Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Nicu
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 28, 2017 8:17 am

Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de Nicu »

Tabloul electric de sigurante cu pieptan vs tablou electric de sigurante cu strapuri
tabloul electric a fost echipat initial cu strapuri pentru alimentare disjunctoare cu faza si nul Apoi s-a refacut cu punte tip pieptan mult mai sigura ,
Un electrician trebuie sa se descurce in ambele variante U=230V disjunctoarele sunt de 6A 10A 16A 16/30mA
Fişiere ataşate
Tabloul de sigurante cu strapuri
Tabloul de sigurante cu strapuri
Tabloul de sigurante cu strapuri.jpg (128.04 KiB) Vizualizat de 2441 ori
Tabloul electric de sigurante cu pieptan vs tablou electric de sigurante cu strapuri
Tabloul electric de sigurante cu pieptan vs tablou electric de sigurante cu strapuri
detaliu tablou am scos strapurile si am pus punti piepteni (Small).jpg (86.02 KiB) Vizualizat de 2442 ori
ValiSterea
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 10:27 am
Localitate: Rilesti Gr

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de ValiSterea »

Pun si eu o poza cu Claudiu care face legaturi in doze
Abia astept sa echipam un tablou electric U=230V 6A 10A 16A ,il am in poza de la practica sunt monopolare Mervis ,Am inteles ca mai facem inca 1 circuit de iluminat si 3 de priza cu circuit dedicat pentru un calculator
Fişiere ataşate
legaturi electrice in doze pentru alimentat loc lampa.
legaturi electrice in doze pentru alimentat loc lampa.
legaturi electrice in doze pentru alimentat loc lampa.jpg (90.53 KiB) Vizualizat de 2431 ori
Tablou electric sigurante monopolare 6A 10A 16A
Tablou electric sigurante monopolare 6A 10A 16A
Tablou electric sigurante monopolare 6A 10A 16A.jpg (167.92 KiB) Vizualizat de 2432 ori
Reparatii vitrine
IrinelG
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 12:17 pm
Localitate: Afumati

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de IrinelG »

Prima data la practica comentam la tabla ce executam
Avem si la practica tabla ,deja este o normalitate sa desenam circuitele electrice care le executam in schema monofilara
-schema conexiuni electrice comutator cap scara
-conexiuni electrice comutator cruce
-schema monofilara sa aprindem o lampa din 3 locuri
-circuite de priza FY 3x2,5 mmp U=230V circuite iluminat 3x1,5 mmp U=230v lampi led
Fişiere ataşate
schema conexiuni electrice comutator cap scara
schema conexiuni electrice comutator cap scara
Practica electricieni 4.gif (58.79 KiB) Vizualizat de 2413 ori
conexiuni electrice comutator cruce
conexiuni electrice comutator cruce
Practica electricieni 3.gif (58.27 KiB) Vizualizat de 2413 ori
schema monofilara sa aprindem o lampa din 3 locuri
schema monofilara sa aprindem o lampa din 3 locuri
Practica electricieni 2.png (178 KiB) Vizualizat de 2414 ori
circuite de priza FY 3x2,5 mmp U=230V
circuite de priza FY 3x2,5 mmp U=230V
practica 1...gif (143.3 KiB) Vizualizat de 2415 ori
Dozatoare apa
LazerVasile
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 05, 2017 10:37 am
Localitate: Balotesti If

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de LazerVasile »

ridic poze cu detalii executie instalatie electrica cu 3 tablouri protejata la supratensiune cu senzor de 32A la 230V
Am facut de toate cu mana noastra ,am tras circuite de iluminat si circuite de priza disjunctoare de 6A 10A 16A 16A/30mA
legaturi in doze
la o lucrare obisnuita garantat fac fata
Fişiere ataşate
protectie supratensiune circuite electrice , senzorul este la 32A
protectie supratensiune circuite electrice , senzorul este la 32A
protectie supratensiune circuite electrice , senzorul este la 32A 230V.gif (45.81 KiB) Vizualizat de 2408 ori
Am montat si echipat tablou secundar cu 7 circuite de lumina si 4 de priza u=230V.
Am montat si echipat tablou secundar cu 7 circuite de lumina si 4 de priza u=230V.
tablou secundar cu 7 circuite de lumina si 4 de priza u=230V.gif (55.38 KiB) Vizualizat de 2408 ori
aparat de masura succesiune faze u=400v
aparat de masura succesiune faze u=400v
ordinea de succesiune faze 3x400v.gif (173.56 KiB) Vizualizat de 2408 ori
bloc protectie si masura la 230V 32A
bloc protectie si masura la 230V 32A
Practica pregatim BPM pentru montaj.gif (53.45 KiB) Vizualizat de 2409 ori
Intretinere birouri si statie pompare
Corneliu
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 05, 2017 9:17 pm
Localitate: Banesti

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de Corneliu »

Am abordat la practica un capitol important legaturile electrice pe circuitele de iluminat si prize
-Legatura in doza aparenta a unui corp de ilumina
-schema bloc a unui circuit de priza pentru maina de spalat protejata cu disjunctor diferential 16A cu 30mA
Fişiere ataşate
Legatura in doza aparenta a unui corp de ilumina
Legatura in doza aparenta a unui corp de ilumina
Legatura in doza aparenta a unui corp de iluminat.jpg (51.36 KiB) Vizualizat de 2403 ori
schema monofilara a unui circuit de priza pentru maina de spalat protejata cu disjunctor diferential 16A cu 30mA
schema monofilara a unui circuit de priza pentru maina de spalat protejata cu disjunctor diferential 16A cu 30mA
schema monofilara a unui circuit de priza pentru maina de spalat.gif (45.99 KiB) Vizualizat de 2404 ori
electrician utilaje panifcatie
doruA
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 05, 2017 10:53 pm
Localitate: Sabareni

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de doruA »

Am invatat la Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza
Au fost foarte bune zilele de practica la electricieni
-noi am executie legaturi in doze circuite de iluminat
-egaturi comutator cap scara si cruce pe circuitul de iluminat cu led 7W / 230V
Fişiere ataşate
u=230V P=7W lampa economica tip led legaturi comutator cap scara si cruce pe circuitul de iluminat
u=230V P=7W lampa economica tip led legaturi comutator cap scara si cruce pe circuitul de iluminat
legaturi comutator cap scara si cruce pe circuitul de iluminat u=230V lampi 7W led economic.jpg (69.87 KiB) Vizualizat de 2399 ori
executie legaturi in doze circuite de iluminat
executie legaturi in doze circuite de iluminat
executam legaturi electrice.jpg (67.72 KiB) Vizualizat de 2399 ori
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

LazerVasile scrie: Joi Oct 05, 2017 10:37 am ridic poze cu detalii executie instalatie electrica cu 3 tablouri protejata la supratensiune cu senzor de 32A la 230V
Am facut de toate cu mana noastra ,am tras circuite de iluminat si circuite de priza disjunctoare de 6A 10A 16A 16A/30mA
legaturi in doze
la o lucrare obisnuita garantat fac fata
Daca dvs considerati ca faceti fata la o lucrare obisnuita inseamna ca noi ne-am atins ce ne-am propus sa va invatam meseria de electrician
LaurentiuV
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 28, 2017 12:49 pm
Localitate: Paltinu

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de LaurentiuV »

doruA scrie: Joi Oct 05, 2017 10:53 pm Am invatat la Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza
Au fost foarte bune zilele de practica la electricieni
-noi am executie legaturi in doze circuite de iluminat
-egaturi comutator cap scara si cruce pe circuitul de iluminat cu led 7W / 230V
Ce pot sa zic a fost un curs adevarat ,a meritat sa renunt la zilele libere si sa vin la scoala Am sa pun o poza cu primul tablou inlocuit de mine
Electrician
Avatar utilizator
Lucas21
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mar 10, 2018 2:17 pm
Localitate: leordeni

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de Lucas21 »

LaurentiuV scrie: Joi Dec 28, 2017 12:49 pm
doruA scrie: Joi Oct 05, 2017 10:53 pm Am invatat la Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza
Au fost foarte bune zilele de practica la electricieni
-noi am executie legaturi in doze circuite de iluminat
-egaturi comutator cap scara si cruce pe circuitul de iluminat cu led 7W / 230V
Ce pot sa zic a fost un curs adevarat ,a meritat sa renunt la zilele libere si sa vin la scoala Am sa pun o poza cu primul tablou inlocuit de mine
Astept si eu poză cu tabloul
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza ,Tablouri sigurante

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

LaurentiuV scrie: Joi Dec 28, 2017 12:49 pm
doruA scrie: Joi Oct 05, 2017 10:53 pm Am invatat la Practica Legaturi in doze circuite de lumina si circuite de priza
Au fost foarte bune zilele de practica la electricieni
-noi am executie legaturi in doze circuite de iluminat
-egaturi comutator cap scara si cruce pe circuitul de iluminat cu led 7W / 230V
Ce pot sa zic a fost un curs adevarat ,a meritat sa renunt la zilele libere si sa vin la scoala Am sa pun o poza cu primul tablou inlocuit de mine
merita sa veniti la cursul de electrician
Scrie răspuns