Electrod impamantare si Pb

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
cascei
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mai 08, 2017 5:51 pm

Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de cascei »

Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Fişiere ataşate
electrod impamantare imbinat prin sudura
electrod impamantare imbinat prin sudura
Priza impamantare.jpg (123.8 KiB) Vizualizat de 2220 ori
Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare  si imbinari
Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
imbinare Pb.jpg (43.22 KiB) Vizualizat de 2251 ori
Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare  si imbinari
Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
electrod impamantare.jpg (89.06 KiB) Vizualizat de 2251 ori
Avatar utilizator
Albu Ion
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mai 09, 2017 10:11 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Albu Ion »

Ma pune pe ganduri imbinarea mecanica cu 4 suruburi cred ca apa intre printre ele in sfarsit ce sa zic dar sudura era sfanta si date cu zmoala sau vopsea sa nu rugineasca sunt si sprayuri cu zinc
Acum pune si tu mintea la contributie vezi tabla zincata dupa casa ca in 3 ani este rosie tu ce crezi ca in pamant Pb ta o duce boiereste stransa mecanic ,eu ma indoiesc
Avatar utilizator
Anton V
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 11, 2017 1:31 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Anton V »

Albu Ion scrie: Mar Mai 09, 2017 10:16 am Ma pune pe ganduri imbinarea mecanica cu 4 suruburi cred ca apa intre printre ele in sfarsit ce sa zic dar sudura era sfanta si date cu zmoala sau vopsea sa nu rugineasca sunt si sprayuri cu zinc
Acum pune si tu mintea la contributie vezi tabla zincata dupa casa ca in 3 ani este rosie tu ce crezi ca in pamant Pb ta o duce boiereste stransa mecanic ,eu ma indoiesc
Nu am vazut cum se comporta in timp imbinarea respectiva ,am vazut electrozi de acest tip care erau nu zincati erau dati cu spray de zinc ,vedeti ce cumparati/puneti
Avatar utilizator
Titi
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 12, 2017 12:10 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Titi »

Albu Ion scrie: Mar Mai 09, 2017 10:16 am Ma pune pe ganduri imbinarea mecanica cu 4 suruburi cred ca apa intre printre ele in sfarsit ce sa zic dar sudura era sfanta si date cu zmoala sau vopsea sa nu rugineasca sunt si sprayuri cu zinc
Acum pune si tu mintea la contributie vezi tabla zincata dupa casa ca in 3 ani este rosie tu ce crezi ca in pamant Pb ta o duce boiereste stransa mecanic ,eu ma indoiesc
Cam la fel gandesc si eu
vedeti prin groapa parca au dat cu bronz care il iau aurolacii
Fişiere ataşate
Pe unde a fost sudat si ars galvanul a fost dat cu spray ,sunt convins ca au decapat baietii zona de s-au rupt
Pe unde a fost sudat si ars galvanul a fost dat cu spray ,sunt convins ca au decapat baietii zona de s-au rupt
Electrod vopsit.jpg (130.28 KiB) Vizualizat de 2222 ori
Avatar utilizator
Andi
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mai 12, 2017 5:02 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Andi »

Nu stiu nici eu cum se comporta in timp imbinarea mecanica ,tot spre sudura optez si eu dar necesita mai mult timp si forta calificata
Avatar utilizator
Baubaulica
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 11:28 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Baubaulica »

Modelul acesta este cel mai usor de realizat nu tu bataie de cap nu tu suduri nu zmoala ,strangi 4 suruburi ,dar ai luat banii dupa tine potopul
Am participat la masurarea unei prize de impamantare facuta acum 25 de ani pe clasic ,prima masuratoare arata 2 Ohmi acum era la 2,5 deci inca se descurca
Avatar utilizator
bebe25
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mai 14, 2017 12:31 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de bebe25 »

La mine la curte am batut cu barosul de 10 kg 4 electrozi la 2 m unul de altul galvanizata de 2" cu Pb de 120 sudata si zmolita Priza masurata a fost de 1,7 omi ,platbanda la 0,5 m sub pamant in sant
Avatar utilizator
Marcel gr 8
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mai 14, 2017 6:09 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Marcel gr 8 »

Titi scrie: Vin Mai 12, 2017 12:13 am
Albu Ion scrie: Mar Mai 09, 2017 10:16 am Ma pune pe ganduri imbinarea mecanica cu 4 suruburi cred ca apa intre printre ele in sfarsit ce sa zic dar sudura era sfanta si date cu zmoala sau vopsea sa nu rugineasca sunt si sprayuri cu zinc
Acum pune si tu mintea la contributie vezi tabla zincata dupa casa ca in 3 ani este rosie tu ce crezi ca in pamant Pb ta o duce boiereste stransa mecanic ,eu ma indoiesc
Cam la fel gandesc si eu
vedeti prin groapa parca au dat cu bronz care il iau aurolacii
am intalnit si eu asta dar aia dadeau cu spray de dat pe genti auto metalizat cu lac si conducea/proteja din parti
Avatar utilizator
Flondor vasile
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mai 15, 2017 9:07 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Flondor vasile »

cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Din cate vad cum a sesizat si colegul pe acolo au dat cu bronz sau sparay de zinc
Avatar utilizator
Daniel gr 1
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mai 16, 2017 11:34 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Daniel gr 1 »

Este foarte raspandit acest tip de electrozi ,unde sudeaza daca curata cu perie de sarma pusa pe flex apoi decapeaza si dau cu spray cu zn este ok dar tare ma indoiesc sa se deranjeze sa faca asa ceva in timp pe acolo act rugina
Nu stiu cum se comporta in mediul agresiv prinderile mecanice cu suruburi dar nu as pune asa ceva tot pe sudura as merge
Scrie răspuns