Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Viorel gr 12
Mesaje: 14
Membru din: Dum Iul 30, 2017 10:55 am

Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Viorel gr 12 »

Au facut un studiu de impact doua firme mari producatori de autoturisme
Concluzie
R1234yf este primul dintr-o nouă clasă de agenți frigorifici care au un potențial de încălzire globală (GWP), mult sub R-134a (și numai de 4 ori mai mare decât dioxidul de carbon , care poate fi de asemenea folosit ca agent frigorific, Semnificativ diferită de cea a lui R134a, în special necesitând funcționarea la o presiune de aproximativ 5 ori mai mare)
Simulari facute de mari concerne auto
Combustia a avut loc în mai mult de două treimi din colizările simulate. Inginerii au observat, de asemenea, gravarea pe parbriz cauzată de gazele corozive. BMW și VW-Audi au convenit cu Mercedes și au părăsit echipa SAE R-1234yf CRP, declarând că testele efectuate nu sunt suficiente pentru a judeca pe deplin siguranța vehiculelor
Alta solutie Europeana
Amestecarea R1234yf cu 10-11% R-134A este în curs de dezvoltare pentru a produce un gaz hibrid în curs de revizuire de către ASHRAE pentru clasificarea ca A2L care este descris ca fiind "practic neinflamabil". Aceste gaze sunt în curs de revizuire cu numele de R451A și R451B. Aceste amestecuri au GWP de 147.
R1234yf caracteristici si pareri
Durată de viață atmosferică de aproximativ 400 de ori mai scurtă comparabil cu 134
Corporaţii in domeniu spun ca Refrigerantul cunoscut ca R1234 adica R-1234yf,teoretic cam 98% este mai prietenos cu mediul , dar soferul risca sa dea foc la masina in caz de impact ,Pompierii au facut scanda vis a vis de noul ecologic ,or sti ei ceva
La testari independente R1234 a luat foc cand a intrat in contact cu galeria de evacuare care era incinsa
Alte firme producatoare au zis ca il introduc fara exceptii deoarece este sigur ,totusi pe eticheta gasiti ca este inflamabil vezi semnul identic cu semnul de la cmpresorul de la practica cu R600
Frigotehnistii au fost invatati daca au un frigider reparat de altul sa vada daca nu cumva cel dinainte a bagat R600 ,ati invatat la practica
Aveti grija ca uleurile nu sunt compatibile
Fişiere ataşate
eticheta de identificare de sub capota aer conditionay la un Fiat r-1234yf 454 gr
eticheta de identificare de sub capota aer conditionay la un Fiat r-1234yf 454 gr
R-1234yf la un Fiat tot ecologic tot inflamabil (Small).jpg (89.6 KiB) Vizualizat de 8389 ori
Avatar utilizator
Ing. Olteanu Mircea
Mesaje: 205
Membru din: Lun Mai 01, 2017 9:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Ing. Olteanu Mircea »

Doamna Iuliana SC MIPP PROFESIONAL EDUCATION SRL deja a inceput toate demersurile sa contacteze un Service
Cursantii nostri au studiat la sala de curs Refrigeranti Ecologici inflamabili ,mod folosire/ incarcare ,decontaminare cu azot uscat ,etc r1234yf reprezinta un caz particular ,trebuie doar sa facem unul cu mana noastra ,folosind sculele noastre nu ne intereseaza robotelul
Necazul este altul refrigerantul este nou aparut si masinile sunt in garantie ,noi nu avem acces la ele dar le vine si lor randul stati linistiti
Din cate vad eu Gr 12 Frig va fi prima grupa din Romania cu Training pe 1234yf


Doamna Iuliana a facut tot ce este posibil sa realizeze contactul

Am contactat si eu marile firme prin maill :
Dacia Group Renault Prima solicitata mai ales ca aveam marele atu ca le-am calificat o grupa de Frigotehnisti
-Ford
-Volvo
-Toyota
-Mercedes lipsa sanse
-Vw
-Opel
-BMW
-Honda
-Mazda
-Suzuki
-Kia
Mari Servis-uri
-Meridian
-Radacini

Acest maill a fost trimis la firmele mai sus mentionate ,particularizat functie de producator

Exemplu

Buna ziua -Ne incercam norocul si la Opel

In urma cu cca 3 ani , Am calificat la Dacia group Renault Mioveni ,toti Frigotehnistii

Pe autoturisme a aparut noul refrigerant R-1234yf inflamabil Frigotehnistii mei stiu sa lucreze si cu inflamabili au capitol special in suportul de curs http://www.cursurifrigotehnisti.ro/curs ... otehnisti/
Invata sa rezolve si AC auto http://forum.cursuridecalificareacredit ... f=2&t=1017
Intrebare :
Vreau in Bucuresti acces la un Service al dvs ,sa fac un Training pe un autoturism care in sistemul de climatizare are Refrigerantul inflamabil r-1234yf
Sunt interesat de :
Pus cuple adaptoare
Masurat presiune statica
Masurat presiune dinamica PJ ,PI
Vin cu baterie dedicata pentru r-1234yf
Vin si cu cuple dedicate

Astept raspunsul dumneavoastra

Datele firmei:
SC MIPP PROFESIONAL EDUCATION SRL
Sediu Social: Str. Diditel, nr. 3, sector 4, Bucuresti
Cod Unic de Inregistrare: 29479565
Nr. de Ordine in Registrul Comertului: J40/15206/21.12.2011
Cont: RO31INGB0000999902807824 – IngBank Sucursala Tineretulu
Telefon contact 0765.224.984 Iuliana Popeea
ing.Olteanu Mircea 0723.253.342


Interesant este sa discutam cu materialul clientului
100% ADEVARAT
Nu pun marca masinii si Servisul unde a fost reparata , are Gabriel Factura (masina a fost avariata ,spart condensator radiator ce o fi fost ,reparata pe asigurarea vinvatei )
Martor gr Frig 10 vara 2016 Popescu Gabriel vine cu o masina marca,,,,,,,,,,,, Schimbat condensator in Service......... autorizat Top 10
Parcheaza in fata Scolii la Bucur Obor unde predam Frigul
De sub capota masinii prin toate incheieturile a iesit ca o ceata ,s-au speriat trecatorii Am mers cu grupa si a ridicat capota ,pierduse tot refrigerantul R134 , noroc ca s-a deformat o flansa cu oring si surub de 6 ,flansa langa podeaua pedalier
-Ce s-a intamplat "
La Service au bagat o cantitate mare de refrigerant ,peste limita scrisa pe eticheta
-Daca era inflamabilul R-1234yf ce credeti ca se intampla , o sa ziceti Gabriel fluiera a paguba Pompierii aveau de lucru
-Dar daca Gabriel era in drum spre Vama Veche ce patea -o sa ziceti ii facea de 6 saptamani
-Nu pot comenta cat este de calificat/necalificat operatorul celebrului robotel

Un lucru interesant uitati ce a facut grupa 10 Frig cu 3 saptamani inainte de incident
http://forum.cursuridecalificareacredit ... f=13&t=802 Recomand sa fie citit
Ma intreb si eu :
Ce se intampla daca incarcam masina exact ca pe Cielo ,mai sarea din flansa si indoia surubul Sculele sunt cele de la Cielo
-Chiar este indicat firmele sa lucreze cu personal necalificat ,Eu ii admir ca se incred in robotel , mai ceva ca in marele lider coreenii
-Unele servis-uri chiar l-au botezat si cand vin la munca ii zic sarut mana sau buna dimineat functie de numele ales
Fişiere ataşate
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.1
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.1
Testari Refrigeranti ecologici .jpg (83.54 KiB) Vizualizat de 7978 ori
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.2
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.2
testari ecologici R-1234YF.jpg (103.29 KiB) Vizualizat de 7978 ori
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.3
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.3
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.jpg (71.08 KiB) Vizualizat de 7978 ori
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.4
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.4
R-1234YF.jpg (111.47 KiB) Vizualizat de 7978 ori
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.5
Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.5
R-1234YF refrigerant auto.jpg (77.75 KiB) Vizualizat de 7978 ori
Avatar utilizator
Mati23
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 25, 2017 5:05 am
Localitate: Tancabesti

Re: Noul refrigerant R1234 auto este inflamabil

Mesaj necitit de Mati23 »

Sa nu uitati sa ne anuntati si pe noi sa tragem cu ochiul ,poate ne faceti un rezumat am inteles ca loganurile noi sunt cu acest freon inflamabil
Fişiere ataşate
Daimler are si el refrigerantul inflamabil r-1234yf
Daimler are si el refrigerantul inflamabil r-1234yf
Refrigerantul R-1234yf pus pe daimler (Small).jpg (138.48 KiB) Vizualizat de 8390 ori
Avatar utilizator
Mati23
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 25, 2017 5:05 am
Localitate: Tancabesti

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Mati23 »

Sa nu uitati sa ne anuntati si pe noi sa tragem cu ochiul ,poate ne faceti un rezumat am inteles ca loganurile noi sunt cu acest freon inflamabil
Din cate stiu R1234yf merge cu uleiul lui daca baga R134 la compresor ii spune pa ,Ce bine este sa inveti carte
Avatar utilizator
SabinS
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 18, 2017 8:01 pm
Localitate: Potigrafu

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de SabinS »

Nu uitati de gr 9 chiar suntem interesati ,peste ceva timp ne intalnim noi gr 9 la Florentin la atelier si poate prindem un cobai de la firma cu refrigerantul ecologic inflamabil r1234yf sa il vedem ce-i de capul lui Florentin are o trusa de cuple desteapta ,gasim noi de capatat adaptoarele de valva in rest punem bateria standard si este gata Noi facem totul dvs doar ne asistati :)
Mergem pe sculele noastre ,nu luam alta baterie ,noi suntem meseriasi
Fişiere ataşate
am gasit si baterie dedicata inclusiv cuplele adaptoare care sunt diferite de cele de la r134
am gasit si baterie dedicata inclusiv cuplele adaptoare care sunt diferite de cele de la r134
baterie dedicata r-1234yf inclusiv cuplele adaptoare (Small).jpg (76.94 KiB) Vizualizat de 8388 ori
Avatar utilizator
Robert gr 12
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mai 17, 2017 9:34 pm

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Robert gr 12 »

Pun poze cu cuplele am desenat si modul de functionare
Cuplele au robineti ca cele din gama profesional ,au si adaptoare pentru furtunul standard deci putem masura presiunile cu o baterie de manometre obisnuita
Fişiere ataşate
Sunt cuple pentru R-1234yf prevazute cu robinet in cap ,au adaptoare pentru furtunul standard , poti lucra cu o baterie normala dar sa ai presiunea de vaporizare si presiunea de condensare
Sunt cuple pentru R-1234yf prevazute cu robinet in cap ,au adaptoare pentru furtunul standard , poti lucra cu o baterie normala dar sa ai presiunea de vaporizare si presiunea de condensare
cuple rapide r-1234yf.jpg (84.14 KiB) Vizualizat de 8379 ori
Avatar utilizator
Jan32
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 16, 2017 12:01 am
Localitate: Cornetu

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Jan32 »

Robert gr 12 scrie: Sâm Aug 19, 2017 3:53 pm Pun poze cu cuplele am desenat si modul de functionare
Cuplele au robineti ca cele din gama profesional ,au si adaptoare pentru furtunul standard deci putem masura presiunile cu o baterie de manometre obisnuita
Atasez niste poze cu un aer conditionat auto cu cuplele de joasa si inalta au capace verzi ca este cu r-1234yf
se scot capacele verzi de protectie de la presiune inalta si presiune joasa si montam valvele de mai sus
Altul nu se sinchiseste il rezolva pe strada este refrigerant ecologic inflamabil r-1234 ,stau si ma intreb noi ca frigotehnisti nu suntem mai prosti ca ei ,din ce am vazut pe forum le cam dam clasa
Fişiere ataşate
se scot capacele verzi de protectie de la presiune inalta si presiune joasa si montam valvele de mai sus
se scot capacele verzi de protectie de la presiune inalta si presiune joasa si montam valvele de mai sus
r-1234yf acolo punem adaptoarele (Small).jpg (116.1 KiB) Vizualizat de 8359 ori
omul il rezolva in strada aerul conditionat ecologic
omul il rezolva in strada aerul conditionat ecologic
r-1234yf il face pe strada (Small).jpg (94.64 KiB) Vizualizat de 8359 ori
Avatar utilizator
SergiuValentin
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 21, 2017 3:59 pm
Localitate: balta alba

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de SergiuValentin »

Faceti si cu noi la grupa 13 frigotehnisti despre acest refigerant sa invatam si noi aerul conditionat auto cum au facut colegii de la gupa 12
Avatar utilizator
Mitus
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 22, 2017 10:11 pm

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Mitus »

Jan32 scrie: Dum Aug 20, 2017 1:11 pm
Robert gr 12 scrie: Sâm Aug 19, 2017 3:53 pm Pun poze cu cuplele am desenat si modul de functionare
Cuplele au robineti ca cele din gama profesional ,au si adaptoare pentru furtunul standard deci putem masura presiunile cu o baterie de manometre obisnuita
Atasez niste poze cu un aer conditionat auto cu cuplele de joasa si inalta au capace verzi ca este cu r-1234yf
se scot capacele verzi de protectie de la presiune inalta si presiune joasa si montam valvele de mai sus
Altul nu se sinchiseste il rezolva pe strada este refrigerant ecologic inflamabil r-1234 ,stau si ma intreb noi ca frigotehnisti nu suntem mai prosti ca ei ,din ce am vazut pe forum le cam dam clasa
Totul este simplu pentru noi ,dar trebuie sa vedem presiunile de lucru si temperatura pe refulare ,bun si un termometru laser sau sa avem o baterie electonica cu sonde de temperatura Ajuta foarte mult bateria electronica atunci cand vrei sa masori supra incalzirea la iesirea din vaporizator
Pentru mine nu este nimic deosebit ce vad prin poze fata de aerul conditionat auto invatat la scoala Peste 2 ani o sa le reparam cu ochhii inchisi
Avatar utilizator
Simon
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 23, 2017 7:27 pm

Re: Noul refrigerant R1234yf auto este inflamabil

Mesaj necitit de Simon »

Daca faceti trainingul cu r-1234fy nu uitati si de fostii cursanti de la frig
Fişiere ataşate
nu comentez poza luata de pe net R-1234yf
nu comentez poza luata de pe net R-1234yf
Video-Feuerwehr-Mercedes-Fail-Norwegen-teaser.jpg (218.32 KiB) Vizualizat de 8300 ori
Scrie răspuns