Grupa 9 Electricieni face istorie

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Anto21
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 20, 2017 6:04 am
Localitate: Singureni

Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Anto21 »

Grupa 9 electricieni va face istorie , Gabriel la tabla calculeaza curentul din circuit si caderile de tensiune Gabriel este un tanar hotarat , va fi cel mai bun electrician
Fişiere ataşate
am invatat sa punem acumulatori in serie stim sa calculam tensiunea.jpg
am invatat sa punem acumulatori in serie stim sa calculam tensiunea.jpg (42.68 KiB) Vizualizat de 2224 ori
gr 9 electricieni calculam caderile de tensiune.jpg
gr 9 electricieni calculam caderile de tensiune.jpg (41.05 KiB) Vizualizat de 2224 ori
Gabriel gr 9 rezolva cu legea lui ohm curentul in circuit.jpg
Gabriel gr 9 rezolva cu legea lui ohm curentul in circuit.jpg (46.59 KiB) Vizualizat de 2224 ori
frig 13
Avatar utilizator
Ntete
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 20, 2017 11:42 am
Localitate: Potlogi

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Ntete »

Legile curentului sunt simple cand are cine sa te invete ,Gabriel este un tanar hotarat sa invete aceasta meserie frumoasa Partea cu aplicatii si legea lui Ohm pe o portiune de circuit este foarte utila sa stim ce se intampla in conductoarele noastre Am primit lista cu probleme gen gr I ANRE ,o parte le-am rezolvat am si niste nedumeriri
Fişiere ataşate
caderi de tensiune 4V pe o linie monofazata U=230V 50Hz I=8A
caderi de tensiune 4V pe o linie monofazata U=230V 50Hz I=8A
caderi de tensiune pe o linie monofazata U=230V I=8A R=4ohmi.jpg (33 KiB) Vizualizat de 2198 ori
emjt9
Avatar utilizator
Bryan
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 22, 2017 8:32 pm
Localitate: Malu

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Bryan »

Cel mai tare este pentru mine ,calculul unui sistem de panouri fotovoltaice 2x 240W la u=24V , am pus si eticheta , super tare explicatiile primite
Fişiere ataşate
Eticheta panouri fotovoltaice 240W la24V.JPG
Eticheta panouri fotovoltaice 240W la24V.JPG (166.54 KiB) Vizualizat de 2184 ori
Avatar utilizator
Miky
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 22, 2017 10:02 pm
Localitate: Dr taberei

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Miky »

La sistemul fotovoltaic cu 2 panouri de 24V 240W fac legate in paralel 480W in 6 ore de lumina baga 6x480=2800Wh in 30 zile baga o energie de 86,4KWh
Mie mi- iesit un grup de acumulatori de 24V 360A
Pe timp de iarna sa zic ca baga 3 ore zilnic deci cam energia este 43KWh ,probabil lumina si un frigider poate si un televizor cu diagonala mica
Circuit de iluminat pe 24V tip led circuite de priza un inverter sinusoida pura 230V max 500W
Fişiere ataşate
Eu asa vad acumulatorii 6 bucati 12V 120A rezulta un acumulator echivalent de 24V 360A
Eu asa vad acumulatorii 6 bucati 12V 120A rezulta un acumulator echivalent de 24V 360A
6 acumulatori de 12V 120A rezulta 24V 360A.jpg (40.19 KiB) Vizualizat de 2169 ori
Avatar utilizator
Sandel
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 30, 2017 3:13 pm
Localitate: Popesti

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Sandel »

Completez si eu din ce am studiat si invatat la scoala
Lampi led 48V 12W
Inverter U=48V cc la 230V curent alternativ sinusoidal
Conectori MC4 3 intrari si o iesire
Fişiere ataşate
conectori mc4 3 intrari de la panourile fotovoltaice si o singura iesire
conectori mc4 3 intrari de la panourile fotovoltaice si o singura iesire
conectori MC4 Y 3 in unu.jpg (119.49 KiB) Vizualizat de 2120 ori
Lampi led 48V curent continuu 12W
Lampi led 48V curent continuu 12W
Lampi led 48V curent continuu 12W.jpg (39.91 KiB) Vizualizat de 2123 ori
inverterU= 48V la U=230V sinusoida pura
inverterU= 48V la U=230V sinusoida pura
inverterU= 48V la U=230V sinusoida pura.jpg (38.46 KiB) Vizualizat de 2123 ori
Liber profesionist
Avatar utilizator
MoshuXXL
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 01, 2017 3:01 am
Localitate: Slatina

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de MoshuXXL »

Gr 9 EMJT Sarbatorim Ziua Romaniei la scoala Pe 1 si 2 Decembrie noi suntem in sala de curs Cand altii au vacanta si "recuoereaza" noi invatam Asa vom ajunge niste electricieni buni

Am sa ridic poze cu un controler de 80A MPPT
ATENTIE : PRIMA DATA, CONECTATI CONTROLLERUL LA BATERIILE DE STOCARE, APOI CONECTATI PANOUL FOTOVOLTAIC SI APOI CONSUMATORII, RESPECTAND POLARITATEA.
ESTE INTERZIS UTILIZAREA CONTROLLERULUI FARA SA FIE LEGAT LA ACUMULATORI, SE POATE DEFECTA.

Scurta descriere :
Controller solar pentru aplicatii fotovoltaice, este folosit sa coordoneze panourile fotovoltaice pentru o incarcare eficienta a bateriilor de stocare si este un ansamblu foarte important in sistemul fotovoltaic, el face legatura intre panourile fotovoltaice si acumulator, incarca si gestioneaza incarcarea acumulatorilor cu energia provenita de la panourile fotovoltaice, mentine acumulatorii in conditii optime de functionare.
Acesta este diferit de alte controllere solare si face ca intregul sistem solar fotovoltaic, sa functioneze eficient si in conditii de maxima siguranta.
Controllerul solar fotovoltaic poate ajusta automat tensiunea de lucru si poate face ca panourile fotovoltaice sa lucreze in mod constant pe punctul maxim de putere al curbei caracteristice VA, pe intreaga durata a zilei. Comparativ cu alte controllere solare fotovoltaice, acesta este echipat cu functia de compensare a temperaturii, poate face sa creasca eficienta panourilor solare cu 30 % si sa prelungeasca durata de viata a bateriilor de stocare.
L- 80, suporta un curent de maxim 80 A, iar puterea maxima a panourilor sa nu depaseasca 960 W pentru sistemul de 12 V si 1920 W pentru sistemul de 24 V.
ATENTIE : Tensiunea maxima in circuit deschis a panoului fotovoltaic :
- 24V PENTRU SISTEMUL DE 12V
- 48V PENTRU SISTEMUL DE 24V

Pun datele tehnice controler

PARAMETRI:
- curent nominal de lucru : 80 A
- tensiunea nominală de lucru : 12 V/24 V
- tensiune panou fotovoltaic : < 48 V
- tensiune de incarcare : 13,8 V/27,6 V
- tensiunea joasa de protectie : 10,6 V/21,2 V
- tensiune joasa de protectie : 12,6 V/25,2 V

- fara sarcina : 10-15 mA
- mod de incarcare : COMPATIBIL MPPT +PWM
- functie autodetectie
- ecran LCD
- protectie la inversarea polaritati
- protectie la suprasarcina
- protectie la subtensiune
- poate încărca și descărca în același timp, să păstreze întotdeauna bateria în parametri normali de functionare
- senzor de temperatura
- buton pentru resetarea parametrilor
- dimensiuni mm: 188 x 128 x 61
- temperatura de operare:-12 +55
Fişiere ataşate
Afisajul controlerului se vede funcyia de incarcare modul cum este legat la acumulatori
Afisajul controlerului se vede funcyia de incarcare modul cum este legat la acumulatori
Afisaj controller 80A.jpg (72.35 KiB) Vizualizat de 2089 ori
PARAMETRI:<br />- curent nominal de lucru : 80 A<br />- tensiunea nominală de lucru : 12 V/24 V<br />- tensiune panou fotovoltaic : &lt; 48 V<br />- tensiune de incarcare : 13,8 V/27,6 V<br />- tensiunea joasa de protectie : 10,6 V/21,2 V<br />- tensiune joasa de protectie : 12,6 V/25,2 V<br />- fara sarcina : 10-15 mA<br />- mod de incarcare : COMPATIBIL MPPT +PWM<br />- functie autodetectie<br />- ecran LCD<br />- protectie la inversarea polaritati<br />- protectie la suprasarcina<br />- protectie la subtensiune<br />- poate încărca și descărca în același timp, să păstreze întotdeauna bateria în parametri normali de functionare<br />- senzor de temperatura<br />- buton pentru resetarea parametrilor<br />- dimensiuni mm: 188 x 128 x 61<br />- temperatura de operare: -12 +55
PARAMETRI:
- curent nominal de lucru : 80 A
- tensiunea nominală de lucru : 12 V/24 V
- tensiune panou fotovoltaic : < 48 V
- tensiune de incarcare : 13,8 V/27,6 V
- tensiunea joasa de protectie : 10,6 V/21,2 V
- tensiune joasa de protectie : 12,6 V/25,2 V
- fara sarcina : 10-15 mA
- mod de incarcare : COMPATIBIL MPPT +PWM
- functie autodetectie
- ecran LCD
- protectie la inversarea polaritati
- protectie la suprasarcina
- protectie la subtensiune
- poate încărca și descărca în același timp, să păstreze întotdeauna bateria în parametri normali de functionare
- senzor de temperatura
- buton pentru resetarea parametrilor
- dimensiuni mm: 188 x 128 x 61
- temperatura de operare: -12 +55
controler MPPT 80A.jpg (37.34 KiB) Vizualizat de 2089 ori
Dav Clima
Avatar utilizator
Costy
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 04, 2017 2:32 pm
Localitate: Sector3 Bucuresti

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Costy »

MoshuXXL scrie: Vin Dec 01, 2017 3:02 am Gr 9 EMJT Sarbatorim Ziua Romaniei la scoala Pe 1 si 2 Decembrie noi suntem in sala de curs Cand altii au vacanta si "recuoereaza" noi invatam Asa vom ajunge niste electricieni buni

Am sa ridic poze cu un controler de 80A MPPT
ATENTIE : PRIMA DATA, CONECTATI CONTROLLERUL LA BATERIILE DE STOCARE, APOI CONECTATI PANOUL FOTOVOLTAIC SI APOI CONSUMATORII, RESPECTAND POLARITATEA.
ESTE INTERZIS UTILIZAREA CONTROLLERULUI FARA SA FIE LEGAT LA ACUMULATORI, SE POATE DEFECTA.

Scurta descriere :
Controller solar pentru aplicatii fotovoltaice, este folosit sa coordoneze panourile fotovoltaice pentru o incarcare eficienta a bateriilor de stocare si este un ansamblu foarte important in sistemul fotovoltaic, el face legatura intre panourile fotovoltaice si acumulator, incarca si gestioneaza incarcarea acumulatorilor cu energia provenita de la panourile fotovoltaice, mentine acumulatorii in conditii optime de functionare.
Acesta este diferit de alte controllere solare si face ca intregul sistem solar fotovoltaic, sa functioneze eficient si in conditii de maxima siguranta.
Controllerul solar fotovoltaic poate ajusta automat tensiunea de lucru si poate face ca panourile fotovoltaice sa lucreze in mod constant pe punctul maxim de putere al curbei caracteristice VA, pe intreaga durata a zilei. Comparativ cu alte controllere solare fotovoltaice, acesta este echipat cu functia de compensare a temperaturii, poate face sa creasca eficienta panourilor solare cu 30 % si sa prelungeasca durata de viata a bateriilor de stocare.
L- 80, suporta un curent de maxim 80 A, iar puterea maxima a panourilor sa nu depaseasca 960 W pentru sistemul de 12 V si 1920 W pentru sistemul de 24 V.
ATENTIE : Tensiunea maxima in circuit deschis a panoului fotovoltaic :
- 24V PENTRU SISTEMUL DE 12V
- 48V PENTRU SISTEMUL DE 24V
Am sa ridic o eticheta a unui panou fotovoltaic policristalin sa inteleaga tot omul ce inseamna tensiune in gol si unde o gaseste

1) Puterea panoului
in W
2)Tensiune nominala
[V]
3)Curentul nominal
[A]
4)Tensiunea in gol
5)Curentul in
6) curentul in scurt/circuit [A]
7) Fuzibil 15[A]
Fişiere ataşate
Cum interpretam datele tehnice ale unui panou fotovoltaic <br />1) Puterea panoului <br />in W<br />2)Tensiune nominala<br />[V]<br />3)Curentul nominal<br />[A]<br />4)Tensiunea in gol<br />5)Curentul in <br />6) curentul in scurt/circuit [A]<br />7) Fuzibil 15[A]
Cum interpretam datele tehnice ale unui panou fotovoltaic
1) Puterea panoului
in W
2)Tensiune nominala
[V]
3)Curentul nominal
[A]
4)Tensiunea in gol
5)Curentul in
6) curentul in scurt/circuit [A]
7) Fuzibil 15[A]
eticheta.gif (168.48 KiB) Vizualizat de 2084 ori
Avatar utilizator
Dany-Dany
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 04, 2017 10:13 pm
Localitate: Urlati

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Dany-Dany »

Costy scrie: Lun Dec 04, 2017 2:32 pm
MoshuXXL scrie: Vin Dec 01, 2017 3:02 am Gr 9 EMJT Sarbatorim Ziua Romaniei la scoala Pe 1 si 2 Decembrie noi suntem in sala de curs Cand altii au vacanta si "recuoereaza" noi invatam Asa vom ajunge niste electricieni buni

Am sa ridic poze cu un controler de 80A MPPT
ATENTIE : PRIMA DATA, CONECTATI CONTROLLERUL LA BATERIILE DE STOCARE, APOI CONECTATI PANOUL FOTOVOLTAIC SI APOI CONSUMATORII, RESPECTAND POLARITATEA.
ESTE INTERZIS UTILIZAREA CONTROLLERULUI FARA SA FIE LEGAT LA ACUMULATORI, SE POATE DEFECTA.

Scurta descriere :
Controller solar pentru aplicatii fotovoltaice, este folosit sa coordoneze panourile fotovoltaice pentru o incarcare eficienta a bateriilor de stocare si este un ansamblu foarte important in sistemul fotovoltaic, el face legatura intre panourile fotovoltaice si acumulator, incarca si gestioneaza incarcarea acumulatorilor cu energia provenita de la panourile fotovoltaice, mentine acumulatorii in conditii optime de functionare.
Acesta este diferit de alte controllere solare si face ca intregul sistem solar fotovoltaic, sa functioneze eficient si in conditii de maxima siguranta.
Controllerul solar fotovoltaic poate ajusta automat tensiunea de lucru si poate face ca panourile fotovoltaice sa lucreze in mod constant pe punctul maxim de putere al curbei caracteristice VA, pe intreaga durata a zilei. Comparativ cu alte controllere solare fotovoltaice, acesta este echipat cu functia de compensare a temperaturii, poate face sa creasca eficienta panourilor solare cu 30 % si sa prelungeasca durata de viata a bateriilor de stocare.
L- 80, suporta un curent de maxim 80 A, iar puterea maxima a panourilor sa nu depaseasca 960 W pentru sistemul de 12 V si 1920 W pentru sistemul de 24 V.
ATENTIE : Tensiunea maxima in circuit deschis a panoului fotovoltaic :
- 24V PENTRU SISTEMUL DE 12V
- 48V PENTRU SISTEMUL DE 24V
Am sa ridic o eticheta a unui panou fotovoltaic policristalin sa inteleaga tot omul ce inseamna tensiune in gol si unde o gaseste

1) Puterea panoului
in W
2)Tensiune nominala
[V]
3)Curentul nominal
[A]
4)Tensiunea in gol
5)Curentul in
6) curentul in scurt/circuit [A]
7) Fuzibil 15[A]
Colega explicatiile sunt foarte clare ,poate gasesc si eu sa ridic ceva ,calculez dupa formulele de la scoala un sistem mai mititel de 500W extensibil la 2000W vreau sa produca energie cca nu zic 10KWh dar 6 ii scoate lejer in nici 4 ore de soare
Avatar utilizator
Nicu9
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 05, 2017 9:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Nicu9 »

Eu raman la ideea ca un sistem fotovoltaic sa fie ok , este cel care functioneaza la U=48V In schema electrica postata mai sus de colegul meu , am inseriat cele doua panouri sa obtin 48V voi avea pe circuitele de iluminat curenti mai mici dar la ac putere
ex grosier (NU IAU IN CALCUL PIERDERI COS FI ETC ) o lampa iluminat la 24V si 12W ia un curent de 0,5A ,dar la 48V ia 0,25A tot P=12W
Fişiere ataşate
Tensiunea furnizata se dubleaza U=48V curentul furnizat ramane tot 8A I=8A  cat da un panou
Tensiunea furnizata se dubleaza U=48V curentul furnizat ramane tot 8A I=8A cat da un panou
Sistem fotovoltaic 48V am inseriat panourile de 250W la 24V.JPG (166.31 KiB) Vizualizat de 2073 ori
Avatar utilizator
Aleex
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 05, 2017 11:05 am
Localitate: Movilita

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Aleex »

Miky scrie: Mie Noi 22, 2017 10:02 pm La sistemul fotovoltaic cu 2 panouri de 24V 240W fac legate in paralel 480W in 6 ore de lumina baga 6x480=2800Wh in 30 zile baga o energie de 86,4KWh
Mie mi- iesit un grup de acumulatori de 24V 360A
Pe timp de iarna sa zic ca baga 3 ore zilnic deci cam energia este 43KWh ,probabil lumina si un frigider poate si un televizor cu diagonala mica
Circuit de iluminat pe 24V tip led circuite de priza un inverter sinusoida pura 230V max 500W
Cer permisiunea sa modific desenul sa adaptez bateria de acumulatoare la U=48V

4 acumulatori de 12V 120A inseriati rezulta 48V 120A pe fiecare ramura Am doua ramuri rezulta U=48V 240A Pot stoca in ei o energie de W=2,5KWh
lunar voi trage din ele W=2,5kwhx30=75KWh cam limita minima ca pensionarii
Fişiere ataşate
acumulatori inseriati rezulta 48V I=240Ah energia stocata cca W=2,8KWh
acumulatori inseriati rezulta 48V I=240Ah energia stocata cca W=2,8KWh
4 acumulatori de 12V 120A inseriati rezulta 48V 120A pe fiecare ramura Am doua ramuri rezulta U=48V 240A Pot stoca in ei o energie de W=2,5KWh.jpg (66.14 KiB) Vizualizat de 2064 ori
Intretinere
Scrie răspuns