nu încercaţi să prindeți pe mai mult de un fir conductor la un moment dat.<br />4.Examinaţi ecranul LCD pentru a determina valoarea de curent alternativ care trece prin conductor.
1.Apasati "Data Hold" buton, situat pe partea din dreapta sus a aparatului, pentru a debloca ecranul, dacă este cazul.
2.Comutarea comutatorului principal pentru intervalul necesar pentru cererea dvs. de diagnosticare special, în domeniile etichetate "ACA".
3.Apăsaţi clema de declanşare situată pe partea stângă de sus a dispozitivului pentru a deschide cleme. Poziţionaţi clema direct pe fir sau conductor şi eliberaţi declanşatorul clemă pentru a citi curentul care trece prin conductor. Nu încercaţi să prindeți pe mai mult de un fir conductor la un moment dat.
4.Examinaţi ecranul LCD pentru a determina valoarea de curent alternativ care trece prin conductor.
folosirea aparatului de masurat tensiune curent rezistenta este obligatorie.JPG (101.23 KiB) Vizualizat de 1166 ori
instalatia electrica care o executam este bine sa o avem notata in caiet
instalatia electrica care o executam este bine sa o avem notata in caiet
Luam notite si la practica Alex deseneaza schema comutatoarelor cap scara si cruce (Small).JPG (102.46 KiB) Vizualizat de 1168 ori
Avatar utilizator
WalterS
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 11, 2017 1:55 pm
Localitate: Mogosesti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de WalterS »

Gr 8 Electricieni poze executie Legaturi electrice conductor FY6 mmp in doza de trecere Am invatat sa folosim un aparat de masura un clamp ,curentul consumat i=1,7A
Am invatat sa facem o executie de instalatie electrica Legaturi electrice conductor FY6 mmp in doza de trecere
Fişiere ataşate
il plafon am pus o lustra U=230V P=7W am folosit un bec economic tip led
il plafon am pus o lustra U=230V P=7W am folosit un bec economic tip led
Montaj corp iluminat , lustra 230V P=7W lampa led ..JPG (70.31 KiB) Vizualizat de 1157 ori
aici folosim un aparat de masura un clamp ,curentul consumat i=1,7A
aici folosim un aparat de masura un clamp ,curentul consumat i=1,7A
curentul consumat masurat cu aparatul de masura indica un curent de 1,7A ..JPG (108.13 KiB) Vizualizat de 1157 ori
executie Legaturi electrice conductor FY6 mmp in doza de trecere
executie Legaturi electrice conductor FY6 mmp in doza de trecere
Legaturi electrice conductor FY6 mmp in doza de trecere care alimenteaza tablouri electrice echipate cu disjunctoare ..JPG (97.26 KiB) Vizualizat de 1157 ori
Intretinere utilaje Prelucrari mecanice
Avatar utilizator
JustDany
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 11, 2017 2:28 pm
Localitate: Ploiesti Sud

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de JustDany »

Gr 8 Electricieni poze Am invatat cum sa trasam ,montam tuburi ,introdus condductoare cupru legaturi in doze
Am invatat cablat tablou electric cu 3 sigurante 10 A 16A si inca una de 16A
Fişiere ataşate
cablat tablou electric cu 3 sigurante 10 A 16A si inca una de 16A
cablat tablou electric cu 3 sigurante 10 A 16A si inca una de 16A
tablou electric cu 3 circuite 10A 16 A curba C ,.JPG (88.1 KiB) Vizualizat de 1161 ori
Am invatat cum sa trasam ,montam tuburi ,introdus condductoare cupru legaturi in doze
Am invatat cum sa trasam ,montam tuburi ,introdus condductoare cupru legaturi in doze
Practica invatam sa executam o instalatie electrica ,am tras conductoare sa facem circuite de lumina si prize (Small).JPG (102.39 KiB) Vizualizat de 1161 ori
Ikea intretinere
Avatar utilizator
WarpM
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 11, 2017 10:31 pm
Localitate: Buzau

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de WarpM »

ridic si eu niste poze de la practica electricieni , calitatea lor este slaba
practica a fost binevenita am legat ce am facut teorie la scoala cu montaj cap coada instalatie electrica de prize si de lumina
noi am tras circuite am montat legat tablouri electrice ,
Liviu in fata contorului si primul tablou electric
impreuna cu colegii montam un circuit electric de lumina
Fişiere ataşate
am montat contorul de energie electrica ,am echipat tabloul electric principal u senzor de supratensiune si 2 disjunctoare de 25A C
am montat contorul de energie electrica ,am echipat tabloul electric principal u senzor de supratensiune si 2 disjunctoare de 25A C
cred ca este Liviu in fata contorului si primul tablou electric cu senzor supratensiune.jpg (93.27 KiB) Vizualizat de 1153 ori
impreuna cu colegii montam un circuit electric de lumina
impreuna cu colegii montam un circuit electric de lumina
montam un circuit electric de lumina.jpg (102.56 KiB) Vizualizat de 1153 ori
Avatar utilizator
VladimirB
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 12, 2017 3:16 pm
Localitate: Lada

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de VladimirB »

Mi-a placut ce a iesit dupa montajul tabloului electric cu disjunctoare ,circuite de iluminat 6A circuite de priza 16A disjunctor diferential masina de spalat de 16A/30mA
Fişiere ataşate
Tabloul cu disjunctoare legaturi cu strapuri disjunctoare de 6A 10A 16A 16A/30mA disjunctor diferential
Tabloul cu disjunctoare legaturi cu strapuri disjunctoare de 6A 10A 16A 16A/30mA disjunctor diferential
Tabloul cu disjunctoare legaturi cu strapuri disjunctoare de 6A 10A 16A si 16A cu 30mA.jpg (128.04 KiB) Vizualizat de 1146 ori
Avatar utilizator
Adyy5
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 15, 2017 1:14 am
Localitate: Pitesti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Adyy5 »

Buna treaba , practic se intelege si mai bine. Inca o data FELICITARI . Cine se mai ocupa in ziua de astazi atat de amanuntit de curasanti sa invete? Sa fiti sanatos si cat mai multe grupe de cursanti

Am terminat acum o luna cursul de electrician in Bucuresti nu dau numele firmei ,Din pacate nu am mai gasit loc la grupele dvs , teorie am facut dar la capitolul practica stau rau =nimic Aveam o poza prin calculator cu asa zisa practica , nu mai dau de ea ,niste prelungitoare sa le montam stechere si sa montam un fasung de bec sa facem o lampa de control ,daca o gasesc o ridic
Ce vreau sa va rog platesc, dar vreau sa fac doar practica la dumneavoastra
Frigotehnist
Scrie răspuns