Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Albume foto practica cursuri electricieni ,de la Societati Lucrari executate de fostii cursanti
Avatar utilizator
Alecsandru
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 21, 2017 7:25 am
Localitate: Giurgiu

Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de Alecsandru »

Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce
Ridic schema electrica de lucru sa inteleaga aia mici
Schema electrica intrerupatoare cap scara pentru aprinderea / stingerea unei lampi din doua locuri diferite
Nu am poze la indemana dar vor ridica colegii
Fişiere ataşate
tablou electric cu disjunctoare si legatura in doza de trecere
tablou electric cu disjunctoare si legatura in doza de trecere
tablou electric cu disjunctoare si legatura in doza de trecere conductoare de 2,5 mmp si 1,5 mmp lumina.jpg (105.09 KiB) Vizualizat de 2116 ori
presupunem ca am actionat k1 in pozitia c) curentul gaseste k2 pe pozitia deschis rezulta lampa stinsa
presupunem ca am actionat k1 in pozitia c) curentul gaseste k2 pe pozitia deschis rezulta lampa stinsa
Schema electrica intrerupatoare cap scara 3.jpg (34.42 KiB) Vizualizat de 2194 ori
Presuppunem ca apasam k2 Faza intra prin a) iese prin cont b) intra in cont d) iese prin f trece pron lampa si circuitul se aprinde
Presuppunem ca apasam k2 Faza intra prin a) iese prin cont b) intra in cont d) iese prin f trece pron lampa si circuitul se aprinde
Schema electrica intrerupatoare cap scara 2.jpg (34.5 KiB) Vizualizat de 2195 ori
legaturi electrice comutatoare cap scara sa aprinda o lampa din doua locuri
legaturi electrice comutatoare cap scara sa aprinda o lampa din doua locuri
Schema electrica intrerupatoare cap scara aprinderea unei lampi din doua locuri.jpg (33.6 KiB) Vizualizat de 2205 ori
Avatar utilizator
VMatei
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 21, 2017 3:53 pm
Localitate: Salaj

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de VMatei »

Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce
Ridicam eu dar nu ma lasa forumul ca au 1,2 M si nu am in Android posibilitate sa le micsorez Dar voi explica modul de functionare
Voi lua schema de mai sus si introduc un comutator cruce
Fişiere ataşate
intrerupatorul cruce este actionat se vede pozitia contactelor
intrerupatorul cruce este actionat se vede pozitia contactelor
Schema electrica intrerupatoare cap scara introduc si comutator cruce actionat.jpg (41.2 KiB) Vizualizat de 2191 ori
Schema electrica intrerupatoare cap scara introduc si intrerupator cruce
Schema electrica intrerupatoare cap scara introduc si intrerupator cruce
Schema electrica intrerupatoare cap scara introduc si comutator cruce.jpg (42.13 KiB) Vizualizat de 2192 ori
Faza intra prin a ) iese din contactprin b) ajunge in d) clar circuitul nu se aprinde =lampa de iluminat stnsa
Faza intra prin a ) iese din contactprin b) ajunge in d) clar circuitul nu se aprinde =lampa de iluminat stnsa
Schema electrica intrerupatoare cap scara 1.jpg (34.96 KiB) Vizualizat de 2197 ori
Mentenanta ISB
Avatar utilizator
Eusebiu
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 22, 2017 1:23 pm
Localitate: Merei

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de Eusebiu »

Aprinderea unei lampi din 3 locuri U=230 V folosind doua cap scara si un intrerupator cruce Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce
Fişiere ataşate
Aprinderea unei lampi din 3 locuri U=230 V folosind doua cap scara si un intrerupator cruce
Aprinderea unei lampi din 3 locuri U=230 V folosind doua cap scara si un intrerupator cruce
Aprinderea unei lampi din 3 locuri U=230 V folosind doua cap scara si un intrerupator cruce.jpeg (32.64 KiB) Vizualizat de 2189 ori
PFA Electrice/Automatizari
Avatar utilizator
Cezar36
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 22, 2017 9:45 pm

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de Cezar36 »

Dupa ce am invatat la scoala treaba este simpla ,ne mai incurcam la practica dar si acolo avem o tabla si markere si desenam ,sa il vedeti pe Alex cu aparatul de masura cum verifica contactele la un comutator cruce ,cele cap scara au 3 suruburi si arata sagetile o intrare si doua iesiri dar si pe acestea le verificam sa ne intre in reflex
legaturi in doze am folosit conductor de culoare rosie pentru iesiri sa nu ne incurcam Doar faza se baga in intrerupator
cap scara gata montat vezi doza de legaturi exact ca in desen
doza trecere si ramificatie conductor de 1,5 mmp cupru
Fişiere ataşate
doza trecere si ramificatie conductor de 1,5 mmp cupru
doza trecere si ramificatie conductor de 1,5 mmp cupru
doza trecere si ramificatie conductor de 1,5 mmp cupru izolatie intarita cu izolier band.jpg (131.84 KiB) Vizualizat de 2136 ori
cap scara gata montat vezi doza de legaturi exact ca in desen
cap scara gata montat vezi doza de legaturi exact ca in desen
cap scara gata montat vezi doza de legaturi exact ca in desen.jpg (94.6 KiB) Vizualizat de 2136 ori
legaturi in doze am folosit conductor de culoare rosie pentru iesiri sa nu ne incurcam Doar faza se baga in intrerupator
legaturi in doze am folosit conductor de culoare rosie pentru iesiri sa nu ne incurcam Doar faza se baga in intrerupator
legaturi in doze am folosit conductor de culoare rosie pentru iesiri din intrerupatoare comutatoare sa nu le incurcam.jpg (130.61 KiB) Vizualizat de 2136 ori
Ramnicu Valcea
Avatar utilizator
SAdrian
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 23, 2017 1:53 am

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de SAdrian »

practica a fost binevenita am aplicat ce am invatat la curs ,este si la ractica tabla deci suntem invatati sa desenam
Pun detalii de executie instalatie electrica in special legaturi fiecare face legaturi in dozele de trecere alese apoi verificam legaturile electrice sa aiba continuitate
inca un detaliu de doza de legaturi pe aici trec si circuite de lumina si circuite de priza dar tuburi diferite de protectie
Poze aici noi facem legaturi in doze si comutator cruce
Fişiere ataşate
inca un detaliu de doza de legaturi pe aici trec si circuite de lumina si circuite de priza dar tuburi diferite de protectie
inca un detaliu de doza de legaturi pe aici trec si circuite de lumina si circuite de priza dar tuburi diferite de protectie
inca un detaliu de doza de legaturi pe aici trec si circuite de lumina si de prize fiecare pe tubul ei IPY.jpg (108.71 KiB) Vizualizat de 2134 ori
fiecare face legaturi in dozele de trecere alese apoi verificam legaturile electrice sa aiba continuitate
fiecare face legaturi in dozele de trecere alese apoi verificam legaturile electrice sa aiba continuitate
fiecare face legaturi in dozele de trecere alese apoi verificam sa nu fi gresit ,este un circuit cu 2 cap scara si un comutator cruce aprinde lumina din 3 locuri.jpg (138.59 KiB) Vizualizat de 2134 ori
aici noi facem legaturi in doze si comutator cruce
aici noi facem legaturi in doze si comutator cruce
aici noi facem legaturi in doze si comutator cruce.jpg (127.92 KiB) Vizualizat de 2134 ori
electrician
Avatar utilizator
Mugurel
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 24, 2017 7:47 am
Localitate: Popesti

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de Mugurel »

vad ca a scapat comutatorul cruce cu doza lui de legatura.din cate stiu era facut pentru 10A si 250V
Fişiere ataşate
comutatorul cruce cu doza lui de legatura.
comutatorul cruce cu doza lui de legatura.
comutatorul cruce cu doza lui de legatura.jpg (95.31 KiB) Vizualizat de 2131 ori
Gr Frig 13 ,Emjt 8
Avatar utilizator
VladyDrx
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 25, 2017 7:13 am
Localitate: Buzau

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de VladyDrx »

Abia astept sa vad poze cu cursantii cum aprind lumina si cum le sare disjunctorul ,imposibil domnul inginer sa nu faca si defectiuni la un circuit de iluminat si unul de prize
Electrician
Avatar utilizator
Jangr8
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 27, 2017 12:58 am

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de Jangr8 »

VladyDrx scrie: Lun Sep 25, 2017 12:17 pm Abia astept sa vad poze cu cursantii cum aprind lumina si cum le sare disjunctorul ,imposibil domnul inginer sa nu faca si defectiuni la un circuit de iluminat si unul de prize
Recomand sa ne vezi pe viu ,Poti vedea si filmulete
In filmul de mai jos ai ce vedea efectiv facem o instalatie electrica vezi cum aprindem lumina :D
http://forum.cursuridecalificareacredit ... =12&t=1099
Si aici la fel tot instalatii electrice facute de noi
http://forum.cursuridecalificareacredit ... =12&t=1091
Fişiere ataşate
doza de legaturi si trecere facuta cu cleme
doza de legaturi si trecere facuta cu cleme
Doza de legaturi a lui liviu.jpg (103.97 KiB) Vizualizat de 2124 ori
Viitor PFA Tunari
Avatar utilizator
Dumi
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 13, 2017 8:51 am
Localitate: Dumeni If

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de Dumi »

Mugurel scrie: Dum Sep 24, 2017 7:47 am vad ca a scapat comutatorul cruce cu doza lui de legatura.din cate stiu era facut pentru 10A si 250V
cred ca am si eu o legatura in doza chiar de la el era de 10A 250V
Fişiere ataşate
comutator cruce legaturi in doza conductor FY 1,5 mmp
comutator cruce legaturi in doza conductor FY 1,5 mmp
comutator cruce legaturi in doza conductor FY 1,5 mmp.jpg (124.79 KiB) Vizualizat de 2127 ori
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica electricieni gr 8 ,montam intrerupatoare cap scara si cruce

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

VladyDrx scrie: Lun Sep 25, 2017 12:17 pm Abia astept sa vad poze cu cursantii cum aprind lumina si cum le sare disjunctorul ,imposibil domnul inginer sa nu faca si defectiuni la un circuit de iluminat si unul de prize
Chiar a facut defectiuni si am inteles ca au sarit toate sigurantele Important este cursantii sa vada cum trebuie sa remedieze o situatie intalnita pe teren
Scrie răspuns