Gr 8 Electricieni poze si filme practica

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Avatar utilizator
Iancu23
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 15, 2017 10:19 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Iancu23 »

Filmele sunt super tari , am invatat carte nu gluma am apicat practic ce am invatat ,Multumiri domnului ing Olteanu pentru rabdare si timpul acordat din timpul liber cand venea 4 zile pe saptamana sa ne invete ,daca ar mai fi 1000 de profesori asa era bine
Am invatat sa fac o instalatie electrica cea mai tare faza cand a facut domnul inginer un defect ,scurt in doza si a sarit siguranta poate gasesc poza cu lampa de control pusa pe post de lampa de balast la iesirea fazei din disjunctor
cu ochii inchisi leg acum senzorul de supratensiune cu afisaj i-32A
legaturile electrice in doze le stiu
Fişiere ataşate
detaliu executie doza de trecere
detaliu executie doza de trecere
doza de trecere.jpg (49 KiB) Vizualizat de 1369 ori
senzorul de supratensiune cu afisaj i-32A
senzorul de supratensiune cu afisaj i-32A
poza cu senzorul de supratensiune cu afisaj i-32A.jpg (50.81 KiB) Vizualizat de 1369 ori
legaturi in doze pe circuitul de iluminat
legaturi in doze pe circuitul de iluminat
legatura in doza corp iluminat 7W si un intrerupator.jpg (77.79 KiB) Vizualizat de 1370 ori
mecanic intretinere
Avatar utilizator
Syle
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 16, 2017 10:43 am
Localitate: Chitila

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Syle »

Am masurat curentul in circuit cu clamp metrul care este un aparat de masura cu inductie de camp electromagnetic 0,1A consuma un led economic de 7W u=230V
-tablou electric pus de noi cu disjunctoare schnaider
-curentul consumat de o lampa led de 7W
Practica circuite protejate cu disjunctoare si legaturi in doze
Fişiere ataşate
Practica circuite protejate cu disjunctoare si legaturi in doze
Practica circuite protejate cu disjunctoare si legaturi in doze
Practica circuite protejate cu disjunctoare si legaturi in doze.jpg (141.59 KiB) Vizualizat de 1340 ori
tablou electric pus de noi cu disjunctoare schnaide
tablou electric pus de noi cu disjunctoare schnaide
tablou electric pus de noi cu disjunctoare schnaider.jpg (45.73 KiB) Vizualizat de 1363 ori
Am masurat curentul consumat de o lampa led de 7W
Am masurat curentul consumat de o lampa led de 7W
Am masurat curentul consumat de o lampa led de 7W cu aparatul de masura cu inductie clamp metrul.jpg (61.55 KiB) Vizualizat de 1364 ori
gr 8 EMJT
Avatar utilizator
23Radu
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 16, 2017 12:13 pm

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de 23Radu »

Syle scrie: Lun Oct 16, 2017 10:43 am Am masurat curentul in circuit cu clamp metrul care este un aparat de masura cu inductie de camp electromagnetic 0,1A consuma un led economic de 7W u=230V
-tablou electric pus de noi cu disjunctoare schnaider
-curentul consumat de o lampa led de 7W
Completez si eu cu o poza ,legaturile la cap scara cand am aprins lumina din 3 locuri diferite Am ramas incantat cand am masurat ce putin curent consuma 4 lampi led de 7W
Fişiere ataşate
tot ce este lampa trage numai 0,3A este adevarat erau aprinse 4 lampi economice cu led de P=7W
tot ce este lampa trage numai 0,3A este adevarat erau aprinse 4 lampi economice cu led de P=7W
tot ce este lampa trage numai 0,3A este adevarat erau aprinse 4 lampi economice cu led de P=7W.jpg (55.48 KiB) Vizualizat de 1358 ori
pun o poza cu primul comutator cap scara inclusa si doza de legaturi
pun o poza cu primul comutator cap scara inclusa si doza de legaturi
cap scara inclus legatura in doza de trecere.jpg (33.22 KiB) Vizualizat de 1359 ori
EMJT8
Avatar utilizator
lucy_007
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 16, 2017 12:10 pm
Localitate: Singureni

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de lucy_007 »

Un electrician trebuie sa stie sa foloseasca o scula simpla si foarte utila unui electrician lampa de control
letconul este pregatit sa cositorim conductoarele de cupru
Am executat legaturi electrice in tabloul de sigurante secundar
Fişiere ataşate
letconul estepregatit sa cositorim conductoarele de cupru
letconul estepregatit sa cositorim conductoarele de cupru
letconul estepregatit sa cositorim conductoarele de cupru facem legaturi in doze de priza.jpg (46.86 KiB) Vizualizat de 1354 ori
o scula simpla si foarte utila unui electrician lampa de control
o scula simpla si foarte utila unui electrician lampa de control
o scula simpla si foarte utila unui electrician lampa de control.jpg (42.64 KiB) Vizualizat de 1354 ori
legaturi electrice in tabloul de sigurante secundar
legaturi electrice in tabloul de sigurante secundar
legaturi electrice in tabloul de sigurante secundar.jpg (38.36 KiB) Vizualizat de 1354 ori
invatam sa folosim termometrul cu laser sa verificam cand se incalzesc
invatam sa folosim termometrul cu laser sa verificam cand se incalzesc
folosim termometrul cu laser sa verificam cand se incalzesc contactele.jpg (65.88 KiB) Vizualizat de 1354 ori
O mare atentie cand am executat doze de legaturi electrice este izolatia intarita cu izolier band
O mare atentie cand am executat doze de legaturi electrice este izolatia intarita cu izolier band
am executat doze de legaturi electrice.jpg (32.06 KiB) Vizualizat de 1354 ori
automatizari
Avatar utilizator
Beby
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 17, 2017 9:02 am
Localitate: Dambovita

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Beby »

Sambata incep si eu cursul de electrician , am facut si cursul de frigotehnist dar nu am avut timp sa il incep cu Gabriel si David ,
Avatar utilizator
Toma32
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 17, 2017 9:42 am
Localitate: Sita

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Toma32 »

Orice investitie in educatie va fi rasplatita. Colegii nostri de la electricieni care sunt dornici sa profeseze sunt apreciati.
Am aflat de la colegi ca deja unul a fost luat la interviu direct din sala de curs ,este vorba de Claudiu

Sunt inscris si la fotovoltaice din pacate instalatiile on-grid de putere mare nu prea sunt ajutate de legislatie pentru a crea un domeniu competitiv. Instalatiile de puteri mici intra deja in vizorul meu
Fişiere ataşate
Poza cu Claudiu la practica cu colegii de grupa
Poza cu Claudiu la practica cu colegii de grupa
Poza cu Claudiu la practica cu colegii.jpg (56.63 KiB) Vizualizat de 1344 ori
Avatar utilizator
MirescuVasile
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 21, 2017 11:43 am
Localitate: Crevedia

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de MirescuVasile »

Iancu23 scrie: Dum Oct 15, 2017 10:20 pm Filmele sunt super tari , am invatat carte nu gluma am apicat practic ce am invatat ,Multumiri domnului ing Olteanu pentru rabdare si timpul acordat din timpul liber cand venea 4 zile pe saptamana sa ne invete ,daca ar mai fi 1000 de profesori asa era bine
Am invatat sa fac o instalatie electrica cea mai tare faza cand a facut domnul inginer un defect ,scurt in doza si a sarit siguranta poate gasesc poza cu lampa de control pusa pe post de lampa de balast la iesirea fazei din disjunctor
cu ochii inchisi leg acum senzorul de supratensiune cu afisaj i-32A
legaturile electrice in doze le stiu
Urmaresc acest forum de ceva timp am vazut filmuletele cu electricienii cum rezolva niste circuite de iluminat si prize ,ma bucur ca se mai ocupa cineva de ei sa ii invete
Mic intreprinzator PFA
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Adyy5 scrie: Dum Oct 15, 2017 1:14 am Buna treaba , practic se intelege si mai bine. Inca o data FELICITARI . Cine se mai ocupa in ziua de astazi atat de amanuntit de curasanti sa invete? Sa fiti sanatos si cat mai multe grupe de cursanti

Am terminat acum o luna cursul de electrician in Bucuresti nu dau numele firmei ,Din pacate nu am mai gasit loc la grupele dvs , teorie am facut dar la capitolul practica stau rau =nimic Aveam o poza prin calculator cu asa zisa practica , nu mai dau de ea ,niste prelungitoare sa le montam stechere si sa montam un fasung de bec sa facem o lampa de control ,daca o gasesc o ridic
Ce vreau sa va rog platesc, dar vreau sa fac doar practica la dumneavoastra
Ce sa zic ,nu este bine altii sa scoata castanele din foc cu mana noastra ,cred ca am 2-3 astfel de solicitari zilnic
Avatar utilizator
Gymi
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 22, 2017 9:26 pm
Localitate: Cretesti

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Gymi »

Gr 8 Electricieni poze practica
detaliu executie doza de trecere si ramificatie la intrerupator
Am gasit o poza cu detaliu corp iluminat detaliu legatura electrica se vede conductrul galben verde sau nulul de protectie legat la partea metalica a lampii
Fişiere ataşate
corp iluminat 7W 230V detaliu legatura electrica se vede conductrul galben verde
corp iluminat 7W 230V detaliu legatura electrica se vede conductrul galben verde
corp iluminat detaliu legatura electrica se vede conductrul galben verde legay la partea metalica a aplicei P=7w.jpg (41.85 KiB) Vizualizat de 1327 ori
detaliu executie doza de trecere si ramificatie la intrerupator
detaliu executie doza de trecere si ramificatie la intrerupator
detaliu executie doza de trecere si ramificatie la intrerupator cap scara 16A.jpg (62.87 KiB) Vizualizat de 1327 ori
Intretinere ascensoare
Avatar utilizator
Snek
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 13, 2017 11:23 am
Localitate: Halta

Re: Gr 8 Electricieni poze si filme practica

Mesaj necitit de Snek »

echipam tabloul secundar de lumina si prize conductor FY2,5 si pe lumina FY1,5
fisa tehnica de montaj aparat electric cu 3 functii contor de masurare energie electrica , ampermetru si voltmetru
echipare tablou electric principal U=230V contor electric montat pe sina U=230V 40A schema de legaturi
Fişiere ataşate
Asa arata un contor electric montat pe sina U=230V 40A schema de legaturi spatiu cat 4-5 disjunctoare
Asa arata un contor electric montat pe sina U=230V 40A schema de legaturi spatiu cat 4-5 disjunctoare
contor electric montat pe sina U=230V 40A schema de legaturi.jpg (15.53 KiB) Vizualizat de 1293 ori
Abia astept sa montam contorul cu 3 functii pun fisa tehnica de montaj aparat electric cu 3 functii contor de masurare energie electrica , ampermetru si voltmetru
Abia astept sa montam contorul cu 3 functii pun fisa tehnica de montaj aparat electric cu 3 functii contor de masurare energie electrica , ampermetru si voltmetru
fisa tehnica de montaj aparat electric cu 3 functii contor de masurare energie electrica , ampermetru si voltmetru.jpg (75.46 KiB) Vizualizat de 1294 ori
montam strapurile pentru a alimenta disjunctoare erau din FY 6 mmp
montam strapurile pentru a alimenta disjunctoare erau din FY 6 mmp
echipam tabloul secundar de lumina si prize conductor FY2,5 si FY1,5.jpg (134.1 KiB) Vizualizat de 1295 ori
Scrie răspuns