Practica gr 8 EMJT

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
IulYan
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 04, 2017 11:59 pm
Localitate: Izvorul

Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de IulYan »

Electricienii sunt oameni hotarati
Liviu deseneaza schema electrica monofilara circuite iluminat
Montam contorul de energie electrica pe placa de contor
montam placa de contor
Practica electricieni gr 8 , instalatie electrica aparenta
Fişiere ataşate
Tablou circuite iluminat si circuite de priza echipat de Liviu
Tablou circuite iluminat si circuite de priza echipat de Liviu
Liviu echipeaza tabloul de lumina si prize ..JPG (123.38 KiB) Vizualizat de 1626 ori
Liviu deseneaza schema electrica monofilara circuite iluminat
Liviu deseneaza schema electrica monofilara circuite iluminat
Liviu deseneaza schema electrica monofilara circuite iluminat si circuite de priza.JPG (78.6 KiB) Vizualizat de 1651 ori
Montam contorul de energie electrica pe placa de contor
Montam contorul de energie electrica pe placa de contor
Montam contorul de energie electrica pe placa de contor.JPG (76.95 KiB) Vizualizat de 1651 ori
montam placa de contor
montam placa de contor
Curs electrician montam placa de contor.JPG (59.23 KiB) Vizualizat de 1651 ori
Practica electricieni gr 8 , instalatie electrica aparenta
Practica electricieni gr 8 , instalatie electrica aparenta
Practica electricieni gr 8 , instalatie electrica aparenta.JPG (78.79 KiB) Vizualizat de 1651 ori
electromecanic
Avatar utilizator
Marin_8
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 05, 2017 1:12 am
Localitate: varasti

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Marin_8 »

Tot ce am invatat la scoala am aplicat la practica ,daca are cine sa-ti explice sa te indrume nimic nu este greu

Am fost in executie tablou cu un circuit de iluminat si doua circuite de priza
tablou secundar 2 circuite lumina si circuite de prize si disjunctor diferential 16 A / 30 mA pentru masina de spalat
Fişiere ataşate
Am fost in executie tablou cu  un circuit de iluminat si doua circuite de priza
Am fost in executie tablou cu un circuit de iluminat si doua circuite de priza
executie tablou un circuit de iluminat si doua circuite de priza respectiv 6 A si 16 A.jpg (117.88 KiB) Vizualizat de 1623 ori
tablou secundar 2 circuite lumina si circuite de prize si disjunctor diferential 16 A / 30 mA pentru masina de spalat
tablou secundar 2 circuite lumina si circuite de prize si disjunctor diferential 16 A / 30 mA pentru masina de spalat
tablou circuite iluminat si circuite de priza avem si un disjunctor diferential 16 A 30 mA.jpg (119.55 KiB) Vizualizat de 1623 ori
Electrician8
Avatar utilizator
Danutzu
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 06, 2017 3:23 pm
Localitate: Silistea

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Danutzu »

ridic si eu poze de la practica
zic si eu cum spun colegii nimic nu este complicat cand faci cu mana ta
legaturi electrice in doze.
Legaturi in doza spre tablourile secundare FY 3X6 mmp
Fişiere ataşate
Legaturi in doza spre tablourile secundare conductoare de cupru FY 3X6 mmp
Legaturi in doza spre tablourile secundare conductoare de cupru FY 3X6 mmp
Legaturi in doza spre tablourile secundare FY 3X6 mmp.jpg (102.94 KiB) Vizualizat de 1621 ori
legatura conductoare cupru in doze
legatura conductoare cupru in doze
legaturi electrice in doze.jpg (118.06 KiB) Vizualizat de 1621 ori
Reparatii electrice
Avatar utilizator
Jerea
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 07, 2017 9:56 am
Localitate: Saveni

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Jerea »

Tablou principal prevazut cu senzor reglabil
Ridic o poza cu executia unui tablou principal echipat cu senzor supratensiune cuplat la doua disjunctoare de 25 A
Fişiere ataşate
tablou principal echipat cu senzor supratensiune cuplat la doua disjunctoare de 25 A
tablou principal echipat cu senzor supratensiune cuplat la doua disjunctoare de 25 A
senzor supratensiune cuplat la doua disjunctoare de 25 A.jpg (111.92 KiB) Vizualizat de 1619 ori
Automatist
Avatar utilizator
Anton_V
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 07, 2017 4:58 pm
Localitate: Videle

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Anton_V »

Am fixat cu mana mea un contor :fixat si legat contor energie electrica montat pe placa de contor conductori FY 6 mmp
Fişiere ataşate
fixat si legat contor energie electrica montat pe placa de contor conductori FY 6  mmp
fixat si legat contor energie electrica montat pe placa de contor conductori FY 6 mmp
fixat si legat contor energie electrica montat pe placa de contor.jpg (102.23 KiB) Vizualizat de 1617 ori
Electromecanic utilaje mici
Avatar utilizator
Dorian
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 08, 2017 8:18 am
Localitate: Livezile

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Dorian »

Pun si eu o chestie interesanta un exemplu de urmat pentru astia mici : o poza cu Domnul David facand munca de conceptie la cursul de electricieni ,in sala de curs Apoi executa instalatia electrica la practica ,nici acolo nu a scapat de tabla
Domnul David in doua posturi de electrician
1 la tabla la scoala calculeaza coloane
2 la practica le monteaza cu mana lui
Pe masa de lucru executam tabloul de sigurante confor cerintelor de la tabla ,avem si disjunctor de 2 A pentru centrala termica este si un diferential 16 A cu 30 mA pentru masina de spalat
Avem si pieptani sa facem legaturi dar invatam cu strapuri facute cu conductor de FY -6 mmp
Fişiere ataşate
Domnul David executa o instalatie electrica monteaza priza aparenta
Domnul David executa o instalatie electrica monteaza priza aparenta
Domnul David executa o instalatie electrica monteaza priza aparenta.JPG (81.78 KiB) Vizualizat de 1599 ori
Domnul David in doua posturi de electrician <br />1 la tabla la scoala calculeaza coloane <br />2 la practica le monteaza cu mana lui
Domnul David in doua posturi de electrician
1 la tabla la scoala calculeaza coloane
2 la practica le monteaza cu mana lui
Domnul David de la tabla de la scoala trece la executia unei instalatii electrice.jpg (116.93 KiB) Vizualizat de 1600 ori
tablouri electrice pe care le vom echipa cu disjunctoare de 6 A , 10 A 16 A si un disjunctor diferential 16 A / 30 mA toate disjunctoerele sunt curba C si 4,5 KA
tablouri electrice pe care le vom echipa cu disjunctoare de 6 A , 10 A 16 A si un disjunctor diferential 16 A / 30 mA toate disjunctoerele sunt curba C si 4,5 KA
2 tablouri electrice pe care le echipam cu disjunctoare pentru circuite de lumina si prize.jpg (116.08 KiB) Vizualizat de 1613 ori
Electrician
Avatar utilizator
Sile_8
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 08, 2017 1:23 pm
Localitate: Tomesti If

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Sile_8 »

Din cate tin minte acum 3 luni Gabriel calcula la tabla o instalatie monofilara ,mai era o anexa un grajd cu un circuit de lumina si doua de prize cu tablou separat Schema electrica casa si anexa gospodareasca cu tanc racire lapte alimentat la 220 V pe un circuit de priza , inca un circuit de priza pentru alti consumatori si un circuit de lumina cu lampi florescente
Instalatia electrica de lumina si prize cu 3 tablouri electrice care o execut cu colegii ,este cam ce facea Gabriel la Tbla in sala de curs
Fişiere ataşate
Gabriel executa ce gandea la scoala , echipeaza tabloul electric principal
Gabriel executa ce gandea la scoala , echipeaza tabloul electric principal
Gabriel executa pe teren instalatia electrica ce calcula in sala de curs.JPG (70.51 KiB) Vizualizat de 1596 ori
Schema electrica casa si anexa gospodareasca cu tanc racire lapte alimentat la 220 V pe un circuit de priza , inca un circuit de priza pentru alti consumatori si un circuit de lumina cu lampi florescente
Schema electrica casa si anexa gospodareasca cu tanc racire lapte alimentat la 220 V pe un circuit de priza , inca un circuit de priza pentru alti consumatori si un circuit de lumina cu lampi florescente
Schema electrica casa si anexa gospodareasca cu tanc racire lapte alimentat la 220 V pe un circuit de priza , inca un circuit de priza pentru alti consumatori si un circuit de lumina cu lampi florescente.jpg (105.81 KiB) Vizualizat de 1597 ori
EMJT8 FRIG 12
Avatar utilizator
DynuA
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 08, 2017 10:07 pm
Localitate: Leresti

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de DynuA »

Este adevarat daca nu ai habar de teorie in practica ce poti sa aplici Iau exemplu un simplu circuit de priza monofazic 230 V pentru o masina de spalat La practica am tras un circuit special cu disjunctor diferential 16 A 30 mA FY 3x2,5 legaturi in doze de trecere
EMJT 8
Avatar utilizator
Alyn_Dan
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 09, 2017 2:39 am
Localitate: Dobreni

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Alyn_Dan »

Am echipat la practica primul meu tablou electric monofazat U=230V 4 posturi ,era pe masa si m-am antrenat pe el am folosit strapuri
Fişiere ataşate
Tablou electric 230 V echipat cu disjunctoare ,am folosit strapuri cu FY6 mmp
Tablou electric 230 V echipat cu disjunctoare ,am folosit strapuri cu FY6 mmp
tablou electric 4 posturi U=230V 50 hz.jpg (30.49 KiB) Vizualizat de 1580 ori
Achizitii logistica frig
Avatar utilizator
Relu28
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 09, 2017 4:10 am
Localitate: Iepuresti

Re: Practica gr 8 EMJT

Mesaj necitit de Relu28 »

Este foarte util ca electrician sa te descurci in toate situatiile ,bine sa inveti sa faci la un tablou electric legaturi intre disjunctoare folosind strapuri de 6 mmp Dar este mai bun pieptanul sa faci punte intre sigurante Mare grija cand il cumperi sa iei un magnet sa nu fie din fier cuprat
Am sa pun si la mine acasa un senzor de supra / sub tensiune ca tot am invatat cum sa fac
Fişiere ataşate
Aici am participat cel mai mult ,echipat tablou electric cu senzor ,legat disjunctoare de 25 A curba C 4,5 KA Strapuri FY 6 MMP
Aici am participat cel mai mult ,echipat tablou electric cu senzor ,legat disjunctoare de 25 A curba C 4,5 KA Strapuri FY 6 MMP
Contor energie si tablou principal.JPG (121.02 KiB) Vizualizat de 1577 ori
Domaniul Electric
Scrie răspuns