Curs Electrician-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Avatar utilizator
Bogdan12
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 03, 2017 8:43 pm

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Bogdan12 »

Am facut frigul in gr 12 ,nu am prins loc la electricieni in octombrie vreau o rezervare ,nu uitati de noi Vreau doar cu domnul ing Olteanu
Avatar utilizator
Lukas
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 26, 2017 9:17 am
Localitate: Darasti

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Lukas »

Abia astept sa incep cursul in luna octombrie astept de 4 luni ,nu am mai avut loc in gr 8 ,sunt coleg de munca cu Alex el a terminat in primavara electricienii si frigul El mi-a recomandat sa ma inscriu la dvs
Viitor frigotehnist/Electrician
Avatar utilizator
Stefan_V
Mesaje: 5
Membru din: Lun Aug 28, 2017 2:17 pm
Localitate: Afumati

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Stefan_V »

Foarte util sa stie un electrician ce fac si sistemele fotovoltaice , nu te uiti la ele ca un fraier si te prosteste unul si altul ,care nu au mare habar
Foarte util ca invatati sa dimensionati un sistem pana in 4 KW la 24 V sau 48 V
Ma bag si eu
Electrician
Avatar utilizator
Liviu
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 6:15 pm
Localitate: Movilita

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Liviu »

Cursul de Electrician este "curs de curs " merita si ultimul leu investit
Avatar utilizator
Samy
Mesaje: 6
Membru din: Mie Sep 06, 2017 11:25 pm
Localitate: Dr taberei

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Samy »

Liviu scrie: Sâm Sep 02, 2017 6:18 pm Cursul de Electrician este "curs de curs " merita si ultimul leu investit
Este adevarat am colegi de munca care au fost elevii domnului ing Olteanu sunt foarte buni ,anul acesta din toamna ma trimite si pe mine Ma bag si la fotovoltaici
Pun mai jos o poza cu un asa zis mini parc de sisteme fotovoltaice
Fişiere ataşate
uitati un mini parc de sisteme fotovoltaice
uitati un mini parc de sisteme fotovoltaice
mini parc sisteme fotovoltaice (Small).jpg (176.67 KiB) Vizualizat de 1158 ori
Cursant
Avatar utilizator
Ovidiugr5
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 09, 2017 10:51 am
Localitate: Urziceni

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Ovidiugr5 »

Am terminat cu dvs Electrician EMJT in urma cu 4 ani ,vreau sa ma inscriu si eu la cursul de sisteme fotovoltaice ,sunt foarte raspandite in alte tari la noi inca este frana trasa dar sunt lucrari mai mici si nu sunt meseriasi calificati
PFA Urziceni
Avatar utilizator
Roby
Mesaje: 8
Membru din: Dum Sep 10, 2017 2:28 am
Localitate: Nucu

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Roby »

Merita sa inveti ceva nou mai ales ca ai in minte toate notiunile invatate la scoala , se dimensioneaza la fel ,nimic deosebit ,legaturile electrice te conduc singure cum sa legi conductoarele culoare la culoare
Eu zic ca merita sa te perfectionezi in sisteme fotovoltaice
Repar ce altii nu pot repara
Avatar utilizator
Iulicut
Mesaje: 6
Membru din: Lun Sep 11, 2017 5:33 am
Localitate: Urlati

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Iulicut »

Sunt inscris sa incep in toamna cursul de electrician in gr 9 , sper ca faceti si cu noi fotovoltaici
Intretinere utilaj textile
Avatar utilizator
Ing. Olteanu Mircea
Mesaje: 205
Membru din: Lun Mai 01, 2017 9:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Ing. Olteanu Mircea »

Stefan_V scrie: Lun Aug 28, 2017 5:54 pm Foarte util sa stie un electrician ce fac si sistemele fotovoltaice , nu te uiti la ele ca un fraier si te prosteste unul si altul ,care nu au mare habar
Foarte util ca invatati sa dimensionati un sistem pana in 4 KW la 24 V sau 48 V
Ma bag si eu
Pun si pe acest forum niste perle culese ,acum daca va uitati cat este de bine pozitionat fiecare stalp cu panoul fotovoltaic o sa va intrebati respectivii ce or fi invatat
Fişiere ataşate
harta Romaniei pentru incidenta solara
harta Romaniei pentru incidenta solara
Romania harta insolatiei.gif (134.3 KiB) Vizualizat de 1136 ori
eroare de montaj panou fotovoltaic cu lampa led da laumna.j
eroare de montaj panou fotovoltaic cu lampa led da laumna.j
eroare de montaj panou fotovoltaic cu lampa led da laumna.jpg (217.46 KiB) Vizualizat de 1137 ori
eroare de montaj stalpi iluminat cu panouri fotovoltaici si lampi led
eroare de montaj stalpi iluminat cu panouri fotovoltaici si lampi led
panou fotovoltaic care sta sub pomi si nu cad razele solare pe suprafatapanoului fotovoltaic.jpg (154.78 KiB) Vizualizat de 1138 ori
Avatar utilizator
Marcel_R
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 15, 2017 6:51 pm
Localitate: Telesti

Re: Curs Electrician EMJT-inclus curs sisteme Fotovoltaice Cel mai universal Electrician

Mesaj necitit de Marcel_R »

Buna seara am descoperit si eu acest forum ,pot sa fac doar cursul de fotovoltaici mentionez ca nu sunt electrician
De ce sunt interesat vreau sa fac un sistem fotovoltaic cu panouri Am gasit asa :
Panouri solare 290w fotovoltaice monocristaline 100 Eu
Pun poze cu eticheta si o poza cu panoul
Panoul are urmatoarele date
Uoc=40,6V
Isc=9,76A
Umpp=31,5V
Impp=9,21A
Vreau o putere de minim 2000W -3000W
Am pus ochii pe un controler MPPT30 150 lei
PARAMETRI:
- model : MPPT30
- curent nominal de lucru : 30 A
- tensiunea nominală de lucru : 12 V/24 V
- pentru sistemul de incarcare de 12V, tensiunea maxima a panoului fotovoltaic este 22 V
- pentru sistemul de incarcare de 24V, tensiunea maxima a panoului fotovoltaiceste de 48V
- tensiune de incarcare : 13,8 V/27,6 V
- tensiunea joasa de protectie : 10,7 V/21,4 V
- tensiune joasa de protectie : 12,5 V/25 V
- tensiunea maximă in circuit deschis a panoului fotovoltaic 22V (sistem 12V) si 48V (sistem 24V)
- puterea maxima a panourilor : 360 W pentru sistemul de 12 V si 720 W pentru sistemul de 24 V.
- fara sarcina : 13 mA
- mod de incarcare : PWM
- functie autodetectie
- ecran LCD
- protectie la inversarea polaritati
- protectie la suprasarcina
- protectie la subtensiune
- functie automata de compensare a temperaturii
- radiator de aluminiu pentru disiparea caldurii
- poate încărca și descărca în același timp, să păstreze întotdeauna bateria în parametri normali de functionare
- senzor de temperatura
- buton pentru resetarea parametrilor
Am gasit si unul mai subtire la pret 150 lei

Controler/regulator panouri solare fotovoltaice 12/24 v, 30A PWM
Controller solar pentru aplicatii fotovoltaice, este folosit sa coordoneze panourile solare pentru o incarcare eficienta a bateriilor de stocare si este un ansamblu foarte important in sistemul fotovoltaic, el face legatura intre panourile fotovoltaice si acumulator. Acesta este diferit de alte controllere solare si face ca intregul sistem solar fotovoltaic, sa functioneze eficient si in conditii de maxima siguranta.

PWM 30 A, suporta un curent de maxim 30 A, iar puterea maxima a panourilor sa nu depaseasca 360 W pentru sistemul de incarcare de 12 V si 720 W pentru sistemul de incarcare de 24 V.

Vreau si eu parerile colegilor
Fişiere ataşate
regleta de conexiuni panou fptovoltaic.jpg
regleta de conexiuni panou fptovoltaic.jpg (28.87 KiB) Vizualizat de 1120 ori
panou fotovoltaic conectori.jpg
panou fotovoltaic conectori.jpg (15.8 KiB) Vizualizat de 1120 ori
panou ftv 290W.jpg
panou ftv 290W.jpg (54.65 KiB) Vizualizat de 1120 ori
Date tehnice panouri solare 290w fotovoltaic monocristaline.jpg
Date tehnice panouri solare 290w fotovoltaic monocristaline.jpg (98.77 KiB) Vizualizat de 1120 ori
Scrie răspuns