Poze de la executie tablou electric cu circuite montate aparent ,executie legaturi in doze

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Costin 8
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 06, 2017 7:19 am

Poze de la executie tablou electric cu circuite montate aparent ,executie legaturi in doze

Mesaj necitit de Costin 8 »

Poze de la executie tablou electric cu circuite montate aparent ,executie legaturi in doze circuite de prize cu nul de protectie circuite de lumina ,
Am umblat prin toate coclaurile sa repar instalatii electrice ,ce am gasit dupa altii pot sa scriu un roman de rele practici in domeniul electric
Unii nu aveau habar de cele mai elementare notiuni , nu stiu pe unde au invatat ca mie mi-au sarit ochii rezolvand probleme si analizand situatii cu dvs la tabla
Fişiere ataşate
Aici cositoresc legaturile electrice in doza de ramificatie am lampa si pipa de la bunicu
Aici cositoresc legaturile electrice in doza de ramificatie am lampa si pipa de la bunicu
Cositorire legaturi in doze...jpg (197.71 KiB) Vizualizat de 1158 ori
legaturi in doza prin rasucire si cositorit
legaturi in doza prin rasucire si cositorit
Legaturi in doze pe stil clasic prin rasucire de 10 ori minim 2cm cum am invatat la scoala.JPG (85.74 KiB) Vizualizat de 1159 ori
Regleta legaturi electrice
Regleta legaturi electrice
Legaturi electrice in reglete.jpg (70.68 KiB) Vizualizat de 1159 ori
Repar ce nu repara altii , Masini de spalat Preturi cu bun simt
Repar ce nu repara altii , Frigidere orice model dau si garantie Preturi cu bun simt
Avatar utilizator
Angelo
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 06, 2017 10:24 am

Re: Poze de la executie tablou electric cu circuite montate aparent ,executie legaturi in doze

Mesaj necitit de Angelo »

Si eu sunt adeptul legaturilor in doze prin cositorire ,este mai mult de munca dar ai cel mai bun contact electric

Pun o poza cu un conector care nu prea mi-a dat batai de cap ,tot prin strangere mecanica dar prin blocare
Fişiere ataşate
regleta wago
regleta wago
wago1.jpg (17.45 KiB) Vizualizat de 1121 ori
Avatar utilizator
Marin gr 7
Mesaje: 22
Membru din: Dum Iun 11, 2017 2:56 pm
Localitate: Urziceni

Re: Poze de la executie tablou electric cu circuite montate aparent ,executie legaturi in doze

Mesaj necitit de Marin gr 7 »

Ai tras circuitele de lumina si circuitele de priza pe stil clasic ma refer la dozele cu legaturile cositorite
Fişiere ataşate
legaturi in doza rasucite de 10 ori si cositorite.j
legaturi in doza rasucite de 10 ori si cositorite.j
legaturi in doza rasucite de 10 ori si cositorite.jpg (99.43 KiB) Vizualizat de 1123 ori
Avatar utilizator
Armand
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 13, 2017 6:55 pm

Re: Poze de la executie tablou electric cu circuite montate aparent ,executie legaturi in doze

Mesaj necitit de Armand »

Sunt electricieni si electricieni unii fac circuite cu reglete sau morsete se fac rapid nu tu batai de cap saiguranta 100% ba din contra 200% dar trebuie vazut ce trage mentenanta cand au din 3 in trei luni partida de strans suruburi in tablouri electrice de lumina si prize cand ii cheama ca circuitul de lumina cutare este mort ,si cauti doze si strangi suruburi apoi injuri la greu pe aia de le-au pus ,pai aia dorm linistiti
Legaturi in doza prin cuplre mecanica. sunt rapid de facut estetice nu tu batai de cap dar sa te tii necaz cand nu mai fac contacte
Fişiere ataşate
Legaturi in doza prin cuplre mecanica. sunt rapid de facut estetice nu tu batai de cap dar sa te tii necaz cand nu mai fac contacte
Legaturi in doza prin cuplre mecanica. sunt rapid de facut estetice nu tu batai de cap dar sa te tii necaz cand nu mai fac contacte
Legaturi in doza prin cuplre mecanica.jpg (117.86 KiB) Vizualizat de 1122 ori
Avatar utilizator
Costi
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 15, 2017 10:51 pm

Re: Poze de la executie tablou electric cu circuite montate aparent ,executie legaturi in doze

Mesaj necitit de Costi »

Si eu sunt adeptul dozelor cu legaturi cositorite si pe circuitul de iluminat si pe circuitul de prize ,din pacate suntem manati sa le facem cu conectare rapida ,cum zic si baietii dupa 1-2 ani apar probleme vede omul cum ii palpaie lampa sau nu ii mai merge priza
Avatar utilizator
Madalin34
Mesaje: 60
Membru din: Dum Apr 07, 2019 11:12 am
Localitate: Grosteni
Contact:

Re: Poze de la executie tablou electric cu circuite montate aparent ,executie legaturi in doze

Mesaj necitit de Madalin34 »

Armand scrie: Mar Iun 13, 2017 7:11 pm Sunt electricieni si electricieni unii fac circuite cu reglete sau morsete se fac rapid nu tu batai de cap saiguranta 100% ba din contra 200% dar trebuie vazut ce trage mentenanta cand au din 3 in trei luni partida de strans suruburi in tablouri electrice de lumina si prize cand ii cheama ca circuitul de lumina cutare este mort ,si cauti doze si strangi suruburi apoi injuri la greu pe aia de le-au pus ,pai aia dorm linistiti
Legaturi in doza prin cuplre mecanica. sunt rapid de facut estetice nu tu batai de cap dar sa te tii necaz cand nu mai fac contacte
Este adevarat se lucreaza cel mai rapid , dar contactul electric nu este ca la o legatura electrica prin rasucire si cositiorita , am si eu o pipa de cositor de la tata
Scrie răspuns