Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
BebeG13
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 21, 2017 3:11 pm
Localitate: Costesti

Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de BebeG13 »

Am patit la fel , niste bezmetici bu aveau habar decapul lor ridic si eu poze cu un generator de 500KVA
Generator electric antrenat de motor diesel in cazul in care cade tensiunea trifazata U=400V intra in functiune
P=500KVA
cosfi=0,8
P=400KW
I=600A
Fişiere ataşate
generator trifazic U=400V actionat de motor termic diesel curentul I=600A
generator trifazic U=400V actionat de motor termic diesel curentul I=600A
Motorul diesel care actioneaza generatorul electric trifazat U=400V (Small).jpg (36.14 KiB) Vizualizat de 1566 ori
poza cu generatorul trifazat U=400V P=500KVA I=600A
poza cu generatorul trifazat U=400V P=500KVA I=600A
generatorul electric trifazat U=3x400V (Small).jpg (51.52 KiB) Vizualizat de 1566 ori
Datele tehnice generator trifazic U=400V I=600A
Datele tehnice generator trifazic U=400V I=600A
eticheta date tehnice generator electric antrenat de motor diesel (Small).jpg (46.44 KiB) Vizualizat de 1566 ori
Eticheta cu date tehnice generator electric P=500KVA cosfi=0,8 I=600A
Eticheta cu date tehnice generator electric P=500KVA cosfi=0,8 I=600A
Eticheta cu date tehnice generator Electric (Small).jpg (36.57 KiB) Vizualizat de 1566 ori
EMJT8/Frig13
Avatar utilizator
CostiCosti
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 27, 2018 5:30 pm
Localitate: Cart Berceni sect 4

Re:Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de CostiCosti »

Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Un post foarte util ce pot sa zic ,Am invatat si noi la gr 9 despre factorul de putere , cat de curand intram si noi in triunghiul puterilor , cred ca saptamana viitoare il abordam
Ce pot sa spun la gr 9 sala este plina ,un curs de nota 10 totul a fost predat pe intelesul nostru deja sa calculez intensitatea curentului la motoare sau ceva de rezistiv nu este nici cea mai mica problema Rolul componentelor unei instalatii electrice sunt pentru mine floare la ureche putini profesori mai gasesti sa aiba darul de a preda un lucru complex pe intelesul tuturor nota 10+++
Avatar utilizator
lele
Mesaje: 30
Membru din: Vin Feb 09, 2018 6:56 pm
Localitate: Maru

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de lele »

Am invatat la scoala triunghiul puterilor , deci stim ce este puterea activa P , puterea reactiva O si puterea aparenta S
sile24
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 10, 2018 11:02 am
Localitate: Corbu

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de sile24 »

Daca nu stapanesti partea teoretica degeaba te dai de ceasul mortii sa stii sa calculezi puterea activa cand ai puterea aparenta si cosfi
Adi43
Mesaje: 22
Membru din: Dum Feb 11, 2018 12:32 pm
Localitate: Sector3 Bucuresti

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Adi43 »

Daca faci un stift de curs esti terminat ca nu ai habar ce inseamna marimile electrice scrise pe eticheta Sunt electricieni care confunda puterea aparenta S[VA] cu puterea activa P[w] ,
Am facut cu gr 7 cursul de electrician si mor cu ei de beregata
Lucy
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 11, 2018 4:54 pm
Localitate: Sect 3 Buc

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Lucy »

Am invatat si noi la gr 9 emjt triunghiul puterilor partea simpatica cand s-a intors domnul profesor sa intrebe daniel ai inteles Daniel plecase s-a pierdut ca magarul in ceata , am inteles ca nu mai vine , cartea este grea trebuuie sa inveti cand ai de la cine invata
Avatar utilizator
GigiAmariei
Mesaje: 32
Membru din: Dum Feb 11, 2018 9:46 pm
Localitate: Bucuresti sect 5

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de GigiAmariei »

Lucy scrie: Dum Feb 11, 2018 5:43 pm Am invatat si noi la gr 9 emjt triunghiul puterilor partea simpatica cand s-a intors domnul profesor sa intrebe daniel ai inteles Daniel plecase s-a pierdut ca magarul in ceata , am inteles ca nu mai vine , cartea este grea trebuuie sa inveti cand ai de la cine invata
Eram in sala cand domnul inginer preda triunghiul puterilor si Daniel dus a fost , nu prea stie ce vrea de la viata lui
Avatar utilizator
Axel
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Feb 17, 2018 5:50 pm
Localitate: bucuresti sect 6

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Axel »

Lucy scrie: Dum Feb 11, 2018 5:43 pm Am invatat si noi la gr 9 emjt triunghiul puterilor partea simpatica cand s-a intors domnul profesor sa intrebe daniel ai inteles Daniel plecase s-a pierdut ca magarul in ceata , am inteles ca nu mai vine , cartea este grea trebuuie sa inveti cand ai de la cine invata
Este un exemplu foarte bun despre modul cum se aplica niste formule simple , un electrician care nu cunoaste triunghiul puterilor este ca un om care nu conoaste ce are prin casa
Avatar utilizator
Ciobe
Mesaje: 36
Membru din: Mie Feb 21, 2018 2:02 pm
Localitate: Cernica

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Ciobe »

Am invatat si noi la scoala triunghiul puterilor , este foarte usor de priceput
Avatar utilizator
Gigi23
Mesaje: 25
Membru din: Vin Feb 23, 2018 11:30 am
Localitate: Dudesti

Re: Bun de studiu pentru electricieni Generator de curent actionat de un motor Diesel 610 KW

Mesaj necitit de Gigi23 »

Pun si eu un generator electric dar solar
Fişiere ataşate
Generator electric merge si solar cu panouri fotovoltaice
Generator electric merge si solar cu panouri fotovoltaice
Generator electric solar.jpg (12.64 KiB) Vizualizat de 1566 ori
Scrie răspuns