Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Avatar utilizator
Danutz
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iun 14, 2017 10:35 am

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de Danutz »

un electrician care nu stie fotovltaici este praf ,mai ales ca va invata moca Vor fi de mare viitor si sunt unii foarte reticienti la nou ,lasa ca vad eu ce fac apoi dau din colt in colt toate se fac la timpul lor mai ales ca se leaga la tabla iar altii cer bani grei chipurile sa va invete dar intrati pe forumuri sa ii vedeti ce se vaita ca nu au invatat mai nimic
Atasez ce am citit
Astfel, un kit fotovoltaic de 2 kW, compus din opt panouri de 250 W– care este cel mai solicitat – produce vara 1,6 kWh pe oră, astfel că într-o zi se realizează 16 kWh. Iarna, producţia este de 1,4 kW pe oră din cauză că soarele răsare mai târziu şi apune mai târziu, plus că transmite mai puţină energie. De asemenea, se întâmplă ca foarte multe zile soarele să nu apară deloc, astfel că celulele fotovoltaice nu vor produce nimic.
Specialiştii au calculat că acest kit de 2kW produce lunar circa 173 kWh primăvara, 480 kWh vara, 230 kWh toamna, în vreme ce iarna doar 38 kWh.
Avatar utilizator
RiciS
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iun 17, 2017 6:49 pm
Localitate: Bragadiru

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de RiciS »

Domnul inginer ce sa zic cand altii iau bani la greu sa faca un curs de fotovoltaici dumneavoastra le predati suplimentar ,vad ca si altii v-au luat de exemplu dar sunt jepcari la pret ,am citit gaselnita ca este curs de specializare deci trebuie sa fii electrician si ei te invata in 2 luni 32 ore ,pai ce le face ca noi am mers cu dvs la gr 7 am mers super + 13 testari
Pun o schema simpla de calcul circuite de lumina tip led la 230 v curent alternativ sa vada tot omul ce ii asteapta
Cum zic si colegii cursul de electrician este pentru barbati puternici
Fişiere ataşate
Lampi economice tip led alimentate la 230 v curent alternativ calcul curent putere sigurante sectiuni conductoare tub protectie stiu cam tot
Lampi economice tip led alimentate la 230 v curent alternativ calcul curent putere sigurante sectiuni conductoare tub protectie stiu cam tot
Lampi tip Led la 230 V curent alternativ Alex gr 8.JPG (70.24 KiB) Vizualizat de 1237 ori
Avatar utilizator
Klempi
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iun 18, 2017 10:37 am
Localitate: Sinesti

Re:Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de Klempi »

RiciS scrie: Sâm Iun 17, 2017 7:00 pm Domnul inginer ce sa zic cand altii iau bani la greu sa faca un curs de fotovoltaici dumneavoastra le predati suplimentar ,vad ca si eltii v-au luat de exemplu dar sunt jepcari la pret ,am citit gaselnita ca este curs de specializare deci trebuie sa fii electrician si ei te invata in 2 luni 80 ore ,pai ce le face ca noi am mers cu dvs la gr 7 am mers super + 13 testari
de acord cu colegul am facut si eu asa ceva ,pai pe afara este vopsit gardul ce zic ei ma refer la competente inauntru in sala este pauza de informatie cursul este in pps niste filme vai steaua lor ,le gasesc pe internet despre rest ce sa zic apa chioara Recomand celor care fac electricieni sa faca si fotov mai ales ca stiu de la prieteni si am citit pe internet ca dumneavoastra pe firul cursului legati cursul de electrician cu cel de fotovoltaici pai ce vrea omul mai mult de atat
Avatar utilizator
Car&service
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 18, 2017 12:13 pm

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de Car&service »

unde lucrez am un parat de electrician vai de capul lui a facut un curs parca pentru cei care au handicapuri in a intelege ce se intampla prin firele lor , nici macar nu auzisera de fotovoltaici ,ii injuri daca ii intrebi cum se calculeaza curentul la un fier de calcat ,de anexe sa ii intrebi vorbesti limbi straine si nu pricep
Merita sa inveti la scoala ce preda profesorul la tabla mai ales ca se ocupa de dumneavoastra Nu as rata sistemele fotovoltaice nici cu forta Daca aveti aceasta sansa si nu va folositi de ea o sa va para rau
Avatar utilizator
Stan V
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iun 21, 2017 11:04 pm

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de Stan V »

Car&service scrie: Dum Iun 18, 2017 12:22 pm unde lucrez am un parat de electrician vai de capul lui a facut un curs parca pentru cei care au handicapuri in a intelege ce se intampla prin firele lor , nici macar nu auzisera de fotovoltaici ,ii injuri daca ii intrebi cum se calculeaza curentul la un fier de calcat ,de anexe sa ii intrebi vorbesti limbi straine si nu pricep
Merita sa inveti la scoala ce preda profesorul la tabla mai ales ca se ocupa de dumneavoastra Nu as rata sistemele fotovoltaice nici cu forta Daca aveti aceasta sansa si nu va folositi de ea o sa va para rau
Parca este coleg cu unul de la mine or fi facut scoala la aceeasi firma ,pai sa il vezi pe electricianul meu te apuca durerea de cap ,el are 3 ani de cand lucreaza eu lucrez de nici 4 luni ,si tot ma pune la punct =
merge si asa ,
lasa ca stiu eu cum este bine ,
ma inveti tu pe mine
Face o minune si trage nulul de protectie in legatura peste nulul de lucru si se minuna de ce are probleme Se duce neispravitul cu lampa de control si pune pe faza si nulul de protectie ,mai oameni buni nu pricepea de ce sare diferentialul sa ma duc sa il schimb
Avatar utilizator
VMarian 7
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:28 pm
Localitate: Potcoava

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de VMarian 7 »

Anditzu scrie: Vin Mai 19, 2017 9:31 pm Vor intra in forta si la noi in tara ,am montat in Italia panouri timp de 2 ani As dori sa fac si eu din toamna cursul cu dumneavoastra
In septembrie vin in tara ,pot ruga familia sa va aduca copii ale actelor
Am citit cu mare placere forumul dumneavoastra ,
In Dobrogea avem niste Eoliene parcuri de fotovoltaici cam pauza ,bani de la UE nu indeamna ca trebuie sa fure
Din cate stiu mai sunt 5-6 ani si intra in functiune Directiva UE cu 25% curent din surse regenerabile si la noi ca deobicei cam pauza Am vazut sistem on grid montat de 3 necalificati habar nu aveau cum functioneaza parca puneau tabla Lindab
Avatar utilizator
Viorel gr 12
Mesaje: 14
Membru din: Dum Iul 30, 2017 10:55 am

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de Viorel gr 12 »

RiciS scrie: Sâm Iun 17, 2017 7:00 pm Domnul inginer ce sa zic cand altii iau bani la greu sa faca un curs de fotovoltaici dumneavoastra le predati suplimentar ,vad ca si altii v-au luat de exemplu dar sunt jepcari la pret ,am citit gaselnita ca este curs de specializare deci trebuie sa fii electrician si ei te invata in 2 luni 32 ore ,pai ce le face ca noi am mers cu dvs la gr 7 am mers super + 13 testari
Pun o schema simpla de calcul circuite de lumina tip led la 230 v curent alternativ sa vada tot omul ce ii asteapta
Cum zic si colegii cursul de electrician este pentru barbati puternici
Ma uit si eu pe proiectul lui Alex ,standardul la care ii invatati este foarte ridicat

Super idee sa le cuplați emjt cu fotovoltaici
Avatar utilizator
ManailaV
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 24, 2017 3:29 pm
Localitate: Mioveni Arges

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de ManailaV »

Cursul este recunoscut ma refer de cel de fotovoltaici
PFA
Avatar utilizator
Bogdan12
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 03, 2017 8:43 pm

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de Bogdan12 »

Am lucrat in Spania si am vazut campuri intregi de panouri fotovoltaice este o chestie de mare viitor ,din pacate conducatorii nostri sunt mai slabi de minte si nu vor sa dezvolte acest segment prefera banii de la UE sa stea de pomana ,dar obligat fortat trebuie sa se alinieze ca in 7 ani max 25% din energie va fi produsa din alte surse regenerabile
Am colegi la frig 12 care se duc si la electricieni sunt foarte multumiti ,3 zile pe saptamana ii omoara cu cartea O sa ii duca pe baieti sa faca si o instalatie electrica aparenta deja se mobilizeaza si frig 12 sa dea o mana de ajutor
Avatar utilizator
ModanCostel
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 14, 2017 10:48 am

Re: Curs Sisteme fotovoltaice ,inclus in cursul de Electrician EMJT

Mesaj necitit de ModanCostel »

As dori sa ma inscriu si eu la cursul dvs de fotovoltaici ,am diploma de electrician dar nu am facut cu dumneavoastra Cum pot sa procedez
Vreau sa ma inscriu si la frig gr 13 deja am trimis actele
Scrie răspuns